Lietuvoje

2018.07.26 23:11

Valstybė ir toliau mokės kaliniams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.26 23:11

Dėl blogų kalinimo sąlygų valstybė toliau priversta mokėti kompensacijas kaliniams. Per metus teismai priteisia po kelis šimtus tūkstančių eurų. Teisingumo ministras žada kol kas visą dėmesį skirti darbuotojų sąlygoms gerinti, didinti atlyginimus. Geresnį gyvenimą kaliniams žada po poros metų, kai bus rekonstruotos visos įkalinimo įstaigos.

Daugiausia kalinių skundų teismai gauna iš Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimo, kuris jau daugelį metų avarinės būklės.

Dar XIX a. suprojektuotos įstaigos vadovai tikina, kad čia kalinimo sąlygos – vienos geriausių Lietuvoje: dabar kalima po du kamerose, patalpos suremontuotos. Tačiau tik šias „Panoramos“ žurnalistams ir leista filmuoti, į vadinamąjį „nulinį“ aukštą, dėl kurio dažniausiai ir skundžiamasi, iš pradžių buvo neįleisti.

Tik po kelių valandų ginčo ir teisingumo ministro įsikišimo, skiriama keliolika minučių „nuliniame“ aukšte.

Vizualiai bent jau koridorių būklė ten kiek prastesnė, tvyro dvokas ir drėgmė.

Prastomis kalinimo sąlygomis šiame aukšte anksčiau skundęsis Henrikas Daktaras iš valstybės jau yra prisiteisęs kelis tūkstančius eurų už per mažą gyvenamąjį plotą ir nesudarytas sąlygas ilgalaikiams pasimatymams. Tą ketvirtadienį pripažino ir Europos žmogaus teisių teismas, tačiau papildomos kompensacijos dėl prastų kalinimo sąlygų neskyrė. 

Ne tik Strasbūro teismas, bet ir Europos Taryba yra pripažinusi, kad Lietuvoje nuteistųjų gyvenimo standartai išlieka prasti.

Tuo toliau naudojasi kaliniai – jie teismus užvertę prašymais atlyginti žalą. Pavyzdžiui, vien šiemet Vilniaus apygardos administracinis teismas gavo kone 600 skundų, per metus būna ir daugiau nei 1,5 tūkst. 2016 m. vien minėtas teismas priteisė beveik mln. eurų. Kas antras skundas – pagrįstas.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pabrėžia, kad nuolat kalbant apie kalinius, pamirštami įkalinimo sistemos darbuotojai.

„Viskas dabar sukasi apie kalinius, o pagrindinis dėmesys kitais metais bus skiriamas pareigūnams. Reikia didinti algas, stiprinti kompetencijas, mokymus, jie turi turėti geras uniformas ir, jei kalbam apie patalpų remontą, manau atėjo laikas pasirūpinti ir tais kabinetais, kur sėdi pareigūnai. Nes jų kabinetai kai kada prastesni nei kalinių“, – sakė E. Jankevičius.

Kalinių teisių gynėjai perspėja, kad kol kas matyti tik kosmetiniai sistemos pataisymai, o būtina keisti ir įkalinimo įstaigų darbuotojų požiūrį.

Ministras ramina, kad nebus pamiršti ir kaliniai. Jų gyvenimo sąlygoms gerinti per ateinančius metus tikimasi gauti apie 15 mln. eurų iš Norvegijos fondų. Žadama rekonstruoti visas įkalinimo įstaigas, o prie remonto darbų galės prisidėti ir patys nuteistieji.

Skaičiuojama, kad mokesčių mokėtojams vieno kalinio išlaikymas per dieną atsieina apie 23 eurus.

Plačiau apie tai – Giedriaus Vitkausko reportaže.