Lietuvoje

2021.04.23 13:13

Šimonytė apie skiepijimą Trakuose: yra žmonių, kurie laukia „Sputnik V“ vakcinos

atnaujinta 13.48
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.04.23 13:13

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, nors kai kurios gyventojų grupės Trakuose skiepijamos patenkinamai, problemų šiame rajone kyla dėl vyresnio amžiaus žmonių vakcinacijos. Dalis gyventojų, kaip sakė ministrė pirmininkė, čia laukia rusiškosios „Sputnik V“ vakcinos, kurios Lietuva pirkti neketina.

Kurį laiką Trakai buvo tarp vangiausiai gyventojus skiepijančių savivaldybių. Po susitikimo su rajone mere Edita Rudeliene, premjerė žurnalistams komentavo, kad Trakų rajone matomas labai skirtingas rezultatas skirtingose prioritetinėse grupėse. Anot ministrės pirmininkės, yra tokių grupių, kur Trakai demonstruoja gerą rezultatą.

„Pavyzdžiui, skiepijant pedagogus, socialinius darbuotojus. Čia yra tikrai labai aukšti rodikliai, kiek žmonių yra paskiepyta. Vyresnio amžiaus prioritetuose rezultatas yra vienas iš prastesnių Lietuvoje“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Premjerės teigimu, prastą vyresnio amžiaus skiepijimo situaciją gali lemti tai, kad prikalbėti šios amžiaus grupės žmones vakcinuotis yra sudėtinga, dalis žmonių gyvena ne lietuviškame informaciniame lauke.

I. Šimonytė kalbėjo, kad dalis žmonių labai jautriai reaguoja į viešai skelbiamą informaciją apie tai, kad po skiepo mirė žmogus ir net jei iškart pasakoma, kad skiepas su mirtimi nėra susijęs, žala jau būna padaryta.

„Tai, kad jis buvo skiepytas tampa pagrindine žinia, nors po to parašoma, kad tai su skiepu nesusiję. Bet šiame laikmetyje, kai kartais skaitomos tik antraštės, tai tampa labai neraminančia žinia. Poliklinikos direktorė minėjo, kad po kiekvieno tokio atvejo žmonių, kurie atsisako skiepytis, nors prieš tai buvo apsisprendę skiepytis, yra nemažai“, – sakė ministrė pirmininkė.

I. Šimonytė taip pat kalbėjo, kad Trakų rajone yra tautinė įvairovė, todėl svarbu, kokiame informaciniame lauke yra dalis žmonių. Premjerė sakė iš poliklinikos vadovės sužinojusi, kad dalis Trakų gyventojų nesivakcinuoja, nes laukia rusiškos vakcinos.

„Poliklinikos vadovė tiesiai šviesiai pasakė, kad yra žmonių, kurie laukia „Sputnik V“ vakcinos. Viena vertus, tie žmonės nėra antivakseriai, reiškia, juos įtikinti skiepytis galima, bet šios vakcinos tikrai Lietuvos Respublika nėra nusiteikusi pirkti ar užsakyti“, – teigė I. Šimonytė.

Pasak jos, reikia daugiau dirbti kalbant apie tai, kokia iš tikro yra skiepų nauda. I. Šimonytė sakė iš Trakų poliklinikos direktorės girdėjusi, kad tam yra skiriama daug laiko, nepasiskiepiję pagyvenę žmonės vakcinacijai yra kviečiami ne kartą.

„Vien tai, kad teigiamų testų skaičius yra didesnis negu 10 proc., rodo, kad testuoti reikėtų daugiau, nors nėra maži tie skaičiai. Bet kai matome tokius rodiklius, turime užduoti sau klausimą, ar testavimas parodo tiek, kiek iš tikro turėtų parodyti“, – teigė I. Šimonytė.

Pagalbos prašo ir dvasininkų

Trakų rajono merė E. Rudelienė žurnalistams komentavo, kad anksčiau rajonas sunaudodavo visas gaunamas vakcinas, vėliau turėjo vienos iš vakcinų atsargų, todėl du šeštadienius buvo leidžiama skiepytis gyvos eilės principu.

„Šiuo metu vakcinos yra tiek, kiek sveikatos įstaigos susiskaičiavo, kad reikia revakcinacijai. Praktiškai tiek, kiek turime, tiek esame susikiepiję.

Taip, senjorus yra sunkoka prisikviesti. Po kelis kartus tenka skambinti, dedame visas pastangas, esame išleidę papildomus lankstinukus, įdarbinę seniūnus, važiuojame per kaimus, mokykliniais autobusiukais pavežame, jei tik surenkame grupę. Prašėme dvasininkų, kad mišių metu paskelbtų. Dedame visas pastangas.

Penktadienį premjerė lankosi ne tik Trakuose, bet ir Elektrėnuose bei Kaišiadoryse. Penktadienio ryto duomenimis, Trakuose pirmąja doze nuo COVID-19 buvo paskiepyta 19,08 proc. gyventojų, Kaišiadoryse šis rodiklis siekė 21,84 proc., o didžiausią skaičių gyventojų iš trijų rajonų paskiepijo Elektrėnai – 24,53 proc. gyventojų.

Kalbėdama apie būsimą masinę vakcinaciją, premjerė teigė, kad registracija šiai vakcinai bus vykdoma per savivaldybes, tačiau registracijos sistema bus nacionalinė. Numatoma, kad tam bus naudojama ta pati platforma, kuri šiuo metu naudojama registruojantis COVID-19 testams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt