Lietuvoje

2021.09.15 15:36

Iš VDU už etikos pažeidimus išprašytas Krupavičius gavo vadovaujamas pareigas MRU

atnaujinta 09-17
Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.09.15 15:36

Etiką pažeidusiu pripažintas dėstytojas Algis Krupavičius nuo rugsėjo pradžios laikinai eina Mykolo Romerio universiteto (MRU) Politikos mokslų instituto direktoriaus pareigas. Anot MRU atstovės, universitetas įvertino teismo nutartis, kuriomis A. Krupavičius pripažintas neetiškai citavęs tekstą, tačiau A. Krupavičiaus „pasiekimai mokslinėje ir administracinėje veikloje akademinėje bendruomenėje yra svarūs“.

Portalas LRT.lt primena, kad praėjusių metų birželį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus padarytą išvadą, kad A. Krupavičius mokslinėje publikacijoje neetiškai citavo tuo metu buvusio doktoranto Giedriaus Žvaliausko tekstą.

Atnaujinta 2021-09-17

MRU praneša, kad „viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl prof. dr. Algio Krupavičiaus paskyrimo laikinuoju Mykolo Romerio universiteto (MRU) Politikos mokslų instituto vadovu, profesorius priėmė sprendimą atsistatydinti“.

Universitetas: pasiekimai mokslinėje ir administracinėje veikloje yra svarūs

MRU Komunikacijos ir rinkodaros centro vadovė Jurga Strimaitienė atsakymuose raštu LRT.lt informuoja, kad laikinai eiti Politikos mokslų instituto vadovo pareigas A. Krupavičius pradėjo nuo rugsėjo 2 dienos. Anot jos, sprendimas priimtas rugpjūčio pabaigoje, tačiau į klausimą, kodėl įvyko tokie pokyčiai, neatsakė.

Kalbėdama apie tai, kodėl būtent A. Krupavičius tapo laikinuoju instituto vadovu, J. Strimaitienė sako, kad „A. Krupavičiaus pasiekimai mokslinėje ir administracinėje veikloje akademinėje bendruomenėje yra svarūs“.

„Tikimės, kad A. Krupavičiaus profesinė patirtis ir asmeninės savybės dar labiau sustiprins MRU pozicijas politikos mokslų srityje. Vertiname tai, kad prie MRU prisijungė savo srities profesionalas“, – LRT.lt tvirtina J. Strimaitienė.

Pasiteiravus, ar vėliau į instituto vadovo poziciją bus skiriamas kitas atstovas, MRU Komunikacijos ir rinkodaros centro vadovė teigia, kad A. Krupavičius turi terminuotą darbo sutartį iki 2022 metų rugpjūčio 31 dienos.

„Bus įvertinti tiek laikinojo instituto vadovo pasiekimai MRU bei situacija dėl šiuo metu vykstančių teisminių procesų – tuomet ir bus aiškus jo tolesnis paskyrimas“, – kalba J. Strimaitienė.

Anot jos, universitetas įvertino Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį bei Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus išvadą: „Skirdami A. Krupavičių į atitinkamas pareigas laikinai, esame įvertinę Jūsų minimus sprendimus.

Atkreipiame dėmesį, kad įsiteisėjusia teismo nutartimi nėra uždrausta eiti administracinių pareigų. Šiuo metu vyksta ir kiti teisminiai procesai, nesiimame jų vertinti ar komentuoti, kol nėra pasibaigę, o A. Krupavičiaus veiklų, nesusisiejusių su MRU, negalime komentuoti“.

J. Strimaitienė pažymi, kad A. Krupavičius šiuo metu yra atsakingas už instituto sklandžią veiklą – organizuoja instituto darbą, krūvių paskirstymą darbuotojams, planuoja politikos srities studijų ir mokslo strategiją bei ją įgyvendina.

Laikinasis instituto vadovas taip pat atsakingas už naujų dėstytojų pritraukimą į institutą, santykių su socialiniais partneriais palaikymą, sprendžia einamuosius administracinius klausimus, teigia MRU atstovė.

Portalas LRT.lt nuo pirmadienio taip pat bandė susisiekti su A. Krupavičiumi, tačiau nei telefonu, nei el. paštu jis neatsakė. Sulaukę atsakymo, publikaciją tikimės papildyti.

Neteko dekano pareigų

LRT.lt primena, kad anksčiau A. Krupavičius buvo Vytauto Didžiojo universiteto dekanas, tačiau, praėjusių metų birželio pabaigoje priimtu VDU Senato sprendimu, dekanų pareigų A. Krupavičius nebeina. Rektoriaus įsakymu suspenduota A. Krupavičiaus veikla VDU doktorantūros komitetuose.

Vis dėlto šių metų vasario pabaigoje jis įtrauktas į VDU su Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Kauno technologijos universitetu bei Klaipėdos universitetu Politikos mokslų krypties doktorantūros komitetą.

Praėjusių metų liepą A. Krupavičius sulaukė ir Lietuvos mokslo tarybos (LMT) kirčio – nuspręsta, kad ekspertu įvairiose darbo grupėse paskirtas profesorius nebegalės atstovauti tarybai.

„Teismo sprendimas pripažinti profesorių Algį Krupavičių pažeidus akademinę etiką yra susijęs su nepriekaištingos reputacijos nuostata, kurios laikomasi organizuojant Lietuvos mokslo tarybos ekspertinę veiklą – skiriant mokslininkus ekspertais vertinimuose, darbo grupėse, komisijose, komitetuose ir kitur.

Kadangi teismo sprendimas reiškia, kad profesorius praranda eksperto statusą, jo, kaip eksperto, veikla negalės būti tęsiama“, – tada sakė Lietuvos mokslo tarybos atstovė Giedrė Kojelytė.

Pripažino neetiškai citavus tekstą

LRT.lt primena, kad 2018 metais akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius nusprendė, kad A. Krupavičius ir Kauno technologijos universiteto dėstytoja Vitalija Simonaitytė neetiškai citavo buvusio doktoranto tekstą.

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius paskelbtoje išvadoje buvo teigiama, kad A. Krupavičius ir V. Simonaitytė pažeidė savo aukštųjų mokyklų etikos kodeksuose įtvirtintą pagarbos intelektinei nuosavybei normą, kad akademiniam sąžiningumui prieštarauja plagijavimas ir mokslinei veiklai talkinusių žmonių arba organizacijų įnašo neigimas arba nutylėjimas.

Anot kontrolieriaus, taip pat pažeisti Mokslo ir studijų įstatyme įtvirtinti akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principai.

Toks akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimą dėstytojai apskundė. Vilniaus apygardos administracinis teismas 2018 m. rugsėjo 11 d. sprendimu pareiškėjų skundą atmetė.

Praėjusių metų birželį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė neskundžiamą nutartį ir paliko galioti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus padarytą išvadą, kad A. Krupavičius ir Kauno technologijos universiteto doktorantė V. Simonaitytė mokslinėje publikacijoje neetiškai citavo tuo metu buvusio doktoranto G. Žvaliausko tekstą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.