Lietuvoje

2021.03.10 17:59

Premjerė: reikalavimas atvykstantiems į Lietuvą turėti neigiamą testo dėl COVID-19 rezultatą yra proporcingas

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.03.10 17:59

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė įsitikinusi, kad reikalavimas atvykstantiems į Lietuvą turėti neigiamą testo dėl koronaviruso rezultatą yra pagrįstas, mat, anot jos, tai padeda užkirsti kelią viruso atmainų plitimui. Be to, pasak premjerės, tokį reikalavimą jau seniau yra numačiusios ir kitos Europos Sąjungos šalys.

I. Šimonytė, trečiadienį žurnalistų paklausta, kaip reaguoja į viešojoje erdvėje pasigirdusias nuomones, kad reikalavimas atvykstantiems į Lietuvą turėti neigiamą testo dėl COVID-19 rezultatą, gali prieštarauti Konstitucijai, paragino pažvelgti į kitų šalių patirtį.

„Tokį reikalavimą Lietuva nustatė viena iš paskesnių Europos Sąjungos valstybių, nes labai daug valstybių tokį reikalavimą jau pakankamai senai taiko. Latviai jį taiko nuo sausio pradžios.

Konstitucijos santykis su savo piliečiais paprastai skirtingose šalyse tuo požiūriu būna gana panašus. Tai nereiškia, kad mes neįleistume žmogaus su lietuvišku pasu, atvykusio į Lietuvą be testo. Tuomet tas žmogus turėtų testuotis vietoje ir izoliuotis. Tačiau toks reikalavimas, atsižvelgiant į tai, kad dabar didžiausią problemą, didžiausią įtampą, didžiausia riziką epidemiologinei situacijai, o taip pat ir galimiems laisvėjimams, kelia būtent mutacijos, kurios yra sutinkamos kitose šalyse, mums atrodo propocingas ir pagrįstas“, – dėstė I. Šimonytė.

LRT.lt primena, kad nuo kovo 10-osios visi žmonės, atvykstantys ar grįžtantys į Lietuvą, privalo turėti neigiamą COVID-19 testo atsakymą. Tyrimas turės būti atliktas ne daugiau nei prieš 72 val. iki kelionės.

Neigiamas testo rezultatas privalomas keliaujant visų rūšių transportu. Vežėjai privalo užtikrinti, kad į jų transporto priemones nepatektų žmonės, neturintys tokio neigiamo COVID-19 tyrimo atsakymo.

Tokie reikalavimai netaikomi ekipažų ir įgulų nariams, kurie vykdo keleivių vežimus tarptautinio susisiekimo maršrutais visų rūšių transporto priemonėmis tranzitu per Lietuvą vykstantiems asmenims, asmenims, turintiems asmens sveikatos priežiūros įstaigos dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo persirgo COVID-19 liga.

Taip pat, asmenims, turintiems gydymo įstaigos dokumentą, konkrečios šalies skiepijimų sertifikatą arba tarptautinį skiepijimų sertifikatą, nurodantį, kad asmuo buvo pilnai paskiepytas COVID-19 vakcina, registruota Europos Sąjungos vaistinių preparatų registre pagal skiepijimo schemą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.