Lietuvoje

2021.07.01 19:01

Mėnuo iki naujos ES direktyvos: Lenkija pasakė tvirtą ne trečiai lyčiai dokumentuose, Lietuva kol kas to nesvarsto

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.07.01 19:01

Nuo rugpjūčio 2 dienos Europos Sąjungos (ES) šalyse įsigaliosiant direktyvai, kuria siekiama suvienodinti kriterijus asmens dokumentams visoje Bendrijoje ir didinti jų apsaugą, kai kurios šalys svarsto, ar taikyti X lyties pasirinkimo galimybę asmens tapatybės kortelėse ir pasuose.

Direktyvoje numatyta, kad šalys gali iš viso atsisakyti lyties aspekto nurodymo asmens dokumentuose, o jei šią informaciją nusprendžia ir toliau nurodyti naujai išduodamuose dokymentuose, asmenims turi būti suteikiami trys pasirinkimai – vyro, moters ar trečioji – X lytis.

Lenkijos Vyriausybė jau nusprendė, kad lytis Lenkijos asmens dokumentuose ir toliau bus nurodoma, bet trečiosios lyties pasirinkimo šalis nesuteiks, rašo vietinė žiniasklaida. Joje pasirodė teisininkų svarstymai, kad tai gali pažeisti ES teisę, o šalis sulaukti baudų.

LRT.lt domisi, ar iš tiesų šis direktyvos punktas yra privalomas ir ką apie tai svarsto Lietuvos valdžia.

Lenkija griežtai pasisakė prieš

Pagrindinis naujos direktyvos tikslas buvo didinti dokumentų saugumą, suvienodinant pagrindinius parametrus, kad specialiai technikai būtų lengviau juos nuskaityti. Tuo siekiama apsaugoti juos nuo padirbinėjimo.

Tačiau reglamente taip pat rašoma, kad valstybės narės turėtų galėti nuspręsti, ar į dokumentą, kuriam taikomas šis reglamentas, įtraukti asmens lytį.

„Jei valstybė narė į tokį dokumentą įtraukia asmens lytį, atitinkamai turėtų būti naudojamos ICAO (Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos – LRT.lt) dokumento Nr. 9303 specifikacijos „F“ (female, moteris – LRT.lt), „M“ (male, vyras – LRT.lt) arba „X“ arba atitinkama pirmoji raidė, vartojama tos valstybės narės kalboje ar kalbose“, – skelbia direktyva.

Lenkijos vidaus reikalų ministro pavaduotojas Pawelas Szefernaker žiniasklaidai teigė, kad šalis vis tiek nurodys lytį, nesuteikiant X lyties pasirinkimo. Tačiau Piliečių koalicijos (PO) parlamentarė Aleksandra Gajewska įspėjo, kad tai gali pažeisti ES teisę, o šalis sulaukti nuobaudų.

Ji taip pat teigė, kad jei ši valdžia to nepadarys, jos atstovaujama partija imsis veiksmų.

Diskusijos dėl lyties nurodymo panaikinimo dokumentuose vyksta nuolat, jas nekart kėlė tokios šalys kaip Belgija, Vokietija, Islandija. Tuo metu Nyderlandai jau 2020 m. skelbė svarstantys iki 2025 metų lyties aspekto atsisakyti išvis visuose dokumentuose.

Briuselis: ES nepristato naujų lyties identifikavimo taisyklių

LRT.lt kreipėsi į Europos Komisijos teisininkus, kurie paaiškino, kad nepaisant dviprasmiškos formuluotės direktyvoje, lyties aspektas dokumentuose yra šalių apsisprendimo reikalas.

„ES nepristato naujų lyties identifikacinių taisyklių. Pagrindinis direktyvos tikslas – didinti dokumentų saugumą nuo padirbinėjimo. Tačiau naujai išduodamose dokumentuose, jei šalis apsispręs toliau naudoti lyties aspektą, ji privalo naudoti ICAO nustatytą standartą, t. y. juose turi būti nurodomos „F“, „M“ ir „X“ lytis, bet tai nereiškia, kad šalys privalo įtraukti X lytį“, – LRT.lt sakė vienas ES Komisijos pareigūnų.

Jis patvirtino, kad Lenkija jokių sankcijų dėl savo sprendimo nesulauks.

Lietuvoje kol kas diskusijos nevyksta

Vidaus reikalų ministerijos atstovas spaudai Mindaugas Bajarūnas komentavo, kad nuo rugpjūčio 2 d., perkėlus direktyvą į nacionalinę, teisę, naujai išduodamuose asmens dokumentuose ir toliau bus nurodomas lyties aspektas.

„Pagal minėtų įstatymų nuostatas, asmens tapatybės kortelėje ir pase duomenys apie pilietį, be kita ko, ir lytis, įrašomi pagal Lietuvos gyventojų registro duomenų bazės duomenis.

Gyventojų registro valdytoja yra Teisingumo ministerija“, – teigė jis.

Teisingumo ministerijos pasiteiravus, ar Lietuva svarsto į dokumentus įtraukti X lytį, teisingumo ministrės atstovė spaudai Rasa Laurinavičiūtė-Vaisbrodė sakė, kad tokių planų kol kas nėra.

„Mūsų turima informacija, Lietuvoje diskusijos šia tema nevyksta“, – sakė ji.

Ministerijos atstovė taip pat patvirtino, kad anksčiau buvo svarstyta ir peržiūrėti asmens kodų taisykles, kadangi pirmas skaičius jau savaime nurodo lytį, tačiau to buvo atsisakyta.

„Reikšminio asmens kodo pakeitimo nereikšminiu arba asmens kodo sudarymo pagal kitokius principus) galimybes buvo galvota 2014–2015 m. Vykdant Vyriausybės pavedimą dėl asmens kodo keitimo įvertinimo buvo atlikta išsami analizė, kurią inicijavo Registrų centras.

Po analizės tapo aišku, kad bet kuriai alternatyvai reiktų arba milžiniškų lėšų, arba 100 metų (dabar kaštai tikriausiai dar labiau išaugtų, nes registrų ir informacinių sistemų per tuos metus pristeigta daug daugiau). Todėl buvo pasirinktas kitas kelias – tobulinamos asmens kodo naudojimo nuostatos, suderinant jas su BDAR. Po to kai Teisingumo ministerija pateikė šią ataskaitą Vyriausybei, daugiau pavedimų, svarstymų ar naujos informacijos neturime“, – informavo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI