Lietuvoje

2013.08.09 10:56

Naktį siautusi ugnis visiškai sunaikino Balbieriškio bažnyčią (nuotraukos)

DELFI.lt, LRT.lt, LRT RADIJAS 2013.08.09 10:56

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį užsiliepsnojo Balbieriškio bažnyčia. Gaisras pastatą ir jo vertybes visiškai sunaikino.  

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį užsiliepsnojo Balbieriškio bažnyčia. Gaisras pastatą ir jo vertybes visiškai sunaikino.

3.40 val. bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Prienų r. Prienų sen. Balbieriškio mstl. dega bažnyčia.

Į įvykio vietą išsiųstos 5 autocisternos ir 2 autokeltuvai. Apie 4.25 val. gaisrui gesinti išsiųstos dar 3 autocisternos.

Kaip DELFI informavo ugniagesiai, medinė bažnyčia sudegė visiškai, sugriuvo jos sienos. Patikslintais duomenimis, įvykio vietoje dirba 11 autocisternų, 2 autokeltuvai, štabo automobilis. Už 700 metrų nuo bažnyčios pastatyta mobili vandens pumpavimo stotis, vanduo tiekiamas iš Nemuno.

7 val. ryto gaisras lokalizuotas dar nebuvo.

Per gaisrą nukentėjo du ugniagesiai: vienas apdegė rankas, kitam nuo kaitros pasidarė bloga. Medikai pagalbą jiems suteikė vietoje.

Kaip LRT naujienų tarnybai sakė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (APGV) viršininko pavaduotojas Romualdas Paciūnas, gaisras pastebėtas per vėlai. Apie jį naktį pranešė kūdikio maitinti atsikėlusi moteris.

Pasak R. Paciūno, buvo kilęs pavojus ir greta esantiems namams, tačiau liepsnos į juos nepersimetė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kurkulis LRT radijui teigia, kad gaisro priežastys gali būti įvairios – nuo savaiminio užsidegimo iki piktavališkos žmogaus veiklos.

„Buvo išsiųstos [maksimalios galimos] pajėgos. Dirbo 11 gaisrinių automobilių, du specialūs automobiliniai keltuvai, žarnų automobiliai, siurblinės, nes kaimo vietovėje buvo vandens trūkumas“, – skaičiavo V. Kurkulis.

Pasak jo, labiausiai ugniagesių darbą apsunkino tai, kad gaisras buvo smarkiai išplitęs, o medinis pastatas vasarą buvo išdžiūvęs.

„Kaitra buvo didžiulė. Buvo iškilusi grėsmė aplink stovintiems namams, o bažnyčia labai kompaktiškai apstatyta gyvenamaisiais namais. Ugniagesiai bandė išsaugoti gretimus pastatus, kad neturėtume to, ką esame turėję kažkada Švėkšnoje – tuomet iškart keli namai sudegė“, – mena Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas.

„Pirmasis įspūdis buvo toks, lyg kažkas... Tarsi kažko artimo netenki. Ta bažnyčia buvo mums kaip miestelio simbolis – įvažiuojant į miestelį ji matoma, kai išvažiuoji, tarsi su ja atsisveikini. Toks sukrėtimas – net nesupranti savyje, kas darosi…“ – Balbieriškio miestelio bendruomenės pirmininkas Saulius Narūnas pasakojo „Laisvajai bangai“.

Sudegusi medinė Balbieriškio Švč. Mergelės Marijos Rožančiaus bažnyčia buvo pastatyta XIX amžiaus pabaigoje.

Paveldosaugininkai skaičiuoja nuostolius – bažnyčia nebuvo saugoma valstybės, tačiau viduje būta kultūros vertybių. Sudegė Kryžiaus kelio stotys, XVII amžiaus paveikslai ir altoriai bei valstybės saugoti XIX amžiaus vargonai.

„Vargonai buvo labai vertingi – [...] tik keliose Lietuvos bažnyčiose tokio tipo vargonai yra išlikę“, – LRT televizijos naujienų tarnybai sakė Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio specialistė Asta Naureckaitė.

„Trys altoriai – irgi labai vertingi, nemažai paveikslų“, –  LRT radijui teigė Prienų rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos specialistė Edita Jakimavičiūtė.