Lietuvoje

2018.05.30 22:04

NSGK išvadose įvardytos grėsmės dėl įrangos oro uostuose

Jevgenijus Bardauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.30 22:04

Verslo įtaką politikams besiaiškinusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadose įvardijamos grėsmės ir dėl strateginėse šalies įmonėse naudojamos įrangos. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose sumontuota oro erdvės stebėjimo įranga pagaminta Rusijos įmonės „Severnyj zavod“. Įrangą montavo ir iki praėjusių metų aptarnavo Suomijos bendrovė, kuri, teigiama, yra rusiško kapitalo bei įsteigta Rusijos piliečių. 

Praėjusiais metais iš „Oro navigacijos“ direktoriaus pareigų atleistas Algimantas Raščius stebisi teiginiais, kad įranga gali kelti grėsmę.

Oro erdvės stebėjimo įrangai įsigyti konkursas surengtas 2004 m. Jame, LRT žiniomis, dalyvavo prancūzų, italų ir ispanų įmonės. Būtent šios šalies bendrovė „Indra sistemas“ konkursą laimėjo. Ispanai savo partnere pasirinko Suomijoje registruotą bendrovę NRPL. Bendrovė tris oro erdvės apžvalgos radiolokatorių kompleksus pristatė ir sumontavo Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose. 

Komiteto išvadose teigiama, kad Suomijos NRPL yra rusiško kapitalo įmonė, ją įsteigė Rusijos piliečiai, o įrangą pagamino Rusijos įmonė „Severnyj zavod“. Tai reiškia, kad strateginę reikšmę turinti ir už oro eismo saugumą bei kontrolę atsakinga „Oro navigacija“ naudoja galbūt nepatikimo gamintojo įrangą. Tuomet „Oro navigacijai“ vadovavęs, bet pernai atleistas A. Raščius sako nematantis nieko bloga, kad oro erdvės stebėjimo įrangą gamino rusai.

„Kodėl jie turi sukelti? Jeigu būtų sukėlę kažkada ir kažkur, tai būtų taikomos vienos ar kitos priemonės: arba atsisakoma kontrakto, arba keičiama įranga, arba dar kas nors. Jeigu įranga atitinka visus reikalavimus, tai viskas gerai. [...] Niekur viešųjų pirkimų įstatyme neparašyta, kad jeigu Rusijos ar kinų, tai aš neturiu teisės jos pirkti“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo buvęs VĮ „Oro navigacija“ generalinis direktorius

Tačiau kitokios nuomonės NSGK. Jo teigimu, Rusijos įmonės pagaminta įranga nesuderinama su šalies saugumo interesais, ją būtina keisti, ieškoti patikimo gamintojo. 

„Jeigu būtų kažkaip nesuderinama, manau, ją seniausiai būtumėme pakeitę. Aš nežinau kodėl nesuderinama. Jeigu pavojai būtų, tai mes juos būtumėme likvidavę“, – LRT TELEVIZIJĄ tikino A. Raščius.

Radiolokatorius iki praėjusių metų aptarnavo ir remontavo NRPL, tačiau jų paslaugų atsisakyta. Šiuo metu, pasak „Oro navigacijos“ su jokia įmone neturima sutarties dėl antrinių radiolokatorių priežiūros ir remonto, vyksta derybos su ES įmonėmis. 

Praėjusiais metais paviešinta, kad „Lietuvos geležinkeliuose“ įdiegtos lokomotyvų valdymo sistemos, kurios pagamintos Rusijos karinės pramonės kompleksui priklausančioje Iževsko radijo gamykloje. Kompleksinė unifikuota lokomotyvų saugos sistema KLUB-U, teigta, leido kontroliuoti lokomotyvų greitį, juos sustabdyti, galbūt net nukreipti nuo kurso. 

Skelbta, kad tai taip pat nesuderinama su nacionalinio saugumo interesais. Po patikrinimų KLUB-U atjungta nuo Lietuvos geležinkelių tinklo ir eismo valdymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.