Lietuvoje

2019.02.21 18:00

Lietuva ir Lenkija stiprins NATO Achilo kulną – didins Suvalkų koridoriaus saugumą

Andrius Balčiūnas, LRT.lt, specialiai iš Varšuvos2019.02.21 18:00

Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai pasirašė susitarimus, kuriais didinamas šalių kariuomenių bendradarbiavimas, užtikrinamas apsikeitimas informacija. Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis teigia, jog tai užtikrins didesnį Suvalkų koridoriaus saugumą ir pakels šalių bendradarbiavimą į gerokai aukštesnį lygį.  

Ministrų pasirašyti susitarimai yra dalis deklaracijos, kurią šiandien pasirašė Varšuvoje viešinti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Šia deklaracija numatyta įsteigti abiejų šalių gynybos ministrų tarybą, kuri rinktųsi bent kartą per metus. Taip pat prezidentų pasirašytame dokumente šalys susitaria derinti savo pozicijas gynybos politikos klausimais NATO ir ES derybose, užtikrinti, kad aljanso atgrasymo priemonės ir laikysena Rytų Europoje nesikeistų, skirti ypatingą dėmesį NATO Šiaurės Šiaurės Rytų korpuso divizijos štabų plėtrai, kartu dirbti užtikrinant nepertraukiamą JAV karių buvimą regione. Taip pat tikimasi supaprastinti procedūras ir gerinti infrastruktūrą, kad sąjungininkų karinės pajėgos galėtų veikti mobiliau, vystyti bendradarbiavimą karinės pramonės sektoriuje. Deklaracijoje numatyta ir keistis žvalgybine informacija, vystyti kibernetinio saugumo pajėgumus, kovoti su dezinformacija, didinti energetinį Lietuvos ir Lenkijos saugumą bei teikti politinę ir karinę paramą Ukrainai.

Pirmasis gynybos ministrų pasirašytas susitarimas numato, kad Lenkija ir Lietuva keisis oro erdvės stebėjimo radarų duomenimis. „Tiek mes, tiek Lenkija modernizuoja oro stebėjimo pajėgumus. (…) Bendradarbiavimas tam tikras vyko ir iki šiol. Atsižvelgiant į mūsų aukštus techninius pajėgumus, dabar galime suvienyti oro stebėjimo architektūrą“, – teigia Lenkijoje viešintis R. Karoblis.

Radarų duomenys taip pat bus automatiškai perduodami į Vokietijoje dislokuotų JAV karinių oro pajėgų štabus, taip dar padidinant oro erdvės saugumą.

Kitas susitarimas numato Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių brigadų pajungimą bendram NATO štabui Elblinge. Pagal šį susitarimą Rukloje įsikūrusi „Geležinio vilko“ brigada, kurios sudėtyje yra Vokietijos batalionas, dislokuotas pagal NATO Priešakinių pajėgų programą (angl. Enhanced Forward Presence), bus afiliuoti su Lenkijos 15-ąja brigada, kurios sudėtyje yra JAV kariai, tai yra brigadoms vadovaus jungtinis NATO štabas.

„Šis mechanizmas sukurtas atsižvelgiant į dabartinę NATO situaciją. Grįžtame prie to, kad vėl turime konvencinę grėsmę iš Rytų ir NATO turi prisitaikyti prie teritorinės gynybos“, – sako R. Karoblis.

15-oji Lenkijos brigada yra įsikūrusi Ožyše, vos už 150 kilometrų nuo vadinamojo Suvalkų koridoriaus, todėl tikimasi, kad jų bendras pajungimas NATO vadavietei, užtikrins šios vietos, kuri dažnai vadinama bloko „Achilo kulnu“, saugumą.

„Bendradarbiavimas vyko jau ilgą laiką. Jis buvo tradicinis, bet dabar pakeliame į stipriai aukštesnį bendradarbiavimo ir integracijos lygį“, – teigia Krašto apsaugos ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.