Lietuvoje

2021.03.25 11:47

Įteisino asmeninio asistento paslaugą – padės sukurti darbo vietas, integruotis į visuomenę

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.03.25 11:47

Nuo šiol žmonės su negalia galės gauti asmeninio asistento pagalbą. Iki šiol tokia paslauga buvo teikiama kaip bandomasis projektas, tačiau ketvirtadienį Seimas priėmė įstatymo pakeitimą, kuriuo ši pagalba įteisinta kaip nuolatinė. Pasak parlamentarų, ši paslauga žmonėms su negalia leis geriau integruotis į visuomenę, o jų artimiesiems – sugrįžti į darbo rinką.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Rima Baškienė tvirtino, kad asmeninio asistento paslauga – labai svarbus įstatymo projektas.

„Jis parengtas ne šiaip sau, ne skubotai, o atlikus pilotinį darbą, kai išbandyta asmeninio asistento praktika, išplėsta teisė visiems neįgaliesiems, kuriems tokia praktika reikalinga, ją gauti. Iš tikrųjų, tiek darbo grupė, tiek tuo metu dirbęs ministras Linas Kukuraitis praėjusioje kadencijoje, padarė daug. (...)

Asmeninis asistentas – ne tik pagalba neįgaliajam, jo šeimai, bet ir teisės savarankiškai veikti užtikrinimas ir tų kliūčių, kurios egzistuoja mūsų visuomenėje, naikinimas“, – balsuoti už asmeninio asistento paslaugą ragino R. Baškienė.

Jai antrino ir Tomas Tomilinas, kuris pabrėžė, kad svarbu kuo skubiau suteikti asmeninio asistento paslaugą. Parlamentaras teigiamai įvertino sprendimą, kad tokių paslaugų negalėtų teikti artimi giminaičiai, bei finansavimo sistemą.

„Finansavimas bus suderintas su jau gaunamomis kompensacijomis ir išmokomis – tai neguls labai stipria našta valstybės biudžetui, bet kartu atsiras labai svarbi paslauga. (...) Tai yra iš esmė žmogaus teisė gauti individualią pagalbą tose situacijose, kai jos labiausiai reikia“, – kalbėjo T. Tomilinas.

Pasak Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Justo Džiugelio, asmeninio asistento paslauga – bene geriausia integracijos forma žmonėms su negalia.

„Jau šiandien pasiekėme finišo tiesiąją – kviečiu visus pritarti šio asmeninio asistento atsiradimui Lietuvoje, nes tai yra viena bene geriausių integracijos formų negalią turintiems žmonėms. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kad šis projektas skirtas ne tik integruoti negalią turinčius žmones, bet ir lygiai taip pat skirtas sukurti naujas darbo vietas, kas yra ypač svarbu ir dabartiniame laikotarpyje“, – argumentavo J. Džiugelis.

Taigi, pažymėjo parlamentaras, projektas svarbus ir vertinant kaštus bei naudą.

„Geriau vėliau, nei niekada, nes jau praktiškai visos Europos šalys yra įteisinusios asmeninį asistentą. Tai bus efektyvi priemonė, integruojant dažnai nematomą visuomenės dalį į mūsų visuomeninį, kultūrinį, socialinį gyvenimą“, – teigė J. Džiugelis.

Už asmeninio asistento įteisinimą pasisakė ir LVŽS frakcijos narė Laima Nagienė. Ji kalbėjo, kad svarbu ir tai, jog šios pagalbos negalės teikti šeimos nariai.

„Kartais mūsų šeimos nariai ir nesuvokia visą savo gyvenimą atiduodami šalia esančiam žmogui. Tai yra labai aktualus klausimas – mes atlaisviname ir šeimos narį, kuris gali dirbti, ir plius padėti integruotis į visuomenę neįgaliajam“, – sakė L. Nagienė.

Tapo nuolatine paslauga

Seime įteisinta asmeninio asistento paslauga neįgaliesiems. Iki šiol nemokamai neįgaliesiems kaip bandomasis projektas teikta paslauga tapo nuolatinė, bet neįgaliajam reikės padengti penktadalį asmeninio asistento paslaugos. Asmeninio asistento paslauga kol kas buvo bandomasis projektas, finansuojamas Europos Sąjungos.

Kaip numato įstatymas, tokia asmenine pagalba siekiama sudaryti sąlygas neįgaliajam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse.

Asmeninės pagalbos poreikis nustatomas individualiai kiekvienam neįgaliajam, vertinant kompleksiškai sveikatos būklę ar organizmo funkcinius sutrikimus, galimybes atlikti darbus ir vykdyti veiklas, kurios yra būtinos siekiant gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse.

Neįgaliojo, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą, asmeninės pagalbos poreikį neįgaliojo prašymu nustato socialiniai darbuotojai, paskirti savivaldybės institucijos nustatyta tvarka. Asmeninės pagalbos poreikis nustatomas vieniems metams nuo sprendimo dėl asmeninės pagalbos skyrimo priėmimo dienos.

Asmeninis asistentas, pradėdamas teikti asmeninio asistento paslaugas, turi būti išklausęs įžanginius individualios priežiūros personalo mokymus, jei neturi nustatyto išsilavinimo arba nėra įgijęs socialinio darbuotojo padėjėjo, lankomosios priežiūros ar asmeninio asistento kvalifikacijos pagal socialinių darbuotojų padėjėjo, lankomosios priežiūros ar asmeninio asistento profesinio mokymo programą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.