Lietuvoje

2018.09.06 12:47

Su Seimo valdyba susitikusi D. Grybauskaitė: daugėja nesiskaitymo su Konstitucija

Modesta Gaučaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.09.06 12:47

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį susitiko su Seimo valdyba aptarti svarbiausių darbų artėjančioje parlamento rudens sesijoje. Pasak jos, susitikimas su Seimo valdyba yra puiki galimybė aptarti situaciją šalyje, laukiančius darbus ir vykstančius konfliktus. Jos teigimu, galimybė kalbėtis akis į akį yra labai svarbi, o ketvirtadienio susitikime kalbėta apie teisėkūros procesus.

„Paskutiniu metu matome, kad teisėkūros procese jaučiama skuba, kartais nekokybiškų įstatymų parengimas, kartais neatsižvelgimas net į savo Teisės departamento išvadas, kad vienas ar kitas įstatymas galima prieštarauja Konstitucijai. Tokio nesiskaitymo su Konstitucija elementų atsiranda vis daugiau“, – po susitikimo kalbėjo D. Grybauskaitė.

Pasak jos, kartais atrodo, kad įstatymo leidybos darbai yra nustelbiami erzelyno, konfliktų, santykių aiškinimosi.

Šalies vadovė kalbėjo, kad norėtųsi, jog šis Seimas būtų prisimintas dėl pozityvių reformų ir Lietuvos žmonėms naudingų sprendimų, o ne kaip Seimas, kuris kuria komisijas, aiškinasi santykius, vienas kitą persekioja.

„Palinkėjau, kad būtų daugiau politinės brandos, įstatymų leidyboje daugiau kokybės ir atsakomybės, nes tokiu atveju man nereikėtų grąžinti atgal į Seimą vieno ar kito įstatymo ir aš pasirengusi dirbti su visais: ministerijomis, vyriausybe, Seimu, komitetais kuriant arba taisant įstatymus iki to momento, kai už jį yra balsuojama“, – sakė prezidentė.

Kritikos parlamentui pažėrusi D. Grybauskaitė sakė, kad norėtųsi bendro darbo, o ne karų, nes laimėtojų juose nebus. Ji sakė, kad dažniausiai karuose pralaimi abi pusės ir tai, pasak jos, matoma jau nuo pavasario sesijos, kai labiausiai konfliktuojančios politinės jėgos – konservatoriai ir „valstiečiai“ – pradėjo praradinėti reitingus.

„Tai yra rodiklis, kad žmonės mato konfliktuojantį destruktyvumą, kad karai ne kuria jokio pozityvo ir produkto. Dėl to smerkia abi puses. Prieš rinkimus labai norėčiau į tai atkreipti dėmesį, kad tokia elgsena tikrai nesukurs pozityvesnio požiūrio į politiką ir politines partijas, kurios šitaip kariauja viena su kita, vietoje to, kad kurtų ir leistų įstatymus.

Be jokios abejonės tai reiškia, kad pasitikėjimas ne tik politikais, bet ir visa politine sistema, prieš trejus rimtus rinkimus gali gerokai susvyruoti“, – dėstė šalies vadovė.  

Anot jos, po nepasitikėjimo politikais eina nepasitikėjimas institucijomis, o tada ir nepasitikėjimas valstybe. Prezidentė pabrėžė, kad negalima leisti sau patiems šitaip silpninti valstybę. Ji teigė, kad atsakomybė dėl stabilumo valstybėje gula ant visų politinių partijų ir visų politikų pečių.

„Skirtingos nuomonės turi būti. Tai normali demokratinė praktika, bet toks kruvinas santykių aiškinimasis, tokio erzelyno kėlimas, kai visos jėgos nukreipiamos ne kurti, o naikinti, kenkti, apmėtyti purvu, iš tikro, atneš labai negatyvų rezultatą mums visiems.

Labai linkiu visiems pagalvoti, ar karas dėl karo vertesnis negu, kokia bebūtų, geresnė ar silpnesnė taika“, – kritikavo prezidentė.

Pateikė 13 iniciatyvų

Pagrindiniu prioritetu šalies vadovė įvardija socialinį saugumą ir siūlo daugiau dėmesio skirti augančioms prekių ir paslaugų kainoms bei mažų pajamų didinimui.

Rudenį vienas didžiausių Seimo laukiančių iššūkių yra atsakingas kitų metų biudžeto paskirstymas.

Valstybės vadovė pabrėžia, kad rengiantis referendumui dėl dvigubos pilietybės reikėtų greičiau apsispręsti dėl jo formuluočių ir pradėti švietėjišką kampaniją.

Kaip nuolatinė aktualija išlieka rūpestis dėl šalies saugumo, siekiant bendro sutarimo dėl gynybos finansavimo ir valstybės apginamumo.

Šiai rudens sesijai šalies vadovė pasiūlė 13 naujų įstatymų iniciatyvų. Tarp jų – įstatymų pataisas dėl konkurencingų kainų užtikrinimo, mokytojų kvalifikacijos kėlimo, pagyvenusių žmonių priežiūros paslaugų prieinamumo, antstolių atlyginimo ribojimo, didesnio skaidrumo valstybės tarnyboje ir korupcijos pažabojimo.

„Mes sieksime taikos“

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis po susitikimo su šalies vadovė teigė, kad pokalbis su prezidente buvo labai atviras ir aiškus, o jo metu iškeltas pagrindinis tikslas – užtikrinti stabilumą valstybėje.

„Mes pritarėme, kad neturime problemų bendroje užsienio politikoje, bendrame energetikos strategijos kūrime ir galvojame, kad mums reikia užsitikrinti tvarius finansus. Visų rūpestis rudenį bus biudžeto priėmimas“, – sakė V. Pranckietis.

Jis labai geru pavadino prezidentės pastebėjimą, kad Seimo teisininkai turėtų kalbėtis su parlamentarais prieš pristatant įstatymų projektus viešai, kad nebūtų pažeidžiama Konstitucija. Seimo pirmininkas kvietė kitas partijas sutelktam darbui.

„Galime sakyti, kad eisime tuo keliu. Prezidente, mes nekursime karo. Karas tai yra netaikus politikos tęsimas, mes sieksime taikos“, – teigė parlamento vadovas. 

Kandidatų į prezidentus nekomentuoja

Paklausta, kodėl prie bendro stalo nepavyko sukviesti konfliktuojančių pusių, D. Grybauskaitė sakė: „Puikiai žinome klasikus, kurie sako, kad revoliucija turi pribręsti, tiek subjektyviai, tiek objektyviai ir apačios bei viršūnės turi galvoti panašiai.

Šiuo atveju atrodo, kad kai viršūnės jau buvo pasirengusios kalbėti, o kai kurios apačios nusprendė, kad dar ne laikas susitikti ir bendrauti.“

Galima manyti, kad kalbėdama apie „kai kurias apačias“ prezidentė turėjo omenyje valdančiųjų lyderį Ramūną Karbauskį, kuris po to, kai paaiškėjo D. Grybauskaitės susirašinėjimas su Eligijumi Masiuliu, pasakė nebesilankysiąs prezidentūroje.

„Turi būti supratimas, kad jau laikas kalbėtis ir kad tai yra būtina“, – sakė šalies vadovė.

Paklausta, kaip vertina konservatoriaus Vygaudo Ušacko sprendimą siekti prezidento posto, D. Grybauskaitė pabrėžė, kad nekomentuos nė vieno kandidato: „Aš nekomentuosiu nė vieno kandidato, jų pasisakymų ir viešai neišsakysiu palaikymo nė vienam, norėdama išlikti neutrali, nedaryti į takos Lietuvos žmonių nuomonei ir palikti žmonės patiems apsispręsti, kokio prezidento jie norėtų.“