Naujienų srautas

Lietuvoje2016.09.21 16:44

Mirė filosofas L. Donskis

Trečiadienio rytą mirė filosofas, kultūros kritikas, buvęs Europos Parlamento narys Leonidas Donskis.

Spėjama, kad L. Donskį oro uoste ištiko širdies smūgis. Pranešama, kad 5:30 jis susmuko oro uoste. Atvykę greitosios pagalbos medikai bandė gaivinti filosofą, tačiau pastangos jau buvo bevaisės.

L. Donskis gimė 1962 m. rugpjūčio 13 d. 1985 m. baigė lietuvių filologiją ir teatro pedagogiką Lietuvos konservatorijos Klaipėdos Pedagoginiame fakultete.

1987 m. baigė filosofiją Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakultete. 1990 m. gruodžio 11 d. VU apgynė disertaciją tema „Kultūros krizės ir jų filosofinė refleksija (O. Spenglerio, A. Toyonbee ir L. Mumfordo istoriosofinių koncepcijų istorinė-metodologinė analizė)“, filosofijos kandidatas (Vilniaus universitetas), 1999 m. Helsinkio universitete apgynė disertaciją, socialinių mokslų daktaras. Nuo 2002 m. L. Donskis buvo VDU Politologijos katedros profesorius ir Išeivijos studijų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas.

2003–2005 m. – VDU Filosofijos katedros vedėjas. 2004 m. VDU atliko habilitacijos procedūrą (humanitariniai mokslai, istorija – darbai iš idėjų ir sąmoningumo istorijos).

2005 m. VDU Senatas suteikė profesoriaus pedagoginį vardą. Nuo 2005 m. – VDU Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius, o nuo 2006 m. – Politologijos katedros profesorius. Nuo 2005 m. – VDU Senato narys.

2009 m. Europos Parlamento rinkimuose Lietuvoje išrinktas į Europos Parlamentą Liberalų sąjūdžio (LRLS) rinkiminiame sąraše (kandidatavo 1-uoju numeriu; už LRLS balsavo 7,36 proc. rinkėjų), vienintelis LRLS atstovas EP.

LRT reiškia užuojautą L. Donskio šeimai ir artimiesiems.

Prezidentė: Lietuva neteko iškilaus humanitaro

Lietuva neteko iškilaus humanitaro, aktyviai gynusio laisvės ir žmogaus orumo idėjas, trečiadienio rytą netikėtai mirus filosofui Leonidui Donskiui sako šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

„Lietuva neteko iškilaus humanitaro, savo akademinėje ir visuomeninėje veikloje aktyviai gynusio laisvės ir žmogaus orumo idėjas. Profesorius L. Donskis buvo tvirtas europinių  vertybių ir vakarietiško mąstymo pavyzdys ne tik jaunajai kartai, bet ir visiems Lietuvos žmonėms“, – rašoma Prezidentūros paskelbtoje šalies vadovės užuojautoje.

Taip pat savo užuojautoje D. Grybauskaitė pabrėžė, kad būdamas Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės pavaduotojas ir aktyvus šios bendruomenės narys L. Donskis svariai prisidėjo išsaugojant šalies žydų kultūrą ir jos paveldą, skleidžiant tolerancijos, lygybės ir pagarbos žmogui idėjas.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius savo užuojautoje sako, kad L. Donskio išėjimas – didelė netektis visai valstybės šviesuomenei.

„Skaudžiai ir netikėtai netekome filosofo, eseisto, žymaus mąstytojo L. Donskio. Šis žmogus skvarbiu intelektualo žvilgsniu akylai stebėjo mūsų gyvenimą ir savo įžvalgomis stengėsi jį padaryti tauresnį. L.Donskio išėjimas – didelė netektis visai mūsų valstybės šviesuomenei, visiems, kuriems svarbios pamatinės vertybės“, – sakoma vyriausybės paskelbtoje A. Butkevičiaus užuojautoje.

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė Lietuvos Respublikos Seimo vardu ir savo vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl filosofo, kultūros kritiko, buvusio Europos Parlamento nario L. Donskio mirties jo šeimai, artimiesiems ir visai Lietuvai.

„Netekome iškilios Lietuvos asmenybės, Žmogaus iš didžiosios raidės – filosofo Leonido Donskio. Tai skaudus, netikėtas ir sukrečiantis praradimas mums visiems.

V. Adamkus: L. Donskis buvo Lietuvos šviesulys

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad trečiadienį netikėtai miręs filosofas Leonidas Donskis buvo šviesulys Lietuvos moksle ir visuomeniniame gyvenime, nuoširdžiai rūpinęsis valstybės raida.

„Tai yra milžiniška netektis Lietuvos valstybei. Asmeniškai išgyvenu dėl nuoširdaus artimo bičiulio netekties“, – BNS sakė prezidentas.

„Manau, kad L. Donskis buvo Lietuvos gyvenime šviesulys, ne tik moksle, bet ir valstybės, visuomeniniame gyvenime. Jis rūpinosi dėl Lietuvos ateities, savo išmintimi ir patarimais stengėsi įnešti giedrumo, sąžiningumo į mūsų gyvenimą. Tikiuosi, kad jis paliko pavyzdį ateinančioms kartoms, kaip reikia gyventi, siekti aukštesnių tikslų ir tikėti ateities Lietuva“, – kalbėjo V. Adamkus.

V. Landsbergis: savo išmintimi L. Donskis siekė saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų

L. Donskis su susirūpinimu stebėjo visuomenės raidą ir siekė savo išmintimi saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų, sako buvęs valstybės vadovas profesorius Vytautas Landsbergis.

„Tai žmogus, kuris liks mūsų atmintyje kaip labai išmintingas, labai geros valios stebėtojas, patarėjas, susirūpinęs dėl to, kaip gyvename, kur einame. Šių dienų pasaulyje draskomame neapykantos konvulsijų, L. Donskis norėjo būti gydytojas – diagnostikas ir savo išmintimi saugoti žmones nuo nežmoniškumo klaidų. Buvo labai darbštus, aktyvus ir labai reikalingas. Jo nepaprastai pasigesime“, – BNS sakė V. Landsbergis.

V. Landsbergis 2004–2014 metais buvo Europos Parlamento narys, vieną kadenciją europarlamente jis dirbo ir su L. Donskiu. Profesorius sako jautęs abipusę pagarbą bei pastebėjęs, jog per penkerius metus L. Donskis nerado jį tenkinančios politinės linijos.

„Manau, kad mes jautėme vienas kitam ir simpatiją, ir tarpusavio supratimą (...). Jis ir ten buvo vienišas – tą aš labai gerai mačiau, kartais jis apie tai atvirai pasakydavo, kad net sau artimoje politinėje aplinkoje nemato artimų“, – prisiminė jis.

„Skaudu, nes jis buvo be galo mylimas tiek studentų, tiek universitetų bendruomenių. Visų. Mes, VDU, nesisavinam to žmogaus, nors jis šį universitetą laikė pačiu saviausiu, bet tai buvo tokio mąsto žmogus, kuris negali išsitekti vienoje institucijoje, ir kada klausia, kuo jį pakeisit, atsakau - niekuo nepakeisim, tokie žmonės nėra pakeičiami“,– LRT TELEVIZIJAI sakė VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

„Šiuo atveju reikėtų kalbėti apie liberalias vertybes – jis labai brangino laisvę. Ne tik savo, savo draugų, bet ir kaip laisvas žmogus žvelgė į kitą laisvą žmogų kai į lygiavertį partnerį. Toks egalitarinis laisvo žmogaus bendravimas su kitu laisvu žmogumi buvo pagrindinė  didžiulė pamoka“,– prisiminė L. Donskio bičiulis, Lietuvos ambasadorius prie UNESCO Arūnas Gelūnas.

„Aš su juo bendravau kaip su filosofu ir žydų bendruomenės pirmininko pavaduotoju ir noriu pasakyti, kad tai turėtų būti pavyzdys mūsų žydų bendruomenei. Tai buvo labai išprusęs žmogus, labai plataus mąstymo, jo nedomino buitiniai dalykai, kurie domina mūsų visuomenę. [...] Jis buvo platesnio mąstymo, kiek man teko su juo bendrauti, aš niekada negirdėjau net tokiais aštriais momentais, kad žmogus pakeltų balsą, kad pasakytų negerą žodį, kad įžeistų“, – pasakojo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

„Tai buvo tikrąją to žodžio prasme akademijos džentelmenas – orus, padorus, tiesus žmogus, bet drauge ir nieko nežeidžiantis“, – vardija L. Donskio bičiulė, VDU tarptautinių ryšių prorektorė prof. Ineta Dabašinskienė.

„Pradėjęs dirbti  televizijoje, jis parodė kitokios televizijos galimybę. Nuėjęs į politiką, jis parodė kitokios, taurios politikos galimybę. Dirbdamas ekspertu ar dalyvaudamas diskusijose, jis parodė kitokios diskusijos, kitokio požiūrio į pašnekovą, į oponentą galimybę. Pagarba, taurumas, laisvės jausmas“, – L. Donskį apibūdino jo bičiulis, ISM rektorius doc. dr. Alfredas Chmieliauskas.

Urna bus pašarvota VDU Didžiojoje auloje (Gimnazijos g. 7, Kaunas). Atsisveikinimas su profesoriumi:

Rugsėjo 23 d., penktadienį, 11:00 - 21:00 val.

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 9:00 - 13:00 val.

Urna išnešama 13 val. Laidojimo ceremonija vyks Petrašiūnų kapinėse, Kaune.

LRT KULTŪRA kviečia prisiminti filosofą. Kanalo programos pakeitimus rasite ČIA. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi