Naujienų srautas

Lietuvoje2018.09.23 18:52

Okupacijų ir laisvės kovų muziejui – popiežiaus dovana

LRT.lt, BNS 2018.09.23 18:52

Besilankydamas Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje, popiežius Pranciškus muziejui įteikė dovaną – aliejinę lempą. Lempa yra pagaminta modernios italų liturginių dirbinių dirbtuvės, joje – raudono krištolo indas, padabintas auksiniu Jo Šventenybės Popiežiaus Pranciškaus herbu.

Popiežiaus dovanota lempa yra gryno aukso, nes Išėjimo knygoje, po to, kai įsakė pagaminti Sandoros skrynią, Dievas taip pat įsakė pagaminti didelę gryno aukso žvakidę, trijų uolekčių aukščio (1,35 metrų) ir talento svorio (49,11 kg).

Nuo pat pirmųjų amžių krikščionys visuomet norėjo išlaikyti nuolatos degančią lempą prie tabernakulio ar pamaldaus paveikslo, nors pirmosios krikščionių bendruomenės pradėjo naudodamos įprastus žibintuvus, papuoštus krikščionių „tipus“ nusakančiais vaizdais, pirmiausia monograminiu kryžiumi.

Pasibaigus persekiojimo laikams, triumfuojanti Bažnyčia pradėjo su matoma prabanga šviesti savo pastatus, todėl lempos keitėsi tiek medžiaga, iš kurios buvo gaminamos, tiek radosi skirtingų formų, net itin ištobulintų meninių kūrinių. Taigi nuo molio buvo pereita prie lydytų metalų, pamažu vis brangesnių, iki pat Išėjimo knygoje nurodyto aukso. Lempos taip pat ėmė būti kabinamos ant grandinių, taisomos prie lubų arba prie sienų, o papuošimai – vis rafinuotesni.

Kitos dovanos, kurias įteikė Šventasis Tėvas.

Prezidentei – mozaika ir medalis. Pontifikas prezidentei Daliai Grybauskaitei padovanojo mozaikos, esančios Šv. Petro Bazilikoje Romoje, reprodukciją.

Šios 9-uoju amžiumi datuojamos mozaikos originalas yra virš šv. Petro kapo, po popiežiaus altoriumi. Pranciškus taip pat padovanojo prezidentei keturias savo knygas ir popiežiaus medalį.

Rožinis Aušros Vartų Marijai. Aušros Vartų šventovėje apsilankęs popiežius čia paliko auksinį rožinį. Katalikai tai laiko auka Švč. Mergelei Marijai, Gailestingumo Motinai. Šioje koplyčioje yra jos paveikslas.

Rožiniai ligoniams. Vilniuje palaiminęs keliolika nepagydomomis ligomis sergančių Mykolo Sapočkos hospiso ligonių, Šventasis Tėvas padovanojo kiekvienam jų po rožinį.

Auksinė rožė Trakams. Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje po popiežiaus vizito atsiras jo padovanota auksinė rožė marmurinėje vazelėje su popiežiaus herbu. Tai laikoma Šventojo Tėvo auka Trakų Dievo Motinai, Lietuvos Globėjai.

Dovanos vyskupams. Pontifikas Vilniaus arkivyskupui metropolitui Gintarui Grušui padovanojo liturginį mišių rūbą arnotą ir mišių taurę. Tokią taurę gavo ir Kauno arkivyskupas Lionginas Virbalas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi