Naujienų srautas

Lietuvoje2017.03.30 18:04

Ar sunku patekti į Vokietijos diplomatinį archyvą?

Paskelbus, kad Vokietijos diplomatiniame archyve rastas galimas Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas, viešojoje erdvėje pradėti kelti įvairūs klausimai: kodėl Nepriklausomybės Akto neieškota anksčiau, ar sunku patekti į Vokietijos diplomatinį archyvą ir panašiai. Į klausimus atsako Lietuvos vyriausiasis archyvaras Ramojus Kraujelis.

„Aš manau, kad pats pagrindinis dalykas yra pasiruošimas ir išankstinis informacijos surinkimas. Vokietijos diplomatinis archyvas, turėkime omenyje, yra Europos Sąjungos šalyje įsteigtas ministerijos diplomatinis archyvas, tai visos sąlygos, kaip susipažinti su šio archyvo dokumentais, yra skelbiamos viešai internete“, – sako R. Kraujelis.

Pasak Lietuvos vyriausiojo archyvaro, galima iš anksto pasiruošti temas, ko bus ieškoma, ir greitai surasti dokumentą. Pašnekovas taip pat užsimena, kad ir kiti istorikai lankėsi šiame Vokietijos diplomatiniame archyve ir nesėkmingai ieškojo spausdintos versijos.

„Visada buvo šnekama apie tai, kad Aktas buvo atspausdintas, pasirašytas ir galimai vienas egzempliorius liko Vilniuje, kiti siųsti į Berlyną, Maskvą. Galbūt visi tikėjosi, kad spausdintas tekstas turi būti kažkas panašaus, kaip vėliau vadovėliuose publikuojami nuorašai“, – istorikus galimai suklaidinusį veiksnį įvardija R. Kraujelis.

Plačiau apie tai, kai nustatoma, ar dokumentas yra originalas, – laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi