Lietuvoje

2021.08.11 17:25

LRT trumpai. Riaušės prie Seimo – kaip viskas vyko?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.08.11 17:25

Tai, ką patys protestuotojai vadino taikiu mitingu, antradienį peraugo į riaušes prie Seimo, kurių metu skraidė akmenys, stiklo buteliai, o pareigūnai patyrė sunkius sužalojimus. Portalas LRT.lt primena, kas ir kaip vyko prie Seimo.

Kodėl?

Prie Seimo antradienį susirinkusi minia tvirtino, kad protestuotoja prieš privalomą skiepijimą nuo COVID-19 bei ribojimus tiems žmonėms, kurie nėra pasiskiepiję. Protesto dalyviai teigė, kad Seime antradienį priiminėjami sprendimai dėl skiepų, kurie esą pažeidžia žmogaus teises. Antradienį Seime iš tikro vyko neeilinė sesija, tačiau jos darbotvarkėje nebuvo nė vieno klausimo, susijusio su COVID-19.

Tiesa, kai kurie mitingo dalyviai LRT.lt sakė besipiktinantys ir tuo, kaip yra kovojama su neteisėtos migracijos krize.

Eiga

Mitinguotojai prie Seimo pradėjo rinktis ryte, jau apie 9 val. buvo susirinkusi gausi minia.

10 val. prasidėjo rytinis neeilinės Seimo sesijos posėdis. Protesto akcijoje jau skambėjo kalbos.

Maždaug 16 val. protestuotojai nutarė apjuosti Seimą.

17 val. buvo oficiali protesto akcijos pabaiga. Kitaip tariant – leidimas renginiui buvo išduotas iki šios valandos. Po 17 val. protestas tapo nesankcionuotu. Apie 17 val. 30 min. policijos pareigūnų atstovas dar kartą paragino minią atsitraukti nuo parlamento vartų. Maždaug tuo pačiu metu baigėsi Seimo vakarinis posėdis ir parlamentarai pradėjo skirstytis, tačiau išvykti iš Seimo rūmų dauguma jų negalėjo – protestuotojai buvo užblokavę vartus, saugančius stovėjimo aikštelę.

Maždaug 18 val. protesto dalyviai buvo pasiskirstę prie skirtingų Seimo įėjimo. Dalis jų vis dar blokavo vartus, kiti buvo susirinkę prie III rūmų išėjimo.

Šiek tiek po 18 val. atmosfera prie Seimo ėmė kaisti. Pasirodė gausesnės policijos pareigūnų pajėgos. Mitinge buvo sulaikyti neblaivūs asmenys, pranešta apie sumuštą ir į gydymo įstaigą išgabentą žmogų.

Apie 19 val. Seimo rūmus bandė palikti parlamentarai Sergejus Jovaiša ir Andrius Navickas. Dėl protestuotojų elgesio abu jie išvykti negalėjo, turėjo grįžti į Seimo rūmus. Kai kurie parlamentarai bandė kalbėtis su protestuotojais, tačiau ne visiems tai pavyko padaryti.

Apie 20 val. minia prie Seimo, nors ir apmažėjusi, dar nesiskirstė. Prie įėjimo į III-uosius Seimo rūmus buvo susirinkę maždaug 100 žmonių, įėjimą saugojo apie 20 policijos pareigūnų. Visgi minia, susirinkusi prie vartų, vedančių į vidinį Seimą kiemą, nesiskirstė.

Apie 20 val. 40 min. šalia parlamento pasirodė riaušių malšinimo policijos pareigūnai. Pradėtas žmonių patraukimas su skydais, vyksta susirėmimai, panaudotos ašarinės dujos. Į įvykio vietą atvyko medikų ekipažai.

Maždaug 21 val. 20 min. gausios pareigūnų pajėgos vis dar buvo prie Seimo, stūmė protestuotojus nuo parlamento pastato. Teritorija aptverta STOP juosta. Praėjus keliolikai minučių prie Seimo atvyko dar 5 Viešojo saugumo tarnybų (VST) ekipažai. Į juos mitinguotojai mėtė akmenis, paleista ir signalinė raketa.

Pareigūnai prieš agresyvius protestuotojus, nepraleidusius pareigūnų, panaudojo ašarines dujas. VST ekipažai įvažiavo į Seimo rūmų teritoriją.

Po 22 val. prie Seimo atvežtos specialios šturmo mašinos, jos įvažiavo į Seimo vidinį kiemą. Policijos atstovai socialinėje erdvėje pranešę, kad bus pasitelkiamos ir kitų šalies miestų policijos pajėgos, kurios vyksta į sostinę.

Apie 23 val. 15 min. iš Seimo kiemo išvažiavo baltas autobusas, jame sėdėjo asmenys. Tuo metu nebuvo aišku, ar jame sėdėjo parlamentarai, ar pareigūnai. Trečiadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad, jos žiniomis, viduje buvo pareigūnai. Autobusą protestuotojai apmėtė akmenimis, buvo išdaužti visi vienoje jo pusėje esantys langai. Protestuotojai bandė pastoti kelią autobusui ir jo nepraleisti, bet pareigūnai panaudojo ašarines dujas.

Apie 23 val. 30 min. pareigūnai vėl ėmėsi aktyvesnių veiksmų, pradėjo stumti minią, panaudojo ašarines dujas. Tiesa, pareigūnai prieš imdamiesi veiksmų perspėjo, jog protestuotojai pasitrauktų, kitu atveju, bus panaudota jėga.

Kiek po 00 val. 00 min. vis dar būriavosi keli šimtai žmonių. Pranešta, kad jie renkasi toliau, ateina iš Vingio parko.

Apie 01 val. 35 min. pareigūnai susigrupavo, nugriaudėjo garsinės granatos garsas. Tuomet pajėgos šturmavo stovėjimo aikštelę greta Seimo rūmų, kurioje grupavosi protestuotojai. Garsinė granata buvo panaudota iš mitinguotojų pusės. Sprogimo garsas buvo girdėti už kelių kilometrų. Vietoje dirbantys pareigūnai BNS patvirtino, kad sprogmenį panaudojo ne jie.

Riaušių policija apie 2 val. nakties baigė išsklaidyti nuo Seimo nesitraukusius protesto akcijos dalyvius. Jie išvaikyti pareigūnams su skydais pamažu judant į priekį ir naudojant ašarines dujas. Po kurio laiko nugriaudėjo dar vienas sprogimas.

Simbolikos naudojimas

Protestuotojams susirinkus prie Seimo, antradienio ryte, buvo atgabentos ir kartuvės, su trimis kabančiomis kilpomis, esą skirtos tautos išdavikams.

Be to, nemaža dalis protestuotojų buvo įsisegę Dovydo žvaigždes, kad ant kurių buvo parašyta „neskiepytas“. Kai kurie protestuotojai taip pat buvo apsirengę taip, kad savo apranga atrodytų kaip koncentracijos stovyklose kankintos ir nužudytos Holokausto aukos. Prie Martyno Mažvydo bibliotekos protestuotojai įrengė ir „getą“. Toks jų elgesys papiktino Lietuvos Žydų bendruomenę, politikus.

Buvo užfiksuota ir tai, kad vienas protesto dalyvių laikė telefoną, ant kurio nugarėlės matėsi svastika.

Į protestą dalyviai taip pat atvyko nešini Lietuvos valstybės bei kitokiomis vėliavomis. Tiesa, atmosferai įkaitus vėliavos tapo ginklais – jos buvo mėtomos ir į pareigūnus, ir į Seimo narius.

Politikų vaidmuo

Proteste dalyvavo bei į jo dalyvius nuo scenos kreipėsi keletas Seimo narių, tarp jų Mindaugas Puidokas, Dainius Kepenis, Petras Gražulis, Valdemaras Valkiūnas. P. Gražulis taip pat stovėjo pirmosiose eilėse, protestuotojams susiremiant su policijos pareigūnais.

Be to, tie patys bei dar keli Seimo nariai išrašė apie 70 leidimų protesto dalyviams patekti į Seimą. Parlamente dirbę žurnalistai matė keletą skirtingų grupių protestuotojų, vaikštančių Seimo koridoriais, stoviniuojančių prie Seimo salės. Kai kurie jų bandė provokuoti Seimo narius, tačiau nesėkmingai.

P. Gražulis į Seimo salę taip pat atnešė esą protestuotojų jam perduotą gedulingą vainiką, kurį norėjo palikti prie Seimo tribūnos, tačiau liberalas Eugenijus Gentvilas vainiką patraukė ir perdavė apsaugai. Kai kurie parlamentarai, pavyzdžiui Ligita Girskienė, palaikymo kalbas protestuotojams rėžė ir iš Seimo salės.

Be to, patys protestuotojai pranešė, kad lėšų scenai ir kt. jiems suteikė Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento narys Viktoras Uspaskichas.

Smurtas

Pirmosios smurto apraiškos proteste pasirodė dar dienos metu, kuomet protestuotojai užpuolė žiniasklaidos atstovus, juos apstumdė, sugadino techniką, o vienam jų tiesiai į ausį paleido garsinę sireną.

Vėliau protestuotojų smurtą patyrė ir Seimo nariai. Į parlamento rūmus palikusį S. Jovaišą buvo mesta vėliava su kotu, jo mašina buvo apipilta neaiškiu baltu skysčiu. Jo kolega, parlamantaras A. Navickas buvo įkalintas savo automobilyje, nes protestuotojai jam neleido išvažiuoti. Vėliau politikas pasakojo, kad protesto dalyviai stumdė automobilį, bandė veržtis į jo vidų. A. Navickas į Seimo rūmus buvo grąžintas su policijos palyda.

Kilus riaušėms į pareigūnus bei žiniasklaidos atstovus buvo mėtomi akmenys, stiklo buteliai, signalinės raketos. Protesto metu sužalojimus patyrė beveik 20 policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnų. Kai kurie jų patyrė nesunkius sužalojimus ir gydosi ambulatoriškai. Tačiau keli pareigūnai buvo sužaloti sunkiau, kai kuriems prireikė operacijos. Vienam pareigūnui mėtomais akmenimis buvo įskeltas kojos kulnas

Pasekmės

Trečiadienį ryte pranešta, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius – riaušių organizavimo ir disponavimo narkotinėmis bei psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti. Iš viso mitingo metu buvo sulaikyti 26 asmenys, jiems įteikti pranešimai dėl įtarimų, bus sprendžiama dėl kardomųjų priemonių.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad bus peržiūrimos leidimų Seimo lankytojams išdavimo taisyklės.

Daugiau antradienio įvykių akimirkų – išskirtinėje LRT fotografų galerijoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt