Lietuvoje

2021.05.14 11:47

Lietuva nusprendė dalį vakcinų nuo COVID-19 perduoti Moldovai, Sakartvelui ir Ukrainai

atnaujinta 12.22
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.05.14 11:47

Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva Vyriausybė penktadienį nutarė, kad dalį gautų vakcinų nuo COVID-19 perduos Rytų partnerystės šalims – Moldovai, Sakartvelui ir Ukrainai.

Kaip nusprendė ministrų kabinetas, iki 200 tūkst. vienetų vakcinos nuo COVID-19 dozių Rytų partnerystės šalims, siekiant suteikti joms humanitarinę pagalbą. Nutarta, kad Moldovos Respublikai bus perduota 11 tūkst. vakcinos dozių, Sakartvelui – 15 tūkst., Ukrainai – 100 tūkst. dozių.

Vakcinas šalims numatoma paskirstyti iki šių metų spalio 1 dienos.

Kaip Vyriausybės posėdyje kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, į Lietuvą dėl humanitarinės pagalbos, tai yra dėl vakcinų nuo COVID-19 perdavimo, Rytų partnerystės šalys kreipėsi tiek formaliai, tiek ir neformaliai. Dėl to Lietuva su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis kreipėsi į Europos Komisiją. Deja, anot G. Landsbergio, parama buvo išreikšta labiau žodžiais, o ne darbais, tad Lietuvai teko imtis iniciatyvos, skiriant dalį vakcinų nuo COVID-19 partneriams Rytuose.

„Šiandien – didžiulė padėka Sveikatos apsaugos ministerijai, uždegiusiai žalią šviesą – mes galime realiai pradėti kalbėti ir versti savo pažadus darbais“, – tikino G. Landsbergis.

Anot jo, Moldovai, Sakartvelui ir Ukrainai vakcinų dozės paskirstytos, atsižvelgiant į šalių gyventojų skaičių.

„Suprantame, kad tai nėra tie skaičiai, kurie išgelbėtų valstybes nuo tos situacijos, kurioje jos yra, bet, kita vertus, neužtenka vien tik kalbėti apie solidarumą. Mes turime žengti pirmą žingsnį ir parodyti, kas yra solidarumas, parodyti, kad solidarumas nėra vien žodžiai, kad tai yra veiksmai. Aš labai tikiuosi, noriu tikėti, kad po šito mūsų sprendimo prisijungs ir kitos valstybės, kurios mus parėmė, rašant laiškus, kurios mus parėmė Europos institucijose ir turėdamos galbūt panašias galimybes kaip Lietuva, padės tiems, kuriems padėti kartais siūlosi tik tie, iš kurių pagalbos jie imti nenori. Kalbu apie draugą Vladimirą į Rytus arba dar tolimesnį draugą į dar tolimesnius Rytus“, – komentavo užsienio reikalų ministras.

Premjerė Ingrida Šimonytė Vyriausybės posėdyje teigė, kad vakcinos Rytų partnerystės šalims būtų skiriamos ne iškart, o grečiausiai trečiąjį šių metų ketvirtį.

Tuo metu sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė tikino, kad, pagal geriausią scenarijų, šių metų trečio ketvirčio pabaigoje Lietuva turėtų būti gavusi daugiau vakcinų nei reikia paskiepyti visiems gyventojams.

„Jei viskas vyks pagal geriausią įmanoma spėjimą, trečio ketvirčio pabaigoje Lietuva gali tikėtis gauti tiek vakcinų, kad mes teoriškai būtume paskiepiję beveik 3,5 milijono gyventojų“, – aiškino Ž. Simonaitytė.

Pasak jos, kiekvieną kartą, kai Vyriausybė norės skirti dalį vakcinų konkrečiai valstybei, reikės priimti nutarimą.

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis penktadienį spaudos konferencijos metu patikslino, kad Moldovai, Sakartvelui ir Ukrainai bus perduotos „Vaxzevria“ (buvusi „AstraZeneca“) vakcinos nuo COVID-19.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.