Lietuvoje

2021.08.06 09:54

Žmogaus teisių gynėjas stebėjo, kaip migrantai atgrasomi nuo Lietuvos sienos kirtimo: tai buvo viena sudėtingiausių mano gyvenimo naktų

atnaujinta 11.29
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.08.06 09:54

„Šiandien buvo viena sudėtingiausių mano gyvenime naktų, kai vykdydamas kankinimų prevenciją stebėjau, kaip įgyvendinamas VRM ministrės (operacijos vadovės) sprendimas, kuriuo turi būti migrantai atgrasyti nuo sienos“, – savo patyrimais pasidalijo Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas, politologas Vytautas Valentinavičius.  

Stebėseną pasienyje jis pradėjo nuo 22.00 val., apvažiavo Druskininkų užkardos ruožą apie 30 km.

„Jame Baltarusijos pareigūnai leido signalines raketas į orą, stebėjo mūsų pareigūnus iš bokštelio bei išsislapstę miške. Matėme suintensyvėjimą Baltarusijos pusėje. Apie antrą valandą grįžome į užkardą. O jau 4.15 val. sėdome į automobilius ir važiavome prie 134-135 valstybės sienos ženklo, kur stebėjau migrantų atgrasymo nuo Lietuvos sienos veiksmus“, – socialiniame tinkle dalijasi V. Valentinavičius.

Kol nuvyko prie šio kelio ruožo, ten mėginusi pereiti į Lietuvą apie 45 asmenų grupė buvo grąžinta į Baltarusiją, tačiau jie liko stovėti Baltarusijos pusėje ir, kaip pasakoja Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas, šaukė pasigailėti, įleisti į Lietuvą – saugią ES šalį.

„Visgi pasienio pareigūnai šaukdami „go to a safe country – Belarus“, „go away“ ėmėsi atgrasymo veiksmų. Grupė nė iš vietos. Lietuvos link pajuda moteris su vaiku, jos neatbaido nė vienas pareigūnų šūksnis. Per raciją girdžiu – atgrasyti, neįsileisti. Motina su vaiku nebijo net šuns, apkabinusi vaiką prašo priimti į Lietuvą, pasigailėti. Likusi grupės dalis maldauja priimti į Lietuvą šią šeimą.

Žmogaus teisių gynėjas stebėjo, kaip migrantai atgrasomi nuo Lietuvos sienos kirtimo

Moteris laiko rankoje lašelinę, esą, lašinama vaikui, tačiau prieina pareigūnai ir įsitikinę, kad tai melas, ir toliau vykdo VRM ministrės sprendimą – atgrasyti. Moteris su vaiku nejuda, pareigūnai moterį su vaiku pakelia už parankių ir nuneša Baltarusijos link. Vaikas verkia.

Grupė žmonių išsirikiuoja ir laukia, klausia, „how can we legally to enter Lithuania?“ Pareigūnai šaukia – „go away“. Žmonės niekur neina, dar ir dabar atgrasymo veiksmais žmonių pareigūnai neįsileidžia į Lietuvą. Per raciją girdime kitą kvietimą važiuoti prie 129 valstybės sienos ženklo, ten sieną kirto 34 asmenų grupė, kurioje – 15 vaikų. Deja, grąžinti šių asmenų toje pačioje vietoje Lietuvos pasieniečiai nebegali, nes 5.30 val. pasigirsta Baltarusijos pasieniečių automatų šūviai į orą, sustatomi Baltarusijos pasieniečiai su šalmais, bananais ir skydais.

Automatų šūviai į orą nenutyla, tad negalėdami šios žmonių grupės grąžinti toje pačioje vietoje, Lietuvos pareigūnai susodino juos į autobusiuką ir nuvežė juos prie 125-126 sienos ženklo, kur žmonės buvo išlaipinti ir šūksniais „go, go go“ palydėti Baltarusijos link. Migrantai lydimi pareigūnų ir karių šūksnių lėtai judėjo Baltarusijos link“, – įspūdžiais dalijasi V. Valentinavičius.

Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas pabrėžė, kad VSAT pareigūnai nenaudojo fizinio smurto.

„Mintis nepalieka, o jei tokių grupių Baltarusija suformuos daugiau, ar Lietuvos pareigūnai suspės atgrasyti, o kaip su žmonėmis, kurie tampa dviejų valstybių, viena kurių (autoritarinė) stumia migrantų grupę naudodama šūvius į orą, o kita (demokratinė) nepriima jų atgrasydama šunimis ir apsiginklavusiais kareiviais bei pareigūnais, įkaitais?

Niekaip netelpa į galvą VRM ministrės sprendimo formuluotė, „teisėtomis priemonėmis“?

Ar tokios priemonės teisėtos pagal tarptautinę teisę?“, – svarsto V. Valentinavičius.

Įleido motiną su vaiku, jam prireikė medikų pagalbos

Vidaus reikalų ministrės atstovė Lina Laurinaitytė patikino, kad Lietuvos pasienio pareigūnai taikydami atgrasymo taktiką laikosi įstatymų ir žmogiškumo principų.

„Taktinių pareigūnų veiksmų komentuoti negaliu. Tačiau, patikinu, kad pareigūnai atsižvelgia į konkrečią situaciją ir esant jautriai situacija reaguoja atitinkamai.

Konkrečiai šią naktį į Lietuvą buvo įleista motina su sūnumi, kuriam prireikė medikų pagalbos.

Tačiau pagrindinė pareigūnų užduotis sustabdyti migrantų srautus, todėl jie privalo išlikti budrūs ir taikyti nuoseklią taktiką“, – paaiškino L. Laurinaitytė.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas patikino, kad įgaliojimai vykdant operacijų vadovės nurodymus neviršijami.

„Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, vykdydami operacijų vadovės sprendimą, savo įgaliojimų neviršija, elgiasi taktiškai, brandžiai, dirba sklandžiai tiek mūsų pasieniečiai, tiek mums talkinančios pajėgos iš kitų žinybų“, – LRT.lt sakė VSAT Komunikacijos skyriaus vedėjas Rokas Pukinskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt