Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.09 10:19

Ugdymo įstaigų reitingai: kur studijuoti, kad rastum darbą?

Šalies darbo rinkoje paklausiausi Kauno technologijos universiteto (KTU), Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Vilniaus universiteto (VU), Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) ir ISM alumnai, rodo trečiadienį žurnalo „Reitingai“ paskelbtas ugdymo įstaigų vertinimas.

2015–2016 metų duomenimis, tarp universitetų moksliškiausias – VU, o kukliausiai šioje srityje reiškiasi privačios šalies aukštosios mokyklos. Tiesa, jose – ISM ir LCC tarptautiniame universitete – stiprus akademinis personalas. Toks jis ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA), LSMU.

Studentai nusivylę akademiniu nesąžiningumu

Tiek pernai, tiek šįmet, anot „Reitingų“, šalyje tarptautiškiausi šie universitetai: Vytauto Didžiojo (VDU), VGTU, KTU, Mykolo Romerio (MRU), LSMU bei privatūs ISM, Europos humanitarinis ir LCC tarptautinis universitetai. O dėstymu ir mokslo baze labiausiai patenkinti šių universitetų studentai: Balstogės universiteto filialo, KTU, VDU, VU, Šiaulių universiteto (ŠU), VGTU, LCC tarptautinio universiteto ir ISM.

Gabiausi gimnazistai, kaip teigia žurnalo „Reitingai“ sudarytojai, pernai studijas dažniausiai rinkosi VU, KTU, LSMU ir Vilniaus dailės akademijoje (VDA).

BNS nuotr.

Tiesa, bent jau vienas dalykas universitetus vienija – iš esmės visų jų studentai pastebi įsigalėjusį akademinį nesąžiningumą ir įprotį plagijuoti.

„Už šiuos pokriterijus daugelio universitetų studentai sociologams sakė, kad savo universitetui rašytų tik apie 3 balus dešimtbalėje sistemoje“, – rašoma „Reitingų“ žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Darbdaviai labiau vertina baigusius kolegijas

Tyrimų bendrovės „Prime consulting“ vadovo Sauliaus Olencevičiaus teigimu, darbdaviai universitetų absolventų žiniomis ir gebėjimais yra nepatenkinti labiau negu kolegijų. Tokią išvadą jis daro komentuodamas kovo 1–balandžio 2 dienomis atliktos 1005 darbdavių apklausos duomenis.

„Atsakymas veikiausiai susijęs su alumnų praktiniu paruošimu. Kolegijų absolventų praktinis paruošimas yra kiek geresnis nei universitetų. Tai tiesiogiai siejasi su kolegijų deklaruojama misija“, – pranešime cituojamas jis.

Apklausos duomenimis, gana palankiai apie kolegijų alumnus atsiliepia visų apklaustų įmonių, įstaigų, organizacijų darbdaviai: 31 proc. jų itin tenkina Vilniaus kolegijos absolventų parengimo lygis, 27,6 proc. darbdavių patenkinti Kauno kolegijos alumnais, 25,7 proc. – Kauno technikos kolegijos, 21,3 proc. – Šiaulių valstybinės kolegijos, 20,1 proc. – Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos alumnais.

„Iš privačių kolegijų darbdaviai labiausiai gyrė – 18,5 proc. Vilniaus verslo kolegijos bei Vilniaus kooperacijos kolegijos - 17,4 proc. alumnus“, – tikina žurnalo „Reitingai“ sudarytojai.

Sunkiausiai įsidarbina baigusieji Marijampolės kolegiją

2017-ųjų duomenimis, lyginant su visais tais metais konkrečią kolegiją baigusių jaunuolių įsidarbinimu, neradusių darbo po devynių mėnesių nuo studijų baigimo daugiausia buvo: Marijampolės kolegijoje – 10,7 proc., Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje – 9,7 proc., Alytaus kolegijoje – 9,7 proc. Iš privačių kolegijų – Vilniaus verslo kolegijoje – 17,3 proc., Vilniaus dizaino kolegijoje – 16,2, Kolpingo kolegijoje – 11,1 proc.

Žurnalo „Reitingai“ kovo 1–balandžio 2 dienomis atlikto tyrimo duomenimis, kurio metu apklausti 3967 kolegijų studentai, pastarieji besimokantieji regionuose studijomis yra patenkinti labiau nei didmiesčių studentai.

BNS nuotr.

„Nors šiais metais gerokai padidintas valstybės finansuojamų vietų skaičius stosiantiems į aukštąsias mokyklas ir ypač į kolegijas, vis dėlto, kadangi didžiuma nemokamų studijų vietų yra technologijų, fizinių bei žemės ūkio mokslų srities, o ir gerokai, tai yra, iki 2 balų pakelta stojimo kartelė, be to, stosiantiems į daugelį studijų programų (išskyrus, menų krypčių bei humanitarinių mokslų) matematikos valstybinį brandos egzaminą yra būtina išlaikyti ne mažesniu balu nei 25, tai kolegijų atstovai nėra tikri, ar bus užimtos visos valstybės finansuojamos studijų vietos“, – teigiama pranešime žiniasklaidai.

Kaip teigia žurnalo „Reitingai“ sudarytojai, visos kolegijos ir kai kurie universitetai, vykdantys fizinių ar technologinių mokslų srities studijas, įstojusiuosius papildomai moko matematikos, nes esą abiturientų matematikos, fizikos ir chemijos žinios yra kritiškai menkos.

Matematika – paukščių kalba

„Beje, kai kurios kolegijos, kaip antai Panevėžio, moko ne tik įstojusiuosius, o ir abiturientus mokyklinio matematikos kurso. Ir šie kursai anšlaginiai. Šis faktas parodo, kad mokiniai netgi didmiesčių gimnazijose nėra patenkinti matematikos dėstymo kokybe“, – rašoma pranešime.

Tamo.lt elektroninio dienyno duomenimis, iš 248 tūkst. pirmo semestro metu aštuntokams parašytų matematikos pažymių 13,9 proc. jų yra neigiami, siekia 1–3 balus. Nuo 4 iki 6 balų buvo įvertinti 38 proc. visų dienynu besinaudojančių aštuntokų.

„Kitaip tariant, remiantis šia statistika, daugiau nei pusei aštuntokų matematika yra paukščių kalba ir dabartinės bendrojo ugdymo programos jiems netinka“, – rašoma žurnale „Reitingai“.

Geriau matematiką moka apie 48 proc. aštuntokų: 24,3 proc. jų praeito semestro metu buvo įvertinti 7–8 balais, 23,8 proc. – 9–10 balų.

Dar prasčiau sekasi devintokams, kurių 16,6 proc. praėjusio semestro metu buvo įvertinti 1–3 balais. Tiek pat gavo 17 proc. dešimtokų.

Kuo toliau, tuo matematikos rezultatai, anot žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktoriaus Gintaro Sarafino, toliau prastės, nes keisis metodologija, daugės logikos užduočių, o jos mūsų šalies mokiniams sunkios. Kai kurioms, mokykloms, pavyzdžiui, progimnazijoms, anot jo, jau nebėra kur prastėti – pasiektas dugnas.

Geriausiųjų sąrašai kito nedaug

Valstybinių kolegijų reitingas:

1. Vilniaus kolegija;

2. Kauno kolegija;

3. Kauno technikos kolegija.

Nevalstybinių kolegijų reitingas:

1. Vilniaus dizaino kolegija;

2. Vilniaus verslo kolegija;

3. Šv. Ignaco Lojolos kolegija.

Valstybinių universitetų reitingas:

1. Vilniaus universitetas (pernai – pirmas);

2. Kauno technologijos universitetas (pernai 2–3 vieta dalijosi su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu);

3. Vytauto Didžiojo universitetas (pernai 4–5 vieta dalijosi su Vilniaus Gedimino technikos universitetu).

Privačių universitetų reitingas:

1. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas;

2. LCC Tarptautinis universitetas;

3. Europos humanitarinis universitetas.

Gimnazijų, atsirenkančių mokinius, reitingas:

1. Vilniaus licėjus (pernai – pirmas);

2. Vilniaus jėzuitų gimnazija (pernai – trečia);

3. KTU gimnazija (pernai – antra).

Gimnazijų, nerengiančių mokinių atrankų, reitingas:

1. Klaipėdos licėjus (pernai – pirmas),

2. Panevėžio J. Balčikonio gimnazija (pernai – antra),

3. Vilniaus Š. Aleichemo ORT gimnazija (pernai – septinta).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi