Lietuvoje

2021.07.13 08:32

Anušauskas: neteisėtai sieną kertantys asmenys instruktuojami, kaip sunaikinti dokumentus, kaip elgtis apklausose

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.07.13 08:32

Lietuva yra nustačiusi dalį neteisėtos migracijos per Baltarusiją organizatorių ir vykdytojų, sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Taip pat, pasak jo, žinoma, kad neteisėtą migraciją kaip įrankį prieš Lietuvą naudojančioje Baltarusijoje migrantai yra instruktuojami, kaip elgtis prie sienos ar ją kirtus.

Pastarųjų mėnesių padidėjusią neteisėtą migraciją A. Anušauskas vadina asimetriniu Baltarusijos atsaku į Europos Sąjungos pritaikytas sankcijas. Migrantai, jo teigimu, patenka į spąstus, iš kurių „ištrūkti jiems patekus į Baltarusiją šansų jau labai mažai“.

„Esame nustatę ir organizatorių dalį, ir vykdytojų, ir įmonių, įstaigų, organizacijų, kurios į tai įsitraukusios. Tie žmonės, sakyčiau, vienaip ar kitaip naudojasi valdžios pareigūnų palankumu šitai akcijai vykdyti, negalėčiau ignoruoti fakto, kad sienos atidaromos prieš tai tuos žmones labai detaliai instruktuojant. Jie ir patys liudija, kad žmonės kamufliažine apranga jiems suteikia instruktažą, pasako, kaip sunaikinti dokumentus, kaip elgtis apklausose, kokius atsakymus duoti, nes visų atsakymai yra melagingi ir standartiniai, kol galiausiai išsiaiškinama tiesa“, – LRT RADIJUI antradienį sakė krašto apsaugos ministras.

Jo teigimu, „laiko klausimas“, kol nustatyti asmenys ir organizacijos bus įtraukti į ES sankcijų sąrašą.

„Tai gali paliesti, tiesą sakant, ir aviakompanijas, kurios taip pat užmerkė akis ir dalyvauja šiame sraute. Jų nėra daug, viena kita, tačiau jos dalyvauja. Apie „Belavia“ viskas aišku, jai ir taip pritaikytos sankcijos, tačiau kitos tarpininkauja – jungiamieji skrydžiai ir taip toliau. Kai visą šį procesą politinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis įtakosime, manau, rezultatas turėtų pasijusti“, – „Ryto garsuose“ kalbėjo A. Anušauskas.

Pirmadienį portalui lrytas.lt jis teigė, kad migrantai tapo A. Lukašenkos „žaliaisiais žmogeliukais“, nes dalyvauja „hibridinėje atakoje“, patys veikiausiai to nesuprasdami. Dalis migrantų, būdami vaikais, apskritai yra „sitaucijos įkaitai“, LRT RADIJUI sakė ministras.

„Žaisdami pagal režimo primestas taisykles, jie atlieka vaidmenį šiame žaidime. Kadangi jie žaidžia pagal tas taisykles, vykdo nurodymus, kai kuriuos iš jų tokiais galima pavadinti, žinoma, ne visus – vis dėlto beveik 400 perėjusių sieną yra vaikai, kurie iš esmės yra šios situacijos įkaitai“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.