Lietuvoje

2021.08.11 18:43

Profsąjungos vadovas: migrantus saugantys pareigūnai poilsio laiku negali palikti stovyklos

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.08.11 18:43

Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, padedantys pasieniečiams saugoti migrantus, nėra pakankamai instruktuoti darbui tokiose aplinkybėse, LRT RADIJUI sakė Viešojo saugumo pareigūnų profsąjungos (VSPP) pirmininkas Andrius Bareika. Tuo tarpu problemiškiausi migrantai reguliariai išbando jiems saugoti deleguotus pareigūnus.

Teisėsaugos pareigūnai trečiadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl riaušių organizavimo Rūdninkų poligone. Jos prasidėjo vėlyvą antradienį, tuo pačiu metu, kai į riaušes peraugo mitingas prie Seimo rūmų.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė per spaudos konferenciją trečiadienį pranešė, kad įtariamųjų dėl riaušių Rūdninkuose ikiteisminiame tyrime kol kas nėra. Tai jau antras ikiteisminis tyrimas dėl masini neramumų organizavimo šiame poligone – ankstesnysis buvo pradėtas liepos pabaigoje.

Viešojo saugumo pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas A. Bareika negalėjo pakomentuoti, ar migrantų saugojimui skiriamas pareigūnų kiekis pakankamas, tačiau sakė, kad, jo žiniomis, „pareigūnai nėra apmokyti saugoti migrantų ar panašių stovyklų“.

Antradienio vakarą iš Rūdninkų poligono buvo pabėgę apie 20 neteisėtų migrantų, tačiau prieš vidurnaktį padėtis buvo stabilizuota ir netrukus visi asmenys grąžinti į saugomą teritoriją.

VSPP pirmininkas sako, kad praktinių apmokymų viešojo saugumo pareigūnai yra turėję nedaug. Tiesa, migrantų apgyvendinimo vietas prižiūri ne tik jie, tačiau ir kitų institucijų pareigūnai.

„Galvoju, kad ir tie mokymai, kuomet buvo ruošiamasi, kaip reikėtų priimti 40 tūkst. migrantų, buvo atlikti ant popieriaus, greičiausiai tai buvo stalo žaidimai ir nebuvo nustatyta, kiek žmonių turėtų saugoti vienokio ar kitokio dydžio stovyklą. Įsivaizduokite, kai pareigūnai instruktuojami prieš tarnybą saugant mažesnę stovyklą, tarkime, kur yra apie 50 migrantų. Ją saugo keturi žmonės. Jiems pasakyta stažo metu, kad jeigu iš stovyklos veršis vienas ar du žmonės, tai juos bandyti sulaikyti, jeigu daugiau, 10-15, tai pasižiūrėti, į kurią pusę nuėjo ir pranešti policijai“, – LRT RADIJUI sakė A. Bareika.

Pašnekovo teigimu, kai kurie migrantai mėgina testuoti pareigūnų parengtį.

„Migrantų laikymo sąlygos nėra labai geros, jie gal tikisi kažko kito. Jie nėra kvaili, mūsų kalba kalbant, kaip yra kalbėję pareigūnai, atvykstant kiekvienai naujai apsaugos pamainai, migrantų lyderiai išbando pareigūnus – ar jie nusileis, ar kažkaip kitaip savo minkštumą parodys“, – kalbėjo profsąjungos vadovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad viešojo saugumo pareigūnams nesudaromos kokybiško poilsio sąlygos – laisvomis valandomis jie negali palikti stovyklos teritorijos.

„Nežinau, ar viešojo saugumo pareigūnai kontaktuoja su „Frontex“ pareigūnais, kurie turi patirties europinėse stovyklose, manau, tai būtų vienas iš kelių, kaip pagerinti pareigūnų darbą stovyklose ir jų motyvaciją. Kaip tik vakar gavau informaciją, kad tie pareigūnai, kurie komandiruojami į stovyklas, savo poilsio laiku iš jos neišleidžiami, motyvuojant reikalingumu suteikti pagalbą esant reikalui. Toks buvimas stovykloje savo poilsio laiku atitinka statute įtvirtintam budėjimo apibrėžimui, tačiau darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose budėjimas niekaip nežymimas. Tai irgi bus viena iš problemų“, – sakė A. Bareika.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt