Lietuvoje

2018.06.06 22:51

ETT nusprendė: tos pačios lyties partneriai turi teisę gyventi bet kurioje ES valstybėje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.06 22:51

Su lietuviais susituokusiems tos pačios lyties asmenims iš trečiųjų šalių nebeturėtų kilti kliūčių gauti leidimus gyventi Lietuvoje santuokos pagrindu. Vidaus reikalų ministras sako, kad dar iki šių metų pabaigos bus pataisyti teisės aktai dėl leidimų išdavimo. Taip reaguojama į Europos teisingumo teismo (ETT) priimtą nutartį, kad Europos Sąjungos (ES) piliečių tos pačios lyties partneriai turi teisę gyventi bet kurioje valstybėje narėje, net ir tose, kur vienos lyties asmenų santuokos nepripažįstamos.

Santuoka su tos pačios lyties asmeniu sudarę lietuviai sako, kad toks sprendimas sveikintinas, o teisininkai perspėja – Lietuvai ignoruojant ETTsprendimus galima sulaukti bylų. 

„Yra ir kitų atvejų, kai ES piliečiai atvyksta gyventi į Lietuvą, jie naudojasi laisvu piliečių judėjimu ir turi sutuoktinius ar partnerius, kurie nėra ES piliečiai. Šiems žmonėms būdavo išduodami leidimai gyventi Lietuvoje, bet dažniausia būdavo surandamas kitas pagrindas. Migracijos departamentas žiūrėdavo pakankamai lanksčiai, pavyzdžiui, reikėdavo įrodyti, kad ES pilietis finansiškai remia ir palaiko sutuoktinį ar partnerį, ir būtent tuo pagrindu būdavo išduodamas leidimas. Dabar praktika, galbūt, turės šiek tiek keistis“, – sako LGL žmogaus teisių politikos koordinatorius Tomas Vytautas Raskevičius. 

Plačiau apie tai – Jevgenijaus Bardausko reportaže.