Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.09 18:55

Lietuva stiprina savo oro erdvės stebėseną

Nors Lietuvoje vis dažniau iškylančios vėjo jėgainės – puiki galimybė papildyti mūsų šalies energetinius išteklius, tačiau kariuomenei tai dažnai yra galvos skausmas, nes jos trukdo radiolokaciniams ryšiams. Tačiau Lietuva stiprina savo oro erdvės stebėseną ne tik dėl vėjo jėgainių trikdžių, o teritorija, kurią aprėps nauji pajėgumai, sieks pusiaukelę iki Maskvos. Tai atskleidžia LRT TELEVIZIJOS laida „Karinės paslaptys“. 

Ignalinos rajone, ketvirtajame radiolokacijos poste bus sumontuota vienas iš trijų naujausių tolimojo nuotolio trimačių radiolokacinių stočių. Kai darbai bus užbaigti ir radiolokatorius pradės veikti, iš šios vietos mūsų akys oro erdvę stebės toli į rytus – iki pat Smolensko (pusiaukelės iki Maskvos).

Tai labai svarbus NATO bei Lietuvos gynyboje objektas, todėl trijų tokio tipo radiolokatorių įsigijimas ir infrastruktūros statybos buvo vykdomos per NATO organizacijas. Iki šiol oficialiai neskelbiama, kokia šalis pagamino šiuos radiolokatorius, tačiau du tokie radiolokatoriai jau yra sumontuoti Šilutės rajone ir Antaveršyje, prie Aukštadvario. Trijų radiolokacinių stočių pirkimas, statyba  kainavo 60 mln. eurų.

Plečiamas radiolokacinių stočių tinklas

Šiuo metu Lietuvoje veikia šeši radiolokaciniai postai. Net trys jų yra įrengti Kaliningrado srities kryptimi, trys radiolokatoriai stebi Baltarusijos kryptį. Dar vienas radaras veikia netoli Šiaulių, o jo paskirtis  – stebėti oro erdvę prie aviacijos bazės Zokniuose.

Informacija iš radiolokacinių postų saugiais ryšio kanalais pasiekia Nacionalinį oro erdvės kontrolės centrą Karmėlavoje. Ten ji apdorojama ir, esant grėsmei, oro policijos budėtojams Zokniuose  perduodami įsakymai kelti lėktuvus.

2015-aisias Degučiuose ir Antaveršyje buvo pradėti statyti devynių aukštų bokštai, jų viršuje jau įrengti  visiškai nauji trimačiai tolimojo nuotolio radarai. Pilnus operacinius pajėgumus jie įgys tik 2019-aisias. Ignalinos rajone statoma stotis turėtų pradėti veikti 2020–2021-aisiais.

Trukdžių kelia vėjo jėgainės

Jau prieš kelerius metus, kai vėjo jėgainių statyba Lietuvoje įgijo pagreitį, buvo pastebėta, kad jėgainių mentės sukelia daug trukdžių oro erdvės stebėjimo radarams. Po kelerius metus trukusių sprendimų paieškų, buvo  nuspręsta, kad jėgainių keliamus trukdžius bus bandoma kompensuoti papildomais mažesniais trumpojo nuotolio radiolokatoriais.

Dvi tokias naujas stotis finansuos vėjo jėgainių vystytojai. Taip bus pagerintas oro erdvės stebėjimas Kaliningrado pasienyje.

Tuo metu pasienyje su Baltarusija, kur būta oro erdvės pažeidimų incidentų mažame aukštyje, taip pat bus pastatyti maži radarai. Už kariuomenės lėšas įsigyti radarai pagerins stebėjimą mažame aukštyje.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Karinės paslaptys“ siužete.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi