Lietuvoje

2021.12.03 16:41

Lietuvoje vėl leista nuomotis mašinas iš parlamentinių lėšų: o kaip yra Latvijoje ir Estijoje?

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.03 16:41

Seimo valdyba grąžino praėjusios kadencijos pradžioje panaikintą tvarką – už parlamentine lėšas Seimo nariai galės nuomotis automobilius, tačiau tik netaršius. Skirtingų frakcijų atstovai sprendimą patvirtinę bendru sutarimu, dabar kratosi idėjos autorystės. 

Vidinis Seimo kiemas pustuštis – gyvų posėdžių ketvirtadienį beveik nebuvo. Tuščia ir elektromobilių krovimo stotelė. Bet tikimasi, kad ji bus labiau naudojama. Seimo valdyba vėl leido nuomotis automobilius iš parlamentinei veiklai skiriamų lėšų, bet tik elektromobilius, hibridines transporto priemones, ar atitinkančias Euro 6 standarto reikalavimus.

Tam Seimo nariai per mėnesį galės išleisti kiek daugiau nei 600 eurų.

Nors dar trečiadienį per valdybos posėdį sprendimas priimtas bendru sutarimu, ketvirtadienį nuomonės, ar automobilių nuomos reikia, jau skyrėsi.

Skyrėsi ir versijos, kieno tai buvo idėja.

Panorama. Dėl 14-os pasienyje rastų migrantų pradėtas tyrimas: galimai buvo pažeistos vaikų teisės (su vertimu į gestų k.)

„Iniciatyva kilo iš Etikos komisijos, jai vadovauja Aušrinė Norkienė. Valdyboje už šią sritį atsakingas LVŽS narys Jarutis“, – aiškino Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Tikrai ne mano projektas, bendras visų parlamentinių frakcijų“, – sako Jonas Jarutis.

„Tai tikrai nei Jaručio, nei Norkienės idėja, tą idėją turėjo konservatorių frakcijos nariai“, – tikina A. Norkienė.

Seimo pirmininkė sako, kad, automobilių nuomos klausimą iškėlus Etikos komisijai, surengta politikų apklausa ir dauguma pasisakė už.

„Kita vertus, nemaža dalis Seimo narių, bent mūsų frakcijoje, buvo apskritai abejingi šiam klausimui, tai aš darau prielaidą, kad to poreikio nėra“, – teigia Seimo TS-LKD frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Nuomonės skiriasi ir tose pačiose frakcijose. Tvarkai prieštaraujantys politikai ragina prisiminti, kad ji jau galiojo, ir tada Seimo nariai neišvengė skandalų.

„Man visiškai nepriimtina už biudžeto lėšas turėti automobilį, nes pripažinkim, kad būna taip, kad ir vyrui tenka vairuoti ar važiuoti asmeniniais tikslais, tai aš neįsivaizduoju, kaip tą vartojimą reikės atriboti“, – sako LVŽS frakcijos narė Agnė Širinskienė.

„Jau turėjom patirčių su nuomom, jūs turėjot daug darbo ieškodami nuotykių šitoj srity, tai ar vertėjo tai padaryt? Manau, kad nevertėjo“, – sako Seimo LSDP frakcijos narys Algirdas Sysas.

Lietuva galimybėmis leisti parlamentines lėšas neišsiskiria. Panašios yra ir Estijoje.

„Jei parlamento narys įrodo, kad automobilis reikalingas atlikti pareigas, jis gali pretenduoti į išmokas. Praėjusios kadencijos parlamentas nustatė viršutinę ribą, kiek galima skirti automobiliui, ta suma – 450 eurų“, – teigia LRT radijo bendradarbis Estijoje Vaidas Matulaitis.

Latvijoje politikai automobilių nesinuomoja, bet jiems kompensuojamos transporto išlaidos.

„Gauna kompensacijas visi Seimo nariai, didesnę sumą gauna gyvenantys tolesniuose regionuose ar važinėjantys į Seimą, į darbą. Kompensacijos dydis būstui ir transportui siekia 730 eurų šiuo metu“, – sako LRT radijo bendradarbis Latvijoje Rolandas Žalnierius.

Seimo nariai automobilių negalės įsigyti išperkamąja nuoma. Iki šiol Seimo nariai iš parlamentinių lėšų jau galėjo apmokėti transporto priemonės eksploatavimo, remonto, draudimo išlaidas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt