Lietuvoje

2018.06.13 09:03

Interpeliacijos laukiančiam aplinkos ministrui K. Navickui – savų „valstiečių“ dūriai

Liepa Želnienė, 15min.lt2018.06.13 09:03

Kita savaitė aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui gali būti nelengva. Jam teks stoti prieš Seimą ir atsakinėti į opozicijos suformuluotus interpeliacijos klausimus. Gali atsitikti ir taip, kad K. Navicko atsakymams nepritars ne tik politiniai oponentai, bet ir savi. Bent keli „valstiečiai“ neslepia esantys nepatenkinti ministro darbu ir dar svarstantys, ar jį saugoti poste.

Premjeras Saulius Skvernelis kol kas laikosi nuosaikiai. Jis tikina, kad interpeliacija taps puikia proga ministrui išgirsti kritiką, kurios vyriausybės vadovas K. Navickui sako turįs ir pats.

„Interpeliaciją vertinu kaip puikią progą ministrui Seime atsakyti į parlamentarų klausimus ir išgirsti konstruktyvią kritiką. Ministrui tenka kuruoti pakankamai sudėtingą sritį, įvykdyta Miškų urėdijų reforma, vyksta Regioninių aplinkos apsaugos departamentų sujungimas, kiti svarbūs procesai. Kaip premjeras, visiems savo ministrams turiu pastabų, taip pat visus galiu pagirti, bet tai mano, kaip Ministro pirmininko, sprendimai. Opozicijos noras rengti interpeliacijas yra visiškai suprantamas, tokią teisę jiems numato Konstitucija“, – komentare 15min teigia S. Skvernelis.

Toks pasisakymas rodo, kad premjeras nenusiteikęs guldyti galvos, jog ministras postą išsaugos. Kad gali netekti pareigų, neslepia ir pats K. Navickas.

Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje jis guodžiasi tik tuo, kad prasidėjusių pokyčių jau nesustabdys net ir pavykusi interpeliacija.

Be to, ministras rašo, kad jam metami kaltinimai yra nepagrįsti. Jis tikina niekada neprotegavęs savo buvusios darbovietės „Baltijos aplinkos forumo“, nes ši esą dėl Europos Komisijos LIFE programos projektų konkuruoja lygiai taip, kaip visos kitos nevyriausybinės organizacijos.

„Aplinkos ministerija neturi jokios įtakos ir svertų paveikti EK sprendimus!“ – rašo ministras.

Jis atmeta ir kritiką dėl nepaskaičiuotos valstybinių miškų ūkio valdymo pertvarkos, per menkos atliekų sektoriaus kontrolės.

Gali versti savi?

Tačiau bent du Seimo Aplinkos komiteto nariai „valstiečiai“ neslepia – ministras dirba blogai. Parlamentarai Virginija Vingrienė ir Kęstutis Bacvinka neslepia turintys apie ką pagalvoti prieš nuspręsdami, ar nevertėtų balsuojant nepritarti ministro atsakymams į interpeliacijos klausimus. Tuomet gali nutikti taip, kad ministrui pasitikėjimą Seime teks pasitikrinti slaptame balsavime, o jo rezultatai ne visada gali būti lengvai nuspėjami.

Tiesa, kol kas K. Bacvinka sako dar nepriėmęs sprendimo, kaip pasielgti per balsavimą dėl interpeliacijos.

„Matot, žiūrint iš mano pusės, tai aš tikrai nesu patenkintas. Daug tokių niuansų buvo, kur tik kažką pradėjęs jis palieka, nekontroliuoja pradėtų darbų. Dar kol kas nenutariau, kaip balsuoti, bet juo tikrai nesu patenkintas“, – neslėpė K. Bacvinka.

K. Bacvinka, BNS nuotr.

Anot jo, daugiausia priekaištų ministrui galima pateikti dėl urėdijų reformos.

„Ta reforma pamesta iš ministro pusės žiūrint, jei jau ministras pradėjo daryt, tai turėjo daryt iki pabaigos“, – sakė jis.

Klausiamas, ar gali nutikti taip, kad ministrą keisti nutars jį delegavusios partijos frakcija, Seimo narys tokios galimybės neatmetė: „Visko gali būti. Kol kas aš galiu tik už save kalbėti.“

K. Bacvinka ne vienintelis ministru nepatenkintas „valstietis“. Seimo narė V. Vingrienė taip pat neslepia galinti nepritarti jo atsakymams į interpeliacijos klausimus.

Kol kas ji neatskleidžia, kaip elgsis per balsavimą, tačiau neslepia, kad priekaištų ministrui turi daug.

„Aš turiu labai daug pastabų ministro darbui. Na, o kaip balsuosim, balsavimo rezultatai parodys, pamatysite ir kaip aš balsavau“, – teigė V. Vingrienė.

Anot jos, K. Navickas nepasitenkinimą kelia ne dėl urėdijų reformos, bet labiausiai dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo, per menko supratimo apie valstybės tarnybą ir prastų vadovavimo įgūdžių.

„Aš turiu labai daug priekaištų“, – neslėpė „valstietė“.

Pasitikėjimo dar neprarado

Aplinkos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika, 15min žiniomis, jau minimas kaip tas asmuo, kuris galėtų ministro poste pakeisti K. Navicką, jei šis interpeliacijos procedūros neatlaikytų.

Pats K. Mažeika apie tai kalbėti dar nenori. Jis tikina, kad kol kas K. Navickas turi premjero palaikymą ir tik pats turi parodyti, ar nori ir gali dirbti toliau.

„Aš nepalaikysiu interpeliacijos. Mes praėjusią savaitę darėme parlamentinę kontrolę dėl visų tų klausimų – nendrinukių ir jo buvusios darbovietės. Mane ministro atsakymai įtikino ir aš manau, kad jis dar nepraradęs pasitikėjimo ir gali dirbti“, – sakė K. Mažeika.

Nepaisant to, komiteto pirmininkas pripažino, kad K. Navicko darbu kartais nepasitenkinimą jaučia ir pats. Tik, pasak jo, viskas išsprendžiama, jei tik pats ministras nori dirbti.

„Man nepatiko sprendimai dėl urėdijų reformos: dėl vadovo atlyginimo, blaškymosi, miškininkų motyvacijos. Taip pat dėl korupcijos reiškinių naikinimo miškų sektoriuje, aplinkosaugoje, tvarkant atliekas, bet tikiu, kad jis dar gali dirbti“, – sakė K. Mažeika.

K. Mažeika, BNS nuotr.

Interpeliacija laukia kitą savaitę

Po interpeliacija, kurios tekstą praėjusią savaitę parengė socialdemokratai, pasirašė 34 skirtingoms frakcijoms priklausantys parlamentarai, daugiausiai iš opozicijos, bet yra ir valdančiųjų atstovas – „valstiečių“ frakcijos narys Naglis Puteikis. Interpeliacijai pateikti reikia 29 parašų.

Gavęs interpeliaciją vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites pateikti atsakymus, tuomet juos svarsto Seimas.

Po svarstymo balsuojama, ar pritarti ministro atsakymams. Tuo atveju, jei siūloma nepritarti ir ministrui reiškiamas nepasitikėjimas, tokiam sprendimui priimti reikia ne mažiau kaip 71 Seimo nario balso.

Interpeliacijos tekste keliami klausimai dėl atliekų tvarkymo kontrolės, ministro buvusios darbovietės „Baltijos aplinkos forumas“ laimėtų projektų, atlyginimų urėdijose po jų reformos.

Tekste pažymima, kad kelios svarbios sektoriaus įstaigos – Lietuvos geologijos tarnyba, Aplinkos apsaugos departamentas ir Aplinkos apsaugos agentūra – neturi nuolatinių vadovų, klausiama, kodėl stringa jų paskyrimas.

Taip pat klausiama dėl afrikinio kiaulių maro kontrolės, srutų teršalais daromos žalos gamtai, prašoma pateikti skaičius apie atlyginimus miškų sektoriuje po jo reformos, kokie atlyginimų skirtumai tarp einančių vadovaujamas pareigas Valstybinėje miškų urėdijoje ir asmenų, dirbančių miške.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.