Lietuvoje

2022.01.14 08:29

Audringi orai Lietuvoje: užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjo greitis, griaudėjo perkūnija, virto medžiai ir jachtos

atnaujinta 13.49
LRT.lt, BNS, Radvilė Rumšienė2022.01.14 08:29

Penktadienį per Lietuvą keliauja itin audringi orai. Dėl vėjų sukeltų padarinių nuo 6 val. iki 12 val. ugniagesiai sulaukė per 90 iškvietimų. Daugiausia jų sulaukta iš pajūrio ir vidurinės šalies dalies. Taip pat pranešama, kad daugybė būstų susiduria su elektros tiekimo trikdžiais.

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) turimais naujausiais duomenimis, elektros tiekimas yra atkurtas daugiau nei 20 tūkst. namų ūkių, bet su elektros tiekimo sutrikimais vis dar susiduria apie 40 tūkst. klientų. Daugiausia gedimų fiksuojama Šiaulių ir Klaipėdos rajonuose.

Audringi orai pajūryje: siaučiantis vėjas vartė jachtas, laužė medžius, skraidė voljerai

„Gūsingas vėjas verčia medžius, laužo šakas, kurios pažeidžia skirstomojo tinklo elektros oro linijas. Dauguma atsijungimų įvyko vos per pusantros valandos, tarp 8.00 ir 9.30 val. ryto, gedimų šalinimas prasidėjo iš karto. Atidžiai vertiname situaciją, nes vėjas toliau nenurimsta“, – skelbia ESO.

Intensyvaus vėjo sukeltus gedimus šalina gausios ESO darbuotojų ir rangovų pajėgos.

Meteo.lt vėliau ryte pranešė, kad buvo užfiksuotas ir katastrofinio stiprumo vėjo greitis, taip pat perkūnija.

9.24 val. Lietuvos laiku Ventės automatinėje meteorologijos stotyje (Šilutės r.) užfiksuotas vėjo greitis pasiekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – išmatuota 35,5 m/s (~128 km/h).

„Toks vėjo greitis atitiktų 1-os kategorijos uraganą, tačiau šiuo atveju tai yra ne uraganas, o tiesiog stiprus vėjo gūsis. Kad Ventės AMS išmatuotas skaičius yra teisingas, rodė ir netoliese esanti Šilutės kelininkų meteorologijos stotelė, kuri 9.25 val. fiksavo net 36,1 m/s greitį (~130 km/h)“, – skelbia meteo.lt feisbuke.

Daug darbo ugniagesiams

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento BNS pateiktais duomenimis, šią parą smarkūs vėjai laužė medžius ir kilnojo stogus. Šios dienos pradžioje jie vyravo vakarinėje ir vidurinėje Lietuvos dalyje, pamažu apimdami pietinę ir rytinę šalies dalį. Ypač daug darbo dėl vėjų turi Klaipėdos, Kauno ir Šiaulių ugniagesiai gelbėtojai.

Dėl vėjų sukeltų padarinių nuo 6 val. iki 12 val. ugniagesiai sulaukė per 90 iškvietimų. Daugiausia jų sulaukta iš pajūrio ir vidurinės šalies dalies.

Penktadienį per 6 val. ugniagesiai gelbėtojai atliko tris kartus daugiau gelbėjimo darbų nei vidutiniškai atliekama per parą.

Ugniagesiai perspėja, kad pučiant stipriam vėjui gali lūžti dideli medžiai, kristi jų šakos, griūti statiniai ir virsti nepritvirtinti įrenginiai. Patariama sandariai uždaryti pastatų langus, duris, stoglangius ir kitas angas. Iš atvirų balkonų reikėtų išnešti daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas. Gali būti pavojinga stovėti po aukštais medžiais, prie elektros linijų. Patartina nestatyti automobilių po medžiais.

Salantuose, Kretingos rajone, vienas medis užvirto ant elektros tinklų, tad žmonės buvo likę be elektros energijos. Radviliškyje prie pėsčiųjų perėjos nuo vėjo buvo nulinkęs šviesoforas, buvo kilusi grėsmė, jog šis nukris į važiuojamąją kelio dalį. Ugniagesiai šviesoforą sutvirtino.

Skuodo rajone pranešta, kad ant važiuojamosios kelio dalies nuvirtęs apšvietimo stulpas. Jis saugiai patrauktas nuo kelio.

Žmonės, ugniagesių duomenimis, nenukentėjo.

Penktadienio naktį praūžęs, dieną ir toliau siaučia stiprus vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų vėjas, kurio gūsiai siekia 15–20 m/s, vietomis 21–24 m/s, o pajūryje iki 29 m/s.

Ribojama laivyba

Klaipėdos uoste penktadienį dėl audros ribojama laivyba.

„Dėl sustiprėjusio vėjo naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Klaipėdos uoste pradėta riboti laivyba. Šiuo metu gūsiais fiksuojamas 25–27 m/s stiprumo vėjas. Bangų aukštis jūroje siekia 5 metrus“, – BNS penktadienio rytą informavo Klaipėdos uosto direkcijos atstovė Ignė Rotautė-Pukienė.

Pasak jos, dėl sustiprėjusio vėjo uoste incidentų neužfiksuota.

Išoriniame reide įplaukti į uostą šiuo metu laukia 2 laivai, išplaukti iš uosto dėl stipraus vėjo negali 3 laivai.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, penktadienį siaus smarkūs vakarų, šiaurės vakarų vėjai, pajūryje audra tęsis. Meteorologai įspėja, kad dėl stipraus vėjo galimas ledų išlaužymas Kuršių mariose, o dėl susidariusios patvankos numatomas vandens lygio kilimas Šilutės ir Klaipėdos rajonų savivaldybėse.

Dieną šalyje daug kur numatomi trumpi, daugiausia nedideli krituliai, vyraus lietus, šlapdriba. Vakarų, pereinančio į šiaurės vakarų vėjo gūsiai sieks 15–20 m/s, vietomis 21–24 m/s, pajūryje – iki 27 m/s. Aukščiausia temperatūra bus 3–6 laipsniai šilumos.

Naktį į šeštadienį kai kur trumpai pasnigs, dieną kritulių tikimybė maža, naktį ir rytą vietomis formuosis plikledis. Šiaurės vakarų vėjo gūsiai naktį daug kur, dieną vietomis sieks 15–20 m/s. Temperatūra naktį bus nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 šilumos, dieną – 0–4 laipsniai šilumos.

Pajūryje siaučiantis vėjas vartė jachtas, laužė medžius, skraidė voljerai

Uostamiestį ir aplinkinius miestus talžantis vėjas iki pietų nesitraukia. Ugniagesiai vis sulaukia naujų pranešimų apie nuvirtusius ir kelius užtvėrusius medžius, kai kur virsdami medžiai gyventojus paliko be elektros. Uostamiestyje nuvirtusi statybinė tvora buvo užtvėrusi Tomo gatvę.

„Visi neramumai prasidėjo apie 5 val. ryto. Prasidėjo iškvietimai visame Klaipėdos regione, iki šiol dar sulaukiame iškvietimų, dabar yra 25, susiję su medžių šalinimu. Kol kas pranešimų, kad būtų nukentėję automobiliai ar gyvenamieji pastatai, nėra. Kiek didesnis įvykis buvo Salantuose – nuvirto medis ir nutraukė elektros tiekimo kabelius“, – penktadienį priešpiet sakė Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresnysis specialistas Mindaugas Jovaišas.

Anot pašnekovo, kol kas labiausiai vėjas siautė Skuodo, Šilutės apylinkėse, kiek švelnesnis buvo Tauragėje, Plungėje.

Vėjo sukeltų padarinių matyti ir uostamiestyje – priešpiet dėl smarkaus vėjo Kruizinių laivų terminale nuvirto dvi jachtos, kai kur aplaužytos medžių šakos, apvirtę konteineriai.

Ugniagesių pagalbos prireikė ir vis dar dėl potvynio kenčiančiame pamaryje.

„Buvo prašymas vakar vakare nuvežti elektros generatorių žmonėms dėl elektros trūkumo. Tai padėjo ugniagesiai su valtimi nugabenti. Dėl ledų apie didelę katastrofą jie nepraneša, bet problema tikrai egzistuoja“, – sakė M. Jovaišas.

Šilutės rajono savivaldybės civilinės saugos specialistas Rimantas Zimantas teigė, kad Kuršių mariose ledai jau yra sulaužyti ir lipa į krantus.

„Šiaip potvynis yra stabilus. Nei pakilęs, nei nusileidęs“, – sakė R. Zimantas.

Anot jo, Atmatoje vanduo yra pakilęs keliais centimetrais, tačiau tai didelės reikšmės potvyniui neturi.

Naujaisiais duomenimis, šiuo metu yra apsemtos 86 sodybos.

Itin stiprus vėjas nuostolių penktadienio rytą pridarė Klaipėdos rajone įsikūrusiai prieglaudai „Būk mano draugas“, kurioje apgyvendinta apie 500 kačių ir šunų.

Pasak prieglaudos vadovės Galinos Kučinskienės, tokio masto vėjo nuostolių prieglaudai dar neteko patirti.

„Turime labai rimtų nuostolių, išvartyti voljerai. Buvo jau pas mus vieną kartą nutikimas, bet tuomet buvo visi voljerai sutvirtinti ir toje vietoje skraidė šįkart, kur niekada nebuvo išvartyti. Viskas įvyko per 2-3 sekundes ir viskas aprimo”, – BNS sakė Klaipėdos rajone, Glaudėnų kaime veikiančios prieglaudos vadovė.

Stiprus vėjas voljerus pakėlė nuo žemės, jie atsidūrė 20-30 metrų nuo buvusios vietos.

„Jie skraidė ore. Vienas nulėkė už 50 metrų“, – stebėjosi moteris.

Gyvūnai ir darbuotojai, skubėję gelbėti keturkojų, nenukentėjo. Suniokota apie 40 voljerų, kai kurių nebebus galima naudoti.

Dėl smarkaus vėjo neplaukioja dalis keltų

Dėl blogų oro sąlygų, stipraus vėjo ir stiprėjančios vandens srovės uoste penktadienio rytą bendrovė „Smiltynės perkėla“ pranešė stabdanti keltų reisus Senojoje perkėloje.

Apie gūsiuose 28–30 m/s greitį pasieksiantį vėją „Smiltynės perkėla“ žinojo dar ketvirtadienį, tad buvo pasitelktos papildomos darbuotojų pajėgos – iš namų iškviestos dvi papildomos įgulos, kurios budėjo visą naktį ir tikrino švartuotę.

„Atėjus rytui 6.30 val. bandėme švartuotis Šiaurės rage, tačiau keltui nepavyko ir dėl saugumo keltas grįžo į Naująją perkėlą – mūsų bazę. Šuo metu keltas stovi ten, įgula budi kelte, laukia oro pagerėjimo“, – sakė generalinis direktorius Mindaugas Čiakas.

Pagal uosto tarnybų duomenis, dar vieno vėjo sustiprėjimo laukiama apie 12 val., o apie 14 val. vėjas jau turėtų pradėti rimti, tad tuomet bus bandoma daryti dar vieną kelto reisą.

„Šiandien sugrįžo traukūnas, visų nemylimas. Vanduo tiesiog kunkuliuoja, verda, tikrai mėto keltą ir yra nesaugu tiek technikai, tiek žmonėms“, – pastebėjo M. Čiakas.

Naujoji perkėla yra toliau nuo uosto vartų, tad didelis vėjas darbui netrukdo.

„Smiltynės perkėlos“ vadovas pastebėjo, kad jau tapo įprasta, kad pajūryje sausio pabaiga, vasaris ir kovo pradžia yra vėjų laikas.

„Šylant klimatui tai ypatingai jaučiasi. Prieš 10–15 metų, kai būdavo gili žiema, retai tai būdavo. Pastaruosius 3 metų tai labai jaučiasi. Turime būti pasiruošę, kad vasarį gali būti 5 ar net 8 kartai kai keltas nedirbs“, – prognozavo pašnekovas.

Klaipėdos uosto duomenimis, apie 11 val. fiksuojamas 15-17 m/s stiprumo vėjas. Bangos aukštis jūroje siekia 4–5 metrus.

Išoriniame reide įplaukti į uostą šiuo metu laukia 3 laivai, artimiausiu metu du planuojama įvesti, išplaukti iš uosto dėl stipraus vėjo šiuo metu negali 2 laivai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt