Lietuvoje

2021.08.10 08:44

Įtampos prie Seimo atomazga: į pareigūnus paleistas sprogmuo, šie persigrupavo, šturmuota aikštelė, protestuotojai išvaikyti, dalis jų – sulaikyti

sulaikyti 26 asmenys; atnaujinta 07.16
LRT TV naujienų tarnyba, Gytis Pankūnas, Radvilė Rumšienė, Robertas Macius, Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2021.08.10 08:44

Parlamentui renkantis į neeilinę sesiją dėl migracijos krizės, prie Seimo surengta protesto akcija, kuri virto į viešus politikų užgauliojimus, psichologinį smurtą prieš juos, o dar vėliau įtampa pasiekė karščiausią tašką – aršiausi protestuotojai susirėmė su pareigūnais, svaidė į juos akmenis, butelius. Įvykių atomazga užvirė apie 2 valandą nakties. Tuomet pareigūnai šturmavo protestuotojų gretas, panaudojo ašarines dujas, juos išvaikė, o dalis buvo sulaikyti.

Įtampa greta Seimo kaito visą dieną

Praėjus dviem valandoms po mitingo pradžios grupelė žmonių bandė priartėti per neleistiną atstumą prie Seimo. Policija įspėjo asmenis, kad to daryti negalima, o jiems priartėjus, policijos atstovai juos atitraukė. Kai kurie protestuojai taip pat prisidėjo prie šių asmenų suvaldymo ir teigia, kad tai galimai yra provokatoriai.

Vėliau aplink Seimą ėmė rikiuotis policijos pajėgos.

Popietę protestuotojai apsupo Seimo pastatą, vėliau dalis jų apgulė vienus parlamento vartus, o pasibaigus posėdžiui neleido parlamentarams palikti Seimo rūmų, šaukė įžeidimu, užgaulių žodžių sulaukė ir dirbantys žurnalistai.

Atnaujinta 07.16

Kaip trečiadienio rytą patikslino policijos departamentas, oficialiais duomenimis, mitinguotojai sukėlė riaušes, kurių metu šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką – sulaikyti 26 asmenys, kurie uždaryti į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 283 str. 1 d.

Dėl riaušių organizavimo prie Seimo antradienį pradėtas ikiteisminis tyrimas.

34 metų vyrui buvo surašytas protokolas už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą – jis konfliktavo su mitinguojančiaisiais, vizualiai atrodė neblaivus.

Taip pat vienas 23 metų jaunuolis buvo sulaikytas įtarus disponavimu narkotikais, jis uždarytas į areštinę.

Apie 21.30 val. į Vilniaus ligoninę buvo pristatyta prie Seimo dirbusi pareigūnė, ji vėliau buvo išleista gydytis ambulatoriškai.

Atnaujinta 01.40

Pareigūnai šturmuoja protestuotojų gretas, pasigirdo du sprogimai

Apie 01.35 val. pareigūnai susigrupavo, nugriaudėjo garsinės granatos garsas. Tuomet pajėgos šturmavo stovėjimo aikštelę greta Seimo rūmų, kurioje grupavosi protestuotojai.

Pirminiais duomenimis, garsinė granata panaudota iš mitinguotojų pusės. Dalis asmenų buvo greitai sulaikyti, pareigūnai juos suguldė ant žemės.

Sprogimo garsas buvo girdėti už kelių kilometrų. Vietoje dirbantys pareigūnai BNS patvirtino, kad sprogmenį panaudojo ne jie.

Riaušių policija apie 2 val. nakties baigė išsklaidyti nuo Seimo nesitraukusius protesto akcijos dalyvius. Jie išvaikyti pareigūnams su skydais pamažu judant į priekį ir naudojant ašarines dujas.

Po sprogimo didžioji dalis protestuotojų išsisklaidė.

Po kurio laiko nugriaudėjo dar vienas sprogimas.

Pareigūnai panaudoja ašarines dujas, ore jaučiamas aitrus kvapas. Liudininkų vaizdo įrašuose matyti, kaip pareigūnai į automobilius veda sulaikytus protestuotojus, tarp jų – moterys.

Atnaujinta 00.07

Vis dar būriuojasi keli šimtai žmonių. Pranešama, kad jie renkasi ir toliau – protestuotojai ateina iš Vingio parko.

Mitinguotojai šalia Seimo leidžia muziką, dainuoja dainas.

Atnaujinta 23.35

Pareigūnai perspėjo protestuotojus ir panaudojo jėgą, šie atsako akmenų kruša

Apie 23.30 val. pareigūnai vėl ėmėsi aktyvesnių veiksmų, pradėjo stumti minią, panaudojo ašarines dujas.

Tiesa, pareigūnai prieš imdamiesi veiksmų perspėjo, jog protestuotojai pasitrauktų, kitu atveju, bus panaudota jėga.

Protestuotojai toliau mėto akmenis ir butelius, girdisi šūksniai ir keiksmai pareigūnų atžvilgiu.

Po keliolikos minučių situacija vėl kiek nurimsta. Ant grindinio matyti gausybė akmenų, dalis jų – nemažo skersmens.

Šiuo metu protestuotojai nustumti kiek toliau nuo Seimo link Geležinio gatvės tilto per Nerį.

Įtampa prie Seimo: dar kartą perspėti mitinguotojai neatsitraukė, pareigūnai vėl panaudojo ašarines dujas, vyksta susirėmimai

Atnaujinta 23.16

Iš Seimo kiemo išvykusiam autobusui – akmenų kruša

Apie 23.15 val. iš Seimo kiemo išvažiavo baltas autobusas, jame sėdėjo asmenys, tiesa, nėra aišku ar tai buvo iki šiol parlamente likę politikai.

Įniršusi minia į transporto priemonę paleido akmenų krušą, keletas jų kliudė transporto priemonės langus, buvo matyti, jog dalis jų suskilo.

Vienas protestuotojas trukdė autobusui judėti keliu, stojo prieš važiuojančią transporto priemonę.

Vėliau jau keliolika asmenų stojo ant kelio, jį blokuoja, neleidžia išvykti, šaukia, jog „gelbėja savo imunitetą“.

Vienas pastarosios akcijos greta parlamento lyderių – skandalingai pagarsėjęs Andrius Lobovas, jis ragina protestuotojus nesitraukti nuo kelio ir prisijungti daugiau asmenų.

Atnaujinta 22.26

Prie Seimo atvežtos specialios šturmo mašinos. Jos įvažiavo į Seimo vidinį kiemą.

Policijos atstovai socialinėje erdvėje praneša, kad šiuo metu bus pasitelkiamos ir kitų šalies miestų policijos pajėgos, kurios vyksta į sostinę.

Atnaujinta 21.51

Prie Seimo atvyko dar 5 Viešojo saugumo tarnybų (VST) ekipažai. Į juos mitinguotojai mėtė akmenis, paleista ir signalinė raketa.

Pareigūnai prieš agresyvius protestuotojus, nepraleidusius pareigūnų, panaudojo ašarines dujas.

VST ekipažai įvažiavo į Seimo rūmų teritoriją.

Atnaujinta 21.40

Per mitingą sužalotas policijos pareigūnas. Anot vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, peržengta riba.

„Prie Seimo sužalotas policijos pareigūnas, vykdęs savo pareigą. Tai netelpa į jokias taikios pilietinės akcijos ribas“, – savo feisbuko paskyroje rašo ministrė.

„Smurtas nebus toleruojamas. Atsakomybę teks prisiimti visiems, kurie pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus“, – teigia A. Bilotaitė.

Ministrė nurodė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių organizavimo.

Atnaujinta 21.20

Gausios pareigūnų pajėgos vis dar yra prie Seimo, jie po truputį stumia protestuotojus toliau nuo parlamento pastato.

Teritorija aptveriama STOP juosta.

Tiesa, protestuotojų vis dar likę keli šimtai, dalis jų, vis dar nusiteikę gana agresyviai, skamba įžeidinėjimai pareigūnams, Seimo nariams.

Dalis protestuotojų šaukia ir reikalauja, kad politikai pasirodytų greta Seimo.

Pareigūnai šiuo metu rikiuojasi taip, kad galėtų kiek atblokuoti Seimo vartus, kuriuos kelias valandas buvo užstoję protestuotojai.

Atnaujinta 21.01

Protestuotojai nustumti nuo Seimo, į įvykio vietą atvyko medikai

Po susirėmimų praėjus apie 10-15 minučių didžioji dalis protestuotojų jau buvo nustumti toliau nuo Seimo.

Į įvykio vietą atvyko medikų ekipažai. Neoficialiais duomenimis, yra nukentėjusiųjų, tarp jų – pareigūnas.

Pirminiais duomenimis, galėjo nukentėti dar keli žmonės.

Prie Seimo yra atvykę trys greitosios medicinos pagalbos ekipažai, keletas žmonių nukentėjo. BNS žurnalistams fiksavo mažiausiai pora asmenų subintuotomis galvomis, kitiems nukentėjusiesiems plaunamos akys, veidas, nes jiems kliuvo ašarinių dujų.

Protestas prie Seimo tęsiasi: mitinguotojai neleidžia Seimo nariams išvykti iš teritorijos, įžeidinėja žurnalistus ir parlamentarus

Atnaujinta 20.47

Protestuotojai susirėmė su pareigūnais: panaudotos ašarinės dujos

Apie 20.40 val. šalia parlamento pasirodė riaušių malšinimo policijos pareigūnai. Pradedamas žmonių patraukimas su skydais, vyksta susirėmimai, panaudotos ašarinės dujos.

Dalis protestuotojų į pareigūnus svaidė vandens butelius, taip pat akmenis.

Pareigūnai protestuotojus po truputį stumia nuo Seimo pastato, panaudojo ašarines dujas. Tiesa, aršiausi protestuotojai nesitraukia.

Mitingas prie Seimo: pareigūnai panaudojo ašarines dujas, protesto dalyviai patraukti su skydais, svaidė butelius ir akmenis

Dalis parlamentarų vis dar yra Seime, tarp jų – parlamento vadovė.

Seimo rūmuose taip pat yra ir Policijos generalinis komisaras Renatas Požela.

Saudargas: tautos aš nebijau

Apie 20 val. 30 min. Seimo rūmus paliko parlamento vicepirmininkas Paulius Saudargas ir parlamentaras Justinas Urbanavičius. P. Saudargas portalui LRT.lt teigė, kad Seimo rūmuose iki vėlumos užtruko ne dėl mitingo, o dėl suplanuotų darbų.

„Aš išėjau laiku, tada, kada man reikėjo. Teko ilgai bendrauti su žmonėmis, atsakinėti į klausimus. Žmonės įsiaudrinę, tikrai yra ir piktų pasisakymų, įvairiai esame vadinami, girdėjau savo atvžilgiu, kad esu fašistas. Na, aš nesu fašistas, gaila, kad taip žmonės sako, bet yra kaip yra“, – komentavo P. Saudargas.

Atnaujinta 20.24

Apie 20 val. 20 min. konservatorius Sergejus Jovaiša galiausiai paliko Seimo rūmus. Jį, išėjusį iš pastato, protestuotojai pasitiko šūksniais, o politikui įsėdus į automobilį, vienas iš protestuotojų suriko, kad kiti pultų blokuoti jam kelio. Visgi pareigūnai protestuotojus praskirstė ir S. Jovaiša sėkmingai paliko automobilių stovėjimo aikštelę.

Apie 20.30 val. parlamentaras Mindaugas Puidokas ketino palikti Seimo rūmus, bet prie vartų stovinti minia nenorėjo leisti atidaryti vartų.

Policijos pareigūnai dar kartą paragino protestuotojus atlaisvinti vartus.

„Vyksta nuomonių kova. Vieni nori išleisti M. Puidoką, kiti ne“, – buvo girdėti transliuojamame vaizdo įraše.

Atnaujinta 20:30

Apie 20 val. 30 min. patalpas paliko ir A. Navickas. Nors žmonės švilpė ir rėkė įžeidimus, kelio jam neblokavo.

Atnaujinta 20.18

T. V. Raskevičius: žmonės, kurie šiuo metu yra užblokavę išėjimą iš Seimo, tiesiog pažeidžia mūsų šalies įstatymus

Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius vakare pasidalijo tiesiogine transliacija iš Seimo. Jis nurodė, kad kai kuriems parlamentarams buvo nerekomenduota palikti Seimo pastato.

„Kai kuriems Seimo nariams buvo patarta iš Seimo rūmų neišvykti, tai taip dabar ir laukiu, kaip čia viskas baigsis. Tikiuosi, kad Seime nakvoti nereikės“, – iš Seimo feisbuko tiesioginėje transliacijoje kalbėjo T. V. Raskevičius.

„Dieną vykęs mitingas ir protestas, aš manau, yra tam tikros visuomenės grupės nuomonės ir saviraiškos laisvės, susirinkimo laisvės pasireiškimas, bet mitingas baigėsi, leidimas jam išduotas baigėsi 17 val. ir Lietuvos susirinkimų įstatyme yra numatyta, kad susirinkimai Lietuvos Respublikoje nevyksta arčiau negu 75 m. nuo Seimo pastato. Tai tie žmonės, kurie šiuo metu yra užblokavę išėjimą iš Seimo, tai jie tiesiog pažeidžia mūsų šalies įstatymus“, – kalbėjo politikas.

Politikas tikisi, kad teisėsaugos institucijos sureaguos į situaciją.

„Jeigu mes neturėsime aiškios pozicijos šiuo klausimu, tai, matyt, minios valdžia greitu laiku šturmuos ir Seimą taip, kaip buvo šturmuotas Kapitolijus“, – įraše kalbėjo jis. T. V. Raskevčius nurodė, kad pačiuose Seimo rūmuose yra ramu ir saugu.

Atnaujinta 20.00

Apie 20 val. minia prie Seimo, nors ir apmažėjusi, dar nesiskirstė. Prie įėjimo į III-uosius Seimo rūmus buvo susirinkę maždaug 100 žmonių, įėjimą saugojo apie 20 policijos pareigūnų. Anksčiau aršiai nusiteikusi minia jau buvo kiek aprimusi, Seimą vienas po kito paliko keli parlamentarai, tiesa, visi jie – opozicijos nariai. Daugiau nei pusvalandį su protestuotojais kalbėjosi buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Tomas Tomilinas

Visgi minia, susirinkusi prie vartų, vedančių į vidinį Seimą kiemą, nesiskirstė.

Seimo narys Kęstutis Masiulis socialiniame tinkle pasidalijo įrašu, kad vis dar yra Seimo rūmuose.

„Seimo posėdis jau baigėsi, artėja 20 val., o aš sėdžiu savo kabinete, nes išvažiavimo vartus blokuoja nedidelė, bet triukšminga antivakserių minia. Nieko tokio ir ilgiau padirbėti, nes kompiuteryje apstu neužbaigtų darbų. Tačiau visgi padariau vieną klaidą. Kitą kart reiks įsimesti kokį paketuką užplikomos sriubos...“, – rašė politikas.

Seimo narys Sysas: policijai trūksta pajėgų išvaikyti minią, blokuojančią išėjimus iš Seimo

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas sako, kad policijai trūksta pajėgų išvaikyti minią, blokuojančią išėjimus ir išvažiavimus iš Seimo.

„Tie, kas planavo šitą nesankcionuotą akciją, labai gerai supranta, kad pareigūnų šiandien Vilniuje tiek nėra, kad didžioji dalis yra atitraukta ir galima daryti ką nori“, – žurnalistams antradienį sakė A. Sysas.

Taip jis kalbėjo prie Seimo mitingavusiai miniai užtvėrus išvažiavimą iš vidinio parlamento kiemo ir išėjimus iš patalpų.

Seimo frakcijų seniūnų susitikime su policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla dalyvavęs A. Sysas teigė, kad policija iš Vilniaus atitraukta trūkstant pajėgumų regionuose saugoti neteisėtiems migrantams.

Jis tvirtino, kad dabartinis protestas prie Seimo nebėra sankcionuotas, nes mitingo organizatoriams buvo išduotas leidimas protestuoti iki 18 valandos.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė, kad didelė dalis parlamentarų, pasibaigus neeiliniam posėdžiui Seime, paliko patalpas.

„Aš tikrai neskubu važiuoti namo. Dabar yra tokia situacija, kai ketinu būti Seimo rūmuose tiek, kiek to reikės. Manau, kad nakvoti neteks“, – teigė ji.

Atnaujinta 19.55

Pareigūnai prašo atlaisvinti pravažiavimą nuo Seimo vartų

Policija per garsiakalbį prašo protestuotojų prie vidinio kiemo vartų atlaisvinti pravažiavimą, kadangi mitingui išduoto leidimo laikas jau yra pasibaigęs.

Atnaujinta 19.46

A. Navickas: jie išbando ribas

Protestuotojų smurtą patyręs A. Navickas žurnalistams vėliau komentavo, kad ironiška tai, jog ryte protestuotojai prie Seimo atvežė kartuves, per pietus gedulo vainiką, o vakare jau ėmėsi fizinių veiksmų.

Be to, parlamentaras teigė, kad nors protestuotojai aiškino norintys kalbėtis su Seimo nariais, į jo pastangas kalbėtis jie atsakė riksmais ir smurtu.

„Žmonės sakė, kad jie nori pasikalbėti, išgirsti argumentų, bet iš karto išėjus susidūriau su tuo (pasipriešinimu – LRT.lt)“, – sakė A. Navickas.

Politikas kalbėjo, kad buvo akivaizdu, jog žmonės yra pasiruošę provokacijoms, skirstė politikus į savus ir svetimus, sakė, kurį pulti, o kurio – ne.

„Sakė, kad gaudyti šitą, čia sustoti, čia apsupti. (...) Aš suprantu, kad jiems reikia adrenalino, tai jie pradėjo automobilį judinti, apsupinėjo, norėjo ir pro dureles įsivežti“, – dalijosi politikas.

Po incidento jis ir S. Jovaiša minios nusiraminimo laukė prie Seimo apsaugos, už užrakintų durų.

Parlamentaras Tomas Tomilinas užstojo protestuotojų pyktį atlaikiusį A. Navicką.

T. Tomilinas kurį laiką prie Seimo rūmų kalbėjosi su protestuotojais.

Politikams neleido palikti Seimo, daliai parlamentarų – įžeidinėjimai, apipiltas politiko automobilis skysčiu

Atnaujinta 19.00

Seimo narys Andrius Navickas buvo įkalintas savo automobilyje. Politikas jame sėdėjo, bet negalėjo pajudėti, nes protestuotojai blokavo jo automobilį. Jie taip pat tyčiojosi iš Seimo nario išvaizdos.

Kurį laiką mašinoje įkalintą A. Navicką išgelbėjo policijos pareigūnai. Jie padėjo parlamentarui išlipti iš automobilio ir palydėjo į Seimo rūmus. Protestuotojai tai palydėjo švilpimu ir šūksniais.

Kita dalis protestuotojų į aršią diskusiją stojo su parlamentarais Juliumi Sabatausku ir konservatoriumi Kristijonu Bartoševičiumi. Susirinkusieji juos apipylė klausimų lavina.

Minia protestuotojų išsisklaidė, dalis jų „budi“ prie vieno Seimo išėjimo, kiti politikų laukia prie kitų durų.

Protestas prie Seimo tęsiasi: mitinguotojai neleidžia Seimo nariams išvykti iš teritorijos, įžeidinėja žurnalistus ir parlamentarus

Politikams daugiausia kritikos kliuvo dėl skipijimo taisyklių, taip pat galimybių paso įvedimo tvarkos.

„Kodėl jūs norite suskiepyti sveikus žmonės?“, – vos palikęs Seimo rūmus klausimo sulaukė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Ministras nusprendė į platesnes diskusijas nesileisti, bet iš minios pasigirdo replikų „atvažiuosim prie namų“.

Atnaujinta 18.58

Pasibaigus Seimo posėdžiui, protestuotojai lauke pasitiko iš Seimo rūmų išėjusius parlamentarus, neleidžia jiems išvykti namo, skanduoja „Gėda“ ir „Bailiai“. Dalis Seimo narių kalbasi su mitinguotojais, bando atsakyti į jų užduodamus klausimus. Policija padeda parlamentarams išvykti iš teritorijos.

Kaip teigia vietoje dirbantys LRT žurnalistai, į Seimo narį, konservatorių Sergejų Jovaišą buvo mesta vėliava su stiebu. Ant jo automobilio išpiltas baltas skystis.

Apie 18 val. 30 min. baigėsi plenarinis Seimo posėdis. Po jo parlamentarai patraukė prie savo automobilių, tačiau palikti stovėjimo aikštelės jie negalėjo – vartus vis dar buvo užtvėrę protestuotojai.

Tiesa, kai kuriems politikams Seimą palikti pavyko, mat jie į jį buvo atvykę dviračiais, tad jie juos per Seimo rūmus nunešė prie kito išėjimo. Dalis Seimo narių, pamatę, kad iš stovėjimo aikštelės išvykti nepavyks, sakė ketinantys laukti arba namo keliauti pėsčiomis. Tiesa, paskutinis scenarijus neįmanomas tiems, kurie gyvena ne Vilniuje, o tokių yra dauguma.

Be to, protestuotojai stovėjo ir prie kito Seimo išėjimo, kur parlamentarai taip pat stato automobilius. Ten jie užsipuolė iš pastato prie automobilio išėjusį Nacionalinio saugomo ir gynybos komiteto pirmininką Lauryną Kasčiūną.

Nemalonūs žodžiai pasiekia ir vietoje dirbančius žurnalistus, protestuotojai bando uždengti filmavimo kameras, veja žiniasklaidos atstovus į šoną, įžeidinėja.

Atnaujinta 18.20

Mitinge prie Seimo sulaikyti du neblaivūs asmenys

Antradienį prie Seimo rūmų vykstančiame mitinge sulaikyti du neblaivūs asmenys, vienas – galimai turėjęs narkotinių medžiagų, BNS informavo Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja.

Pasak policijos atstovės, dar vienas žmogus nubaustas už viešosios tvarkos pažeidimą ir pareigūno įžeidimą. Taip pat pranešta apie sumuštą žmogų, jis išgabentas į gydymo įstaigą.

Ji teigė, jog renginys yra fiksuojamas, todėl policija dėl galimų pažeidimų spręs ir jam pasibaigus.

Už disponavimą narkotikais gresia baudžiamoji atsakomybė, kitais atvejais nustatyti administraciniai nusižengimai.

Atnaujinta 18.12

Prie parlamento rūmų atmosfera kaista, gausėja policijos pareigūnų

Pavakare susirinkusieji apjuosė Seimą ir užblokavo vidinio kiemo vartus. Situaciją iš vietos stebi LRT TELEVIZIJOS žurnalistas Edvardas Špokas.

Anot jo, šalia vidinio kiemo vartų yra keli šimtai protestuotojų, dėl jų bent jau dabar negali išvykti automobiliai.

Situacijai suvaldyti atvyko daugiau policijos pareigūnų. E. Špokas teigia, kad susirinkę protestuotojai toliau kviečia Seimo narius pasikalbėti, taip pat buvo dainuojamos patriotinės dainos. Primename, kad leidimą mitinguoti susirinkę demonstruotojai turėjo iki 17 val., tačiau, anot žurnalisto, panašu, kad žmonės skirstytis neketina, žadama likti ir per naktį.

Apie 17.30 val. policijos pareigūnų atstovas dar kartą paragino minią atsitraukti nuo parlamento vartų.

Remiantis įstatymais protestuotojai turėtų būti bent 75 metrų atstumu nuo Seimo pastato.

Pareigūnai taip pat paragino atsitraukti ir laikytis numatytų COVID-19 pandemijos taisyklių, nesiburiuoti masiškai, išsiskirstyti į mažesnes grupes.

Į tokią pareigūnų pastabą protestuotojai nereaguoja, šalia Seimo gausėja policijos pareigūnų.

Kelis kartus prie vartų buvo atėjęs Seimo narys P. Gražulis, tiesa, ar jis bandė minią įkalbėti atsitraukti nuo parlamento vartų, nežinoma.

Vėliau mitinguotojai prezidentūroje įteikė rezoliuciją „nedelsiant atšaukti priverstinį testavimą, skiepijimasi, galimybių paso ir kitus apribojimus nepaskiepytiems ir nepersirgusiems COVID-19 žmonėms, sudarant vienodas sąlygas visiems dirbti ir naudotis privačiomis, viešosiomis paslaugomis; atšaukti valstybėje ekstremalią, netgi ketinamą sukarinti situaciją dėl virusinės sezoninės ligos“.

Dalis mitinguotojų agituoja kitus nesitraukti nuo Seimo vartų, pasigirsta nuomonių, jog čia reikėtų likti ir per naktį.

Tūkstantinė minia apjuosė Seimą, pabendrauti su žmonėmis išėjęs Maldeikis sulaukė „karštų argumentų“

Kelias valandas greta parlamento mitingavę žmonės prieš 16 valandą pajudėjo Seimo link.

Minia juda aplink pastatą, girdimi šūksniai „Seimą lauk“, taip pat garsiniai signalai, žmonės juda susikabinę rankomis.

Tiesa, girdisi ne tik šūksniai – dalis piketo dalyvių judėdami minioje demonstruoja ir necenzūrinius gestus.

Po 16 valandos pabendrauti su minia išėjo konservatorius Matas Maldeikis. Diskusija vyko gana įtemptai, parlamentarui teko išklausyti ne vieną piktą argumentą dėl skiepų, galimybių paso.

„Ponios, ponios“, – bandė į kelių moterų karštas reakcijas įsiterpti parlamentaras.

„Kam pūti miglą į akis? Kam pūti miglą į akis? Jūsų skiepai – žmonių naikinimui“, – tokiais argumentais buvo pasitiktas pabendrauti iš Seimo sakės atėjęs politikas.

„Problema labai paprasta. Šie žmonės užkiš ligonines. Tai tame problema“ – apie tai, kad nepasiskiepiję asmenys į ligonines patenka sunkesnių būklių mitinguotojams aiškino M. Maldeikis.

Tiesa, tai įtikino ne visus. Dalis protestuotojų klausė, kodėl niekas šiuo metu neprisiima atsakomybės.

Vienu metu parlamentarui M. Maldeikiui diskutuoti teko bent su keliolika asmenų, protestuotojai jį apsupo ratu bei apibėrė klausimų lavina.

Neoficiliais duomenimis, pranešama, kad prie parlamento prisiartinus miniai, buvo užrakinti visi įėjimai į Seimą.

LRT.lt primena, kad šiuo metu parlamente vyksta neeilinės Seimo sesijos posėdis.

Piketuotojų minia apie 16.30 val. išsirikiavo prie vidino Seimo rūmų kiemo vartų, čia budi gausios policijos pareigūnų pajėgos.

Sustiprinta Seimo apsaugą

Vadovybės apsaugos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Valentinas Mackevičius BNS patvirtino, kad tarnyba antradienį sustiprino Seimo apsaugą.

„Turime įprastą praktiką, kad bet kokių renginių, įvykių ar vizitų metu atsižvelgiame į jų turinį ir aplinkybes ir visada stipriname savo pajėgas“, – sakė pareigūnas.

Jis teigė, kad mitingą prie Seimo vertina kaip „didesnę ar mažesnę“ riziką.

„Mes, pareigūnai, dirbame ne pirmą dieną ir visada stengiamės atsižvelgti į mitingo pobūdį, į žmones, jų kiekius, viską vertiname ir pagal tai telkiame savo pajėgas“, – kalbėjo V. Mackevičius.

Proteste – ir kartuvės

Prie Seimo jau prieš 9 valandą rinkosi mitingo dalyviai, atvyko ir gausios policijos pajėgos, todėl prie parlamento rūmų, kitose Vilniaus gatvėse, aplink centrą, ėmė formuotis eismo spūstys.

Mitingo dalyviai puošėsi ne tik Lietuvos vėliavomis, tačiau ir regionų, iš kurių atvyko, simboliais bei plakatais.

Protesto akcijos dalyviai ragina valdžios atstovus atsisakyti planuojamų ribojimų, nukreiptų į nuo koronaviruso nepasiskiepijusius žmones.

„Mes būsime čia tiek, kiek reikės, iki tol, kol valdžia atšauks tuos visus ribojimus. Nepasiskiepijęs žmogus dabar ką? Turės sėdėti namie, nieku neiti, niekur net nosies iškišti iš namų negalės“, – LRT.lt pasakojo protesto akcijos dalyvis Vidmantas.

Proteste prie Seimo – dūmų akcija ir skanduojami šūkiai

Į protesto akciją prie Seimo iš Klaipėdos rajono atvykusi Janina sakė, kad yra nepatenkinta valdžios veiksmais ne tik dėl planuojamų suvaržymų nesiskiepijusiems nuo koronaviruso, bet ir dėl Vyriausybės veiksmų, stabdant neteisėtus migrantus.

„Jūs matėt, ką jie dar dėl tų migrantų? Jie nieko nedaro. Dabar sako, kad neįleidžia tų irakiečių. Aš netikiu. Net neabejoju, kad didelė dalis tų migrantų eina kiaurai sieną, keliauja per visą Lietuvą ir niekas mums apie tai nesako nieko. Tai dabar žmonėms reikės ginkluotis“, – piktinosi moteris.

Protesto dalyviai nešiojosi plakatus, kuriuose šmėžavo užrašai „Jūs sunaikinote kaimą, mes sunaikinsime jus“, „Genocidui – NE!“, „Diktatūra Lietuvoje neįteisinta“. Kai kurie mitingo dalyviai ant drabužių buvo užsiklijavę Dovydo žvaigždes.

Dalis protestuotojų būriavosi prie parlamento automobilių aikštelės, kita dalis susirinko į Nepriklausomybės aikštę, kurioje buvo pastatyta scena, nuo jos buvo sakomos kalbos. Aikštėje buvo pastatytos ir kartuvės.

„Kartuvės skirtos Lietuvos išdavikams, va iš ten“, – kalbėjo vienas protestuotojų, rodydamas pirštu į Seimą.

Susirinkusieji į mitingą šaukė „Seimą lauk“, „Gėda“. Šūksnius lydėjo plojimai, švilpimas, būgnų mušimas.

Protestuotojai tikina, kad yra prieš prievartą

LRT.lt kalbinta Margarita kalbėjo, kad į protestą prie Seimo atvyko palaikyti kitus dalyvaujančiuosius. „Noriu, kad žmonės turėtų laisvę rinktis. Žmones dabar baugina, gąsdina, ta psichinė sveikata... Aplinkoje, kurią aš matau, tai yra nepakeliama“, – kalbėjo moteris.

Anot jos, iš visuomenės pusės reikalavimai nėra per griežti. „Aš manau, kad reikia tartis. Dabar nelabai jaučiame pokalbio, dialogo. Dabar yra vienpusiškumas. Mes tą žodį „mobingas“ labai vartojame, tai labai jaučiamas spaudimas žmonėms“, – kalbėjo pašnekovė.

Kita vilnietė teigė, kad dalyvauja proteste, nes yra prieš prievartą: „Dalyvauju dėl reikalavimų, aišku.“ Pasak jos, dabartiniai visuomenės reikalavimai nušalinti Vyriausybę yra per griežti, todėl reikia dialogo.

Kita dalyvė Natalija sakė, kad prisijungė prie protesto, nes yra už laisvę, demokratišką Lietuvą. „Dabar yra nužmogėjimas, prieš žmogų viskas“, – teigė ji. Pasak moters, ji palaiko visuomenės keliamus reikalavimus, o proteste dalyvaus tiek, kiek reikės.

Vilnietis Rimvydas kalbėjo, kad jam nepatinka kai kurie būsimi reikalavimai. „Pavyzdžiui, „metimas“ iš darbo, nevažiavimas viešuoju transportu. Nepalaikau tokio drastiško net ne raginimo, o reikalavimo skiepytis. Visuomenės reikalavimai yra per griežti, nes sukeltų sumaištį, kurie būtų naudingi priešiškai nusiteikusioms šalims, ypač su Rusija ir Baltarusija, nes tuo gali pasinaudoti. Nėra gerai taip stipriai drebinti laivą, bet pasakyti, kad negeri reikalavimai – reikia“, – teigė protesto dalyvis.

Premjerė Ingrida Šimonytė kreipiasi į protestuotojus sakydama, kad mirusieji nuo koronaviruso yra kaina, kurią valstybė moka, nes šalyje vis dar per mažai pasiskiepijusių. Ministrė pirmininkė ragina gyventojus pasitikėti mokslininkais.

„Aš noriu tiems žmonėms pasakyti, kad praėjusią parą Lietuvoje numirė dar 3 žmonės nuo COVID-19, ligoninėse jau dabar užimta daugiau nei 300 lovų, tai reiškia, kad Vyriausybei teks pradėti riboti kitų sveikatos paslaugų teikimą, todėl aš dar kartą noriu tiems žmonėms pasakyti, kad tai yra kaina, kurią mes mokame už tai, kad pasiskiepijusių žmonių procentas visuomenėje yra nepakankamas, kad virusas atsimuštų į vakcinuotų žmonių sieną ir nustotų plisti. Aš dar kartą noriu paraginti pasikliauti mokslu, pasikliauti tuo, ką sako mokslininkai, ir pasiskiepyti visus, kas gali tai padaryti“, – LRT TELEVIZIJAI sako premjerė.

Trečiadienį ministrų kabinetas turėtų apsispręsti, kokie konkretūs suvaržymai bus taikomi imuniteto nuo COVID-19 neturintiems asmenims, nes Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi 300 COVID-19 ligos pacientų, o sveikatos apsaugos ministras yra sakęs, kad šis skaičius bus riba, nuo kurios šalyje reikės įvesti naujus ribojimus.

Mitinguotojai susirinko ir Klaipėdoje

Į uostamiesčio centre esančią Atgimimo aikštę daugybė žmonių atvyko nešini plakatais, vienas po kito stojo prie mikrofono ir kritikavo Vyriausybės sprendimus.

Mitinguotojų nuomone, lietuviai yra verčiami skiepytis nepatikimomis vakcinomis, nors koronavirusas esą nėra pavojingas žmonių gyvybei.

„Esame prieš vakciną. Nepasitikiu – taip greitai pagaminta, nėra garantijos“, – sakė mitinge dalyvavusi Birutė.

Moteris teigė, kad visa jos šeima jau sirgo COVID-19, tačiau liga nebuvo sunki, tad Birutė nemato būtinybės skiepytis.

Ji taip pat aiškino jaučianti prievartą ir nepritarianti planams nušalinti nuo darbo nepasiskiepijusius žmones, neleisti naudotis viešuoju transportu ir pan.

„Visi žmonės, kurie jau vakcinavosi vis tiek serga, vis tiek nešioja tą virusą. Paskui bus antras, trečias, ketvirtas skiepas ir visą žmoniją ant adatų pasodinsime. Kokia nauda iš tos vakcinacijos“, – klausė kitas mitingo dalyvis Rolandas.

Tiesa, ne itin daug mitingo dalyvių uostamiestyje norėjo bendrauti su žiniasklaida. Žmonės tvirtino, kad viskas esą aišku ir be žodžių, svarbiausios mintys išdėstytos plakatuose. Vos keletas mitinguotojų dėvėjo apsaugines veido kaukes, dauguma nesilaikė saugių atstumų, stovėjo arti vieni kitų.

„Aš negalėčiau pasakyti, kad esu prieš skiepus, mediciną ar mokslą, bet esu prieš prievartą. Aš augusi esu Klaipėdoje, visą gyvenimą niekur neemigravusi ir visą save atidavusi Lietuvai ir Klaipėdai, nes mano senelis buvo rezistencijos dalyvis. Tai jis dabar tikriausiai vartosi. Mane labiausiai baugina prievarta, prievartinis skiepijimasis. Esu turėjusi ne vieną skiepą ir labai sunkiai juos ištveriu. Pati esu po onkologinės operacijos. Nesu antivakserė, bet gal labiau neapsisprendusi“, – dėstė klaipėdietė Nijolė.

Prievartiniais veiksmais moteris įvardijo Vyriausybės planus rugsėjį įvesti griežtus ribojimus nepasiskiepijusiems asmenims.

Nijolė aiškino, kad tokie antradienį vykstantys protestai yra natūrali žmonių reakcija į jaučiamą prievartą. Moteris taip pat neatmetė, kad tokie šalies valdžios veiksmai gali paskatinti ir jaunų žmonių emigraciją.

Prie mikrofono vienas kitą keičiant vis emocingiau kalbantiems Atgimimo aikštėje skambėjo šūksniai „gėda“, „laisvė, vienybė, garbė“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt