Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.21 16:26

Pradėti viešinti KGB agentų pranešimai

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pradėjo viešinti KGB agentų pranešimus. Juose - ataskaitos apie lietuvių išeivijos veiklą, pramoninį šnipinėjimą, Katalikų bažnyčią, asmenis, kuriuos sovietų valdžia laikė pavojingais savo ideologijai. Tikimasi, kad šių pranešimų viešinimas visuomenei leis geriau suprasti, kaip veikė KGB ir jos šnipų tinklas.

Iš jau paskelbtų dokumentų aišku, kad KGB itin domino lietuvių išeivija Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje. Štai agentas „Svetlov“ 1981 m. liepą informuoja savo operatyvininkui apie Ilinojaus universiteto lituanistikos katedros kūrimą. Agento „Karaliaus“ pranešimuose nuolat aprašoma Jungtinių Valstijų lietuvių emigrantų veikla, išeivijos veikėjai ir organizacijos. Agentas „Šarūnas“ teikia ataskaitas apie svarbiausią emigrantų spaudą. 

Tikimasi, kad viešinant agentų pranešimus visuomenei ji geriau supras, kaip veikė KGB ir jos šnipų tinklas. Šnipų ataskaitos į interneto svetainę bus keliamos iki vasaros. Planuojama paviešinti kelis šimtus agentūrinių KGB agentų pranešimų.

Išsamiau – žurnalisto Jevgenijaus Bardausko reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi