Lietuvoje

2019.02.25 15:04

Vieno įtariamųjų teisėjų korupcijos byloje advokatas: ši byla nesibaigs Lietuvos teismuose

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.02.25 15:04

Vieno įtariamųjų teisėjų korupcijos skandalo byloje, advokato Aivaro Surblio atstovas Simonas Slapšinskas įsitikinęs, kad ši byla taps ypatinga tuo, kad teisėsauga, jo manymu, peržengė ribas, ignoruodami Advokatūros įstatymą.

Advokatas neslepia manantis, kad ši byla pasieks tarptautinius arbitražus.

Trečiadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą buvo atvestas vienas įtariamųjų teisėjų korupcijos skandalo byloje, advokatas A. Surblys. Prokuratūra prašo jo suėmimo. Pats A. Surblys po teismo posėdžio pateikti komentarus žurnalistams atsisakė, tačiau teisininko poziciją pristatė jo advokatas Simonas Slapšinskas.

„Šita byla tikrai įeis į Lietuvos advokatūros istoriją vien tuo aspektu, kad paneigti visi pagrindiniai advokatų veiklos principai, kurių vienas – konfidencialumo, kliento ir advokato paslapties, lojalumo klientui principas, kadangi aiškėja, kad buvo ignoruojamos Advokatūros įstatymo numatytos advokato socialinės garantijos, tai yra draudimas patekti į advokato gyvenamąsias patalpas, draudimas rinkti informaciją, kuri sudaro advokato ir kliento paslaptį“, – žurnalistams teisme sakė S. Slapšinskas.

Jo teigimu, ignoruojant Advokatūros įstatymą, prieš jo ginamąjį buvo pasitelktos kriminalinės žvalgybos priemonės.

„Advokato telefoniniai pokalbiai buvo kontroliuojami, buvo fiksuojamas advokato ir kliento susitikimas, pavyzdžiui, Lukiškių tardymo izoliatoriaus kalėjimo susitikimo patalpose, advokato susitikimai buvo slapta sekami. Advokatas užfiksuotas, paduodamas ranką savo klientui Gedimino prospekte ir tai yra nurodoma sekimo protokole. Tai leiskite, paklausti, ką tai bendro turi su šia byla?“, – stebėjosi advokatas.

S. Slapšinsko manymu, ši byla dėl, jo įsitikinimu, pažeidžiamų advokato teisių, pasieks tarptautinius arbitražus.

„Advokatas su būtent tokia teisėsaugos pozicija Lietuvoje negali tinkamai užtikrinti savo klientų interesų, tai yra negali užtikrinti konfidencialumo, lojalumo, kadangi panašu, kad bet koks susitikimas su klientu – ar tai būtų advokatų kontora, ar tai būtų valstybės patalpos, skirtos konfidencialiems susitikimas, kaip Lukiškių tardymo izoliatoriaus patalpos [...] – yra kontroliuojamas ir šita informacija yra naudojama procese. Aš manau, kad tikrai šita byla nepasibaigs Lietuvos teismuose – jie turės tikrai ilgą kelią ir į tarptautinius teismus“, – aiškino S. Slapšinskas.

Anot advokatas, jo ginamasis A. Surblys dabar yra dviprasmiškoje situacijoje, kadangi, S. Slapšinsko teigimu, jam įstatymas draudžia atsikleisti informaciją, kurią jis sužinojo, vykdydamas savo, kaip advokato funkcijas.

„Jis šių aplinkybių nekomentuoja ikiteisminio tyrimo metu“, – apie A. Surblio poziciją tyrimo metu kalbėjo advokatas S. Slapšinskas.

Advokatas tiksliai neįvardijo, kuo yra įtariamas jo ginamasis, tačiau patikino vienas iš jam inkriminuojamų epizodų yra susijęs su istorija, kai, teisėsaugos duomenimis, A. Surblys esą neteisėtai rinko informaciją apie vieną Klaipėdos kriminalinės policijos pareigūną ir vieną prokurorą.

S. Slapšinskas priminė, kad tąkart tyrimas A. Surblio atžvilgiu buvo nutrauktas, tada jį, pasak advokato, atnaujino vienas iš prokuratūros vadovų, teismas šį sprendimą pripažino neteisėtu, tas pats pareigūnas vėl atnaujino tyrimą, tačiau ir vėl teismas priėmė neigiamą sprendimą.

„Ir mes turime paskutinį rezultatą, kai generalinio prokuroro pavaduotojas vakar trečią kartą atnaujino ikiteisminį tyrimą pagal tas pačias faktines aplinkybes.

Reiškia, tos pačios faktinės aplinkybės, kurios teismų jau įvertintos kaip negalimos ikiteisminio tyrimo atlikimo aspektu, bet generalinio prokuroro pavaduotojo sprendimu viskas nubraukiama ir padaromas visiškai kitoks sprendimas. Noriu pasakyti, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas tokiais klausimais taip pat yra priėmęs ne vieną sprendimą“, – kalbėjo S. Slapšinskas.

Teisėsauga pranešė, kad skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. Visi šie asmenys yra sulaikyti. Visi sulaikyti teisėjai turi 24-37 metų darbo patirtį.

Ikiteisminio tyrimo metu be teisėjų sulaikyti ir 5 praktikuojantys advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, A. Surblys, klaipėdietis Marius Navickas. Taip pat įtarimai pareikšti ir sulaikyti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas, teisininkai bei kiti asmenys.

Generalinė prokuratūra pranešė, kad sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1000 iki 100 tūkst. Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. Eur.