Lietuvoje

2021.02.02 13:34

Gargždiškiai įpykę – protestais ir peticijomis ieško atsakymų dėl priedų valdininkams ir 40 proc. šoktelėjusios rinkliavos už šiukšles

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.02.02 13:34

Du Klaipėdos rajono valdžios sprendimai – didinti rinkliavą už atliekų atvežimą bei savivaldybės administracijos vadovams skirti priedus prie algos – sulaukė gyventojų dėmesio. Dalis gyventojų, protestuodami prieš tokius sprendimus, prie savivaldybės nulipdė kelias dešimtis sniego senių. Klaipėdos rajono valdžia tokioje akcijoje įžvelgia politinio atspalvio.

Prieš valdžios sprendimus – besmegeniais

Šią savaitę į darbą atvykusius Klaipėdos rajono valdininkus prie savivaldybės pasitiko sniego senių būrelis. Tiesa, kelio savivaldybės darbuotojams jie nepastojo, mat per karantiną naudojamas ne pagrindinis įėjimas į pastatą.

Į tokią taikią protesto akciją žmonės susitarė susiburti per socialinius tinklus. Aiškinama, kad būtent taip nuspręsta išreikšti bent dalies rajono gyventojų nuomonę apie sausio pabaigoje Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos priimtą sprendimą didinti atliekų išvežimo kainą bei savivaldybės administracijos vadovas skirti 40 proc. priedus prie algų.

Besmegenių nuotraukomis žmonės dalijosi ir socialiniuose tinkluose prie nuotraukų žymėdami raktinius žodžius „40% BESMEGENIS“.

Žmones į protesto akciją subūrusios „Facebook“ paskyros „Gargždai United“ administratorė Reda Baltinaitė teigė, kad iniciatyva reaguoti į valdžios sprendimą kilo iš pačių Klaipėdos rajono gyventojų.

„Kažkuris iš gargždiškių skaitytojų atsiuntė žinutę apie tai, kad solidarizuojasi su savivaldybe ir atiduoda 40 proc. savo šiukšlių savivaldybei. Žmogus į šiukšlių maišą buvo įdėjęs sniego, prieš ateidamas ir palikdamas prie savivaldybės tą siuntinį, skambtelėjo į savivaldybę ir įspėjo, kad tai yra protestas, kad jis palieka sniegą maiše ir, kad tai yra jo pozicija“, – dėstė R. Baltinaitė.

Po tokiu paskyros skaitytojo skelbimu išsivystė diskusija, kad žmonės turėtų reaguoti į žmones piktinančius valdžios sprendimus, kai per vieną tarybos posėdį padidinama gyventojams tenkanti rinkliava ir priedais papildomos valdininkų kišenės.

Galų gale nuspręsta, kad prie savivaldybės bus nešami ne šiukšlių maišai su sniegu, o bus lipdomi besmegeniai.

„Man atrodo, kad mus įkvėpė rusė, kuri per protestus dėl Navalno savo kieme nulipdė senius besmegenius su plakatais apie Putiną“, – teigė pašnekovė.

Gyventojai: pavaduotoja neseniai pradėjo dirbti ir jau nori priedo

Žmonės mano, kad sprendimas 40 proc. didinti rinkliavą už atliekų išvežimą yra nepagrįstas. Teigiama, kad mokestis galėjo augti mažiau.

„Jeigu jiems šiandien reikia 20 proc., tai, blogiausiu atveju, tegu pasididina 20 proc., tada solidariai ir visuomenei nebus taip brangu. Rinkliava yra visuotinis mokestis, niekas negali jo atsisakyti ar nemokėti. Meti šiukšles ar ne – moki rinkliavą. Galbūt tikrai: 20 proc. ir palaukit, pagal situacija – kai reikės tų pinigų ieškokite vidinių resursų. Kiti politikai iš opozicijos kalba, kad būtų galima sutaupyti ir nereikėtų tų 20 proc. kelti“, – dėstė R. Baltinaitė.

Tikimasi, kad ši akcija parodys valdžiai, kad žmonės seka valdžios priimamus sprendimus ir į tai reaguoja.

Žmones ypač piktina ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Rasai Petrauskienei skirtas priedas.

„Dėl R. Petrauskienės, kuri pralaimėjo rinkimus į Seimą ir atėjo dirbti savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, internete yra labai daug komentarų: „Dar dirbti nepradėjo, o jau 40 proc. priedo jai reikia.“. Yra komentarų, kad darbe neįmanoma rasti ar pasiekti, o priedas yra reikalingas. Žmones pykdo ta situacija, kad vienur ji pralaimėjo, konservatoriams Vilniuje nebuvo reikalinga, išstūmė savo bendrapartietį ir padirbėjusi 10 dienų labai ramiai prašo priedo“, – žmonių nuomonę dėstė pašnekovė.

Vertinant bendrai, žmonės esą nesupranta, kodėl valdininkams skiriami priedai tokiu jautriu metu, kai nemažai žmonių dėl karantino patiria sunkumų. Tikėtina, kad žmonės nebūtų taip jautriai sureagavę, jeigu tokie sprendimai būtų priimti jau pasibaigus karantinui, nes gyventojai supranta, kad atlyginti už darbą – reikia.

Protestas – politinė akcija?

Vis dėlto, Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas teigė manantis, jog taikus protestas – labiau politinė akcija.

„Čia turbūt kol kas ne gyventojų iniciatyva, čia daugiau politinių oponentų iniciatyva. Vertiname išradingumą, aišku. Tie besmegeniai mažyčiai. Labai nedidelis skaičius lipdytojų turbūt buvo. Bet už išradingumą galima vertinti“, – dėstė B. Markauskas.

Meras aiškino, kad atliekų išvežimo kainą didinti teko todėl, kad Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) vadinamąjį „vartų mokestį“ padidino 28 procentais.

Pernai už toną į sąvartyną priimamų atliekų reikėdavo sumokėti kiek daugiau nei 39 eurus, šiemet ši kaina jau siekia daugiau nei 50 eurų.

Toks KRAC kainos didinimas lėmė, kad, priklausomai nuo turimo turto, atliekų išvežimas kai kuriems mokėtojams brangs iki 40 proc. Tiesa, vertinant, kiek rinkliava paaugs per mėnesį, suma neatrodo tokia didelė – gyventojams mokestis paaugs nuo 25 centų iki kiek daugiau nei 2 eurų.

„Vertinant, kad savivaldybėje nuo 2014 metų tas mokestis nebuvo koreguotas ir dabar yra vienas mažiausių Lietuvoje, jeigu ne pats mažiausias. Ir netgi po padidinimo jis tikrai nebus didžiausias“, – aiškino meras.

Vertiname išradingumą, aišku.

Be to, panašu, kad netrukus rinkliava turės augti ir kituose miestuose, kuriuose surinktos šiukšlės vežamos į KRATC.

„Sausio 1 d. pasibaigė „Gargždų švaros“ sutartis su KRATC, o kitų savivaldybių baigiasi vasario 1 d. Tai kitos savivaldybės dar tik eis į tarybą su mokesčio didinimu, nors berods Kretinga jau pasididino ir tas mokestis yra didesnis nei mūsų savivaldybės. Tai eis per visas savivaldybes. Tai yra susiję ir su Europos Sąjungos politika, kad kuo mažiau šiukšlių būtų vežama į atliekų tvarkymo centrus, kuo daugiau būtų rūšiuojama, panaudojama. Tai susiję su investicijomis. Vartų mokestis yra didinamas dėl CO2 išmetimo. Tai yra tam tikras spaudimas, kad kuo mažiau atliekų patektų į tvarkymo centrus ir tas mokestis didės ir didės“, – priežastis aiškino Klaipėdos rajono meras.

Manoma, kad šiemet padidinus rinkliavą, prie šio klausimo grįžti nereikės maždaug porą metų. B. Markauskas tvirtino, kad buvo dedamos pastangos, jog nereikėtų didinti rinkliavos, tačiau jos vaisių nedavė ir mokestį teko didinti.

Meras: priedai administracijos vadovams skirti už atliekamus darbus

Įspūdį, jog besmegenių prie savivaldybės akcija yra politinio pobūdžio, merui sustiprino ir protestuotojų metama kritika dėl savivaldybės administracijos vadovams skirtų 40 proc. dydžio priemokos prie algos. Šis sprendimas priimtas to paties tarybos posėdžio metu, kaip ir sprendimas dėl atliekų išvežimo rinkliavos.

„Tai – dar labiau politika. Ruošiantis tarybos posėdžiui ir šiam sprendimo projektui mes pasikėlėme ankstesnių kadencijų, kur tie priedai buvo gerokai didesni. Aišku, nėra geras dalykas lyginti, kad anie taip darė ir mes taip darome. Mano, kaip mero pozicija ir gyventojai turėtų pripažinti, kad per tuos du kadencijos metus pradėjome, padarėme ir darome darbų, ką per ankstesnes kadencijas nepadarydavo ir per visą kadenciją“, – aiškino B. Markauskas.

Meras pastebėjo, kad Klaipėdos rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų skyrius pernai atliko dukart daugiau pirkimų nei buvo atliekama prieš tai. Tokie rodikliai, anot pašnekovo, pasiekti savivaldybėje dirbančių žmonių dėka. Už tai ir skiriami priedai.

„Turbūt žmonėms turi būti mokama už tai, kaip jie dirba, o ne už tai, kad ateina į darbą. Formuojant valdančiąją daugumą pasikviečiau administracijos direktorių, kuris yra labai pageidaujamas versle ir gautų gerokai didesnį atlyginimą nei valstybės tarnyboje. Negalime tyčiotis iš valstybės tarnybos ir daryti ją nepatrauklią ir dirbti su tuo, kas mums belieka. Jeigu norime turėti gerus specialistus, nieko nepadaryti – reikia mokėti. Šioje vietoje tikrai nejaučiu jokio diskomforto. Komanda dirba tikrai gerai“, – siūlymo skirti savivaldybės administracijos direktoriui ir dviem jo pavaduotojams 40 proc. dydžio priedus motyvus aiškino B. Markausmas.

Pašnekovas taip pat pastebėjo, kad net ir paskyrus priedus minėtiems valdininkams bendra jų alga išliks mažesnė už kai kurių skyrių vedėjų, kuriems priedai skiriami pagal tam tikrą motyvavimo sistemą.

Pabrėžiama, kad nors miesto valdžia randa lėšų mokėti priedus valdininkams, tačiau investicijos į rajono infrastruktūrą nestoja ir daroma daug svarbių darbų, kurie yra naudingi visiems Klaipėdos rajono gyventojams.

Protestuotojai neketina sustoti: parengė peticiją ir renka parašus

Pirmadienį prie savivaldybės išrikiuoti besmegeniai buvo pašalinti, tačiau protestuoti susivieniję gyventojai neketina sustoti.

Anot R. Baltinaitės, planuojama nulipdyti naujų ir taip vėl priminti valdžios žmonėms apie gyventojus piktinančius sprendimus. Be to, pirmadienį sukurta ir peticija interneto tinklapyje peticijos.lt, kuria išreiškiamas nepritarimas mokesčių už komunalinių atliekų tvarkymą didinimui Klaipėdos rajone.

„Sunkmečiu, kai dėl pandemijos šalyje esanti finansinė padėtis nestabili, kai dėl karantino žmonės neteko pajamų ir neturi galimybės užsidirbti, mokesčių didinimas beveik 40 % už būtinąsias paslaugas, finansiškai jautriausioms žmonių grupėms, gali būti sunkiai pakeliamas. Klaipėdos rajono savivaldybės Merą ir Tarybos narius prašome elgtis atsakingai prieš rinkėjus ir faktais pagrįsti priimtus sprendimus“, – skelbia peticija.

Peticija Klaipėdos rajono mero prašoma išsamiai paaiškinti, kokiu pagrindu didinami mokesčiai, kiek ir kur bus paskirstytos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą surinktos lėšos.

Pateikiama ir daugiau reikalavimų. Pavyzdžiui, pateikti komentarą, kaip atliekų tvarkymo dydžiai keitėsi kitose Klaipėdos regiono savivaldybėse kurių atliekos vežamos į Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą. Taip pat prašoma pateikti duomenis, kokias lengvatas turi Klaipėdos rajono gyventojai kaip kompensaciją už tai, kad rajono teritorijoje deponuojamos Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo sistemoje dalyvaujančių savivaldybių atliekos.

Per maždaug parą surinkta daugiau nei 700 parašų. Numatoma, kad parašais bus renkami apie savaitę ir tuomet peticija bus perduota Klaipėdos rajono valdžiai.

R. Baltinaitė teigė, jog viliamasi dar pakeisti rajono valdžios sprendimą ir pasiekti, kad rinkliava būtų padidinta ne 40 proc., o mažiau.