Lietuvoje

2018.11.22 14:17

S. Skvernelis atskleidė: apie A. Rotenbergą žino ir iš slaptų pažymų

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.11.22 14:17

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį stojo prieš Seimą. Vyriausybės vadovas atsakinėjo į parlamentarų iš anksto raštu pateiktus klausimus dėl valdančiųjų lyderio Ramūno Karbauskio verslo ryšių su Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinkai artimais verslininkais. LRT Tyrimų skyrius neseniai paskelbė, kad „Agrokoncernas“ per tarpininką Dubajuje perka Rusijos bendrovės „Minudobreniya“ trąšas.

Klausimus ministrui pirmininkui raštu iš anksto uždavė 10 Seimo narių iš opozicinių konservatorių, liberalų ir socialdemokratų frakcijų. Dokumente matyti, kad yra užduota 19 klausimų, tačiau pats S. Skvernelis Seimo salėje sakė, kad ne visi jie yra sunumeruoti ir suskaičiavus matosi, kad užduota apie 50 klausimų.

„Suprantu problemą, kurią jus keliate. Problema yra reikalaujanti atsakymų, daug jų jau yra duota, daug atsakyta iš įvairiausių institucijų. Na, tačiau tokia Seimo valia tai pabandysiu atsakyti į man užduotus klausimus“, – Seimo salėje kalbėjo ministras pirmininkas.

Institucijos gali imtis veiksmų

Premjero buvo klausiama, ar jam žinoma Rusijos oligarcho Arkadijaus Rotenbergo pavardė ir jo veiklos. S. Skvernelis atsakė, kad jam ši pavardė žinoma ir ne tik iš žiniasklaidos, bet ir jam teikiamos informacijos, kuri teikiama naudojant slaptumo žymas. Būtent dėl minėto slaptumo S. Skvernelis išsamiau į šį klausimą neatsakė.

„Noriu priminti, kad mūsų šalyje veikia atsakingos valstybės institucijos, kurios apie Rusijos oligarchus ir jiems taikomas sankcijas valdo kur kas daugiau ir išsamesnės, patikimesnės informacijos. Būtent šios institucijos turi ir gali šia informacija vadovautis, atlikdamos savo tiesiogines funkcijas ir nedelsiant imtis visų veiksmų gavusios pranešimų apie galimus padarytus tiek nacionalinės, tiek tarptautinės teisės pažeidimus“, – kalbėjo premjeras.

Parlamentarai S. Skvernelio taip pat klausė, ar šis žino, kokios sankcijos A. Rotenbergui taikomos Europos Sąjungoje (ES) ir jei tai žino, kodėl tai daroma. Atsakydamas į šį klausimą ministras pirmininkas sakė, kad jo atsakomybės laukas yra labai platus, atima visas valstybės viešojo gyvenimo sritis.

Tačiau jis teigė, kad už tarptautinių sankcijų politiką yra atsakinga Užsienio reikalų ministerija, o jų laikymusi rūpinasi Muitinė bei Valstybės saugumo departamentas. Be to, premjeras priminė, kad už sankcijų pažeidimą numatyta baudžiamoji atsakomybė.

„Dėl to, jei jūs manote ar turite pagrindo įtarti, kad buvo pažeistos vienos ar kitos sankcijos, siūlyčiau kreiptis į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, kuri įvertintų ir nuspręstų ar pradėti ikiteisminį tyrimą, ar ne ir priimtų procesinį sprendimą“, – sakė S. Skvernelis.

Jis teigė turintis žinių, kad Užsienio reikalų ministerijos Tarptautinių sankcijų darbo grupės vertino minimą situaciją ir ministras Linas Linkevičius bei už šią sritį atsakingas valstybės tarnautojas yra pasiruošę atsakyti į parlamentarų klausimus, jei jie bus pateikti.

„Kiek man žinoma, tarptautinių sankcijų pažeidimo fakto nėra nustatyta, su žiniasklaidoje minima įmone prekiauja ne viena stambi Lietuvos ir ES įmonė“, – teigė ministras pirmininkas, pridurdamas, kad juridiniams ir fiziniams asmenims yra taikomos skirtingos sankcijos.

Klausimai – ir apie kitus oligarchus

Premjerui užduotuose klausimuose randamos ir dar dviejų oligarchų – Dmitrijaus Mazepino ir Dmytro Firtašo pavardės. Kaip nurodoma parlamentarų klausimuose, D. Mazepinas įvardijamas kaip dar vienas V. Putinui artimas oligarchas, valdantis verslą, priklausantį Rusijos prezidento žentui Kirilui Šamalovui bei V. Putinio asmeniniams „naftininkui“ G. Timčenkai, kuriam taikomos JAV sankcijos. O D. Firtašas minimas kaip žinomas Ukrainos oligarchas, šiuo metu nuo Ukrainos teisėsaugos besislapstantis Austrijoje, o jo išdavimo reikalauja ir JAV teisėsauga.

S. Skvernelio buvo klausiama ar jam žinoma, kokius ryšius „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio verslas palaiko su D. Mazepinu ir ar jam žinoma, kad tokiuose verslo sandoriuose dalyvauja ir D. Firtašas.

Ministras pirmininkas atsakydamas į klausimus apie šiuo oligarchus tiesiai neatsakė, ar jam žinomi galimi jų ryšiai su R. Karbauskio verslu, tačiau teigė, kad jei yra pažeidžiami įstatymai, turėtų sureaguoti atsakingos institucijos: „Nesvarbu, kokio tai būtų Seimo nario verslas, jeigu įmonės veikla galimai pažeidžia įstatymus ar kitų teisės aktų reikalavimus, privalo įsijungti atsakingos institucijos, kurios priima teisinius, o ne politinius sprendimus.

Be to, S. Skvernelis teigė iš saugumo ir žvalgybos tarnybų negavęs informacijos, kad R. Karbauskis keltų grėsmė nacionaliniam saugumui.

Prakalbo apie karą Ukrainoje ir valstybės paslapties išdavimą

Premjerui atsakius į raštu pateiktu klausimus, Seimo nariai galėjo papildomai užduoti klausimus gyvai. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Jurgis Razma ministro pirmininko klausė: „O kaip vis dėl to iš moralinės pusės jūsų pozicija? Ar jūs nesuprantate, kad Lietuvos verslas, priklausantis politikui, realizuoja rusų oligarcho, remiančio Putino režimą, prekes ir duoda uždirbti papildomus milijonus <...> kad dėka tu pinigų šaudomi Ukrainos laisvės gynėjai? Ar čia viskas tvarkoje iš moralinės pusės? Jūs nepasakėte, kad tokių ryšių geriau nepalaikyti.“

Tokio klausimo sulaukęs S. Skvernelis ironizavo nebežinantis, kaip įtikti politiniams oponentams, nes esą bet kokią jo reakciją ar bet kokios emocijos jiems nėra tinkamos. Premjeras teigė, kad J. Razma interpretuoja ir bando suvesti du nesuvedamus dalykus.

Konservatoriai, E. Genio/LRT nuotr.

„Kalbant apie Lietuvos verslo, kuriame dalyvauja ne viena Lietuvos įmonė, santykius su Rusijos federacija, noriu tik priminti, kad kalbant apie eksporto struktūrą jau keletą metų iš eilės ši šalis yra pirmoje vietoje. Dėl to ir paminėjau, kokios rizikos kyla, kad verslas pats turi vertinti grėsmes su nacionaliniu ar viešuoju saugumu“, – atsakinėjo ministras pirmininkas.

Tos pačios frakcijos narė Gintarė Skaistė kalbėjo, kad nuo pat pradžių keistai atrodė S. Skvernelio spyriojimasis ir nenorėjimas ateiti į Seimą ir atsakyti į jam užduotus klausimus. Be to, konservatorei kilo klausimas, ar atsakymuose minėdamas A. Rotenbergo pavardę ir sakydamas, kad apie jį žino iš slaptų dokumentų, premjeras neišdavė valstybės paslapties.

S. Skvernelis atsakė nemanantis, kad buvo išduota valstybės paslaptis, nes tokia informacija, jo teigimu yra teikiama ir nurodomas jos pavadinimas, o be to, viskas, anot jo, paminėta Seimo narių užduotuose klausimuose.