Lietuvoje

2017.04.05 06:51

Ką daryti atradus daiktą, panašų į sprogmenį?

LRT TELEVIZIJOS laida „Karinės paslaptys“, LRT.lt2017.04.05 06:51

Pavasarį dėl gamtinių procesų miškuose, dirbamuose laukuose žmonės paprastai dažniau suranda karo objektų, kurie, net ir praėjus keliems dešimtmečiams, kelia milžinišką pavojų sveikatai bei gyvybei ir saugumui. Kaip šios grėsmės saugotis, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Karinės paslaptys“ pataria patyrę išminavimo specialistai.

Karys išminuotojas, tarnavęs Lietuvos kariuomenėje nuo pat jos susikūrimo, atsargos kapitonas, Karo palikimo grėsmių prevencijos asociacijos vadovas Arūnas Janušonis sako, kad atradus sprogmenį ar panašų į jį daiktą, nereikia nei panikuoti, nei imti demonstruoti savo drąsos.

„Turime įvertinti situaciją, kiek tai yra grėsminga, ar arti nėra žmonių. Visi žmonės turėtų pasitraukti, reikėtų pažymėti vietą, kurioje aptiktas objektas. Pažymėti vietą galima naudojant kuolą, pagalį, akmenų krūvelę. Vietą reikia pažymėti ne tik todėl, kad niekas neužliptų, bet ir todėl, kad žmogus galėtų nesunkiai nurodyti ir padėti surasti vietą specialiosioms tarnyboms.

Tai padarius reikia paskambinti telefonu 112. Policija turi atvykti į vietą, įvertinti, ar tai yra karo laikų sprogmuo, ar kažkoks dabartinis įrenginys. Įvertinę situaciją, policijos pareigūnai apie ją praneša išminuotojams. Kartu su išminuotojais atvyksta ir greitosios pagalbos automobilis bei priešgaisrinės tarnybos, jei netyčia įvyktų sprogimas ar kitokia nelaimė“, – kalba specialistas.

Bet koks sprogmuo yra pavojingas, net ir išminuotojai bet kokį sprogmenį laiko pavojingu iki tol, kol jį ištiria ir nustato, ar jis pavojingas, ar ne.

Karo palikimo grėsmių prevencijos asociacija veda pamokas mokyklose. „Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas – ar antrokas, ar abiturientas, tai yra visiems svarbu. Vaikams skiriame daug dėmesio, nes jie viską liečia, o Jungtinių Tautų statistikos duomenimis, vaikai nukenčia dažniausiai“, – pažymi A. Janušonis.

Daugiau apie tai – laidos „Karinės paslaptys“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.