Lietuvoje

2021.06.10 15:11

Prokuratūra: vienas iš pareigūnų Pravieniškių pataisos namuose iš nuteistųjų susirinkdavo apie 1500 eurų per mėnesį

atnaujinta 15.22
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.06.10 15:11

Tiriant galimą pareigūnų korupciją Pravieniškių pataisos namuose, įtarimai pareikšti įstaigos komendantui, apklausti aštuoni asmenys, jiems suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Tokią žinią paskelbė Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos ir Prokuratūros atstovai.

Tyrimas atliekamas pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius – 228 straipsnio 2 dalį (dėl galimo piktnaudžiavimo siekiant turtinės naudos) ir pagal 300 straipsnio 3 dalį (dėl galimo dokumentų klastojimo).

„Šio tyrimo esmė yra atskleisti, kaip Pravieniškių pataisos namuose buvo gaunama asmeninė nauda iš nuteistųjų ir jų giminaičių“, – ketvirtadienio popietę sakė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Jis pabrėžė, kad jau turima pakankamai duomenų, kurie leidžia sakyti, kad buvo piktnaudžiaujama įgaliojimais.

„Vienas iš valstybės pareigūnų piktnaudžiavo savo įgaliojimais siekdamas asmeninės naudos. Susirinkdavo tam tikrą pinigų sumą – per mėnesį mažiausiai pusantro tūkstančio eurų. Galime kalbėti apie tai, kad buvo klastojami dokumentai“, – sakė prokuroras.

D. Valkavičius pabrėžė, kad minimas asmuo palaikė neformalius santykius su nuteistųjų artimaisiais.

„Jau šiandieną matome, kad mūsų įtariamasis šioje byloje gaudavo ne tik piniginį atlygį, bet ir dovanų iš nuteistųjų artimųjų, tai, kad jis palaikė neformalius santykius su nuteistųjų artimaisiais. Buvo tam tikras nuolatinis kontaktas su asmenimis“, – kalbėjo prokuroras.

D. Valkavičius sakė, kad tarp dovanų būdavo, tarkime, kvepalai. Prokuroras pabrėžė, kad tiriama ir kokiu būdu į įkainimo įstaigą patekdavo uždrausti daiktai.

„Galima kalbėti apie telefonus, SIM korteles, netgi galime kalbėti apie narkotinių medžiagų platinimą“, – sakė prokuroras.

D. Valkavičius pabrėžė, kad šiuo metu bandoma išsiaiškinti, kiek ir kurie asmenys, pareigūnai nuo 2018 metų veikė nusikalstamoje schemoje .

„Turime tokių parodymų byloje, kad nuteistieji įdarbinami fiktyviai, realiai neatlieka jokių veiksmų, už tai, kad jie gautų tam tikrą „bonusą“, kad galėtų jiems būti taikomas lygtinis paleidimas, perkėlimas į lengvesnes bausmės atlikimo sąlygas. Tam reikia dirbti, o realiai darbai nevyko, įstaiga mokėjo už tai atlyginimus nepagrįstai“, – sakė Kalėjimų departamento vadovas Virginijus Kulikauskas.

Kaip praneša prokuratūra, birželio 9 dieną, šioje įkalinimo įstaigoje, pataisos namų pareigūnų namuose, jų automobiliuose atliktos 34 kratos. Šiuo metu sulaikytas vienas Pravieniškių pataisos namų viduriniosios grandies darbuotojas, kuriam pareikšti įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi siekiant turtinės naudos ir dokumentų klastojimo.

Įtariama, kad nuo 2018 metų birželio iki šių metų balandžio Pravieniškių pataisos namuose galėjo būti organizuojamas ir vykdomas fiktyvus nuteistųjų įdarbinimas pataisos namų ūkio dalyje. Už tai įtariamas darbuotojas galėjo reikalauti ir gauti iš nuteistųjų, tyrimo duomenimis, ne mažiau 1500 eurų kas mėnesį.

Ikiteisminio tyrimo metu specialiaisiais liudytojais apklausti 8 Pravieniškių pataisos namų pareigūnai.

Baudžiamasis kodeksas už piktnaudžiavimą (228 str. 2 d.) numato baudą arba laisvės atėmimą iki 7 metų, už dokumentų klastojimą (300 str. 3 d.) – laisvės atėmimą iki 6 metų.

LRT primena, kad trečiadienį Kalėjimų departamentui (KD) pranešus apie pradėtą tyrimą apie galimą pareigūnų korupciją, kratos atliktos ir laikinai nuo pareigų nušalinto Pravieniškių pataisos namų direktoriaus Dainiaus Sušinsko namuose. Jo advokatas Karolis Rugys stebėjosi KD veiksmais, mat, kaip primena teisininkas, D. Sušinskui suteiktas pranešėjo statusas, kuris garantuoja apsaugą nuo persekiojimo ir spaudimo.

LRT.lt primena, kad trečiadienį pranešta, kad KD atliekant ikiteisminį tyrimą, Pravieniškių pataisos namuose atliktos kratos.

KD atstovė spaudai Irmina Frolova-Milašienė LRT.lt patvirtino, kad kratos yra susijusios su departamento vykdomu ikiteisminiu tyrimu.

Tuo metu teisingumo viceministras Elanas Jablonskas trečiadienį patikslino, kad KD atliekamą tyrimą kuruojanti Kauno apygardos prokuratūra tiria galimą pareigūnų korupciją Pravieniškių pataisos namuose.

„Tyrimas yra susijęs su galima pareigūnų korupcija ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi“, – BNS sakė E. Jablonskas.

LRT.lt šaltinių teigimu, tyrimas atliekamas ne tik dėl galimos pareigūnų korupcijos, bet ir dėl kalinio savižudybės. Pasak šaltinių, vienas iš asmenų, atsidūrusių tyrimo epicentre – šiuo metu laikinai nuo pareigų nušalintas Pravieniškių pataisos namų direktorius D. Sušinskas. Vyras nuo pareigų buvo nušalintas gegužės viduryje po dviejų kalinių pabėgimo iš pataisos namų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.