Lietuvoje

2016.03.26 21:20

Tupajos mėgsta įvairovę interjere ir kelia mokslininkų diskusijas

LRT TELEVIZIJOS laida „Mūsų gyvūnai“, LRT.lt2016.03.26 21:20

Tupajos – nedideli ir labai smalsūs gyvūnėliai, fizinėmis savybėmis panašesni į graužikus ar mažas beždžionėles, o charakteriu – voveraites. Nors gyvūnai yra labai smalsūs ir komunikabilūs, Lietuvoje juos auginančių yra nedaug. Taip sako Lietuvos zoologijos sodo šaltakraujų gyvūnų sk. vedėja Alma Pikūnienė.

„Dabar tupajos yra priskiriamos kirstukams, tačiau visai neseniai jie buvo priskiriami primityviausiems primatams – beždžionėlėms. Mokslininkų diskusijas sukelia tai, kad šie gyvūnai turi ir vienai, ir kitai gyvūnų grupei būdingų požymių“, – teigia Lietuvos zoologijos sodo atstovė.

Specialistės teigimu, tupajos yra įrašytos į Raudonąją knygą, tačiau tai neriboja gyvūnų laikymo nelaisvėje. Tai yra ir dieną, ir naktį aktyvūs gyvūnai, mėgsta blankesnį apšvietimą – gamtoje gyvena miškuose.

„Šie gyvūnai yra itin komunikabilūs – mėgsta bendrauti ir tarpusavyje, ir su žmonėmis. Rytais, vos prabudusios iš miego, mėgsta „pasipasakoti“, ieško akių kontakto su žmonėmis. O gimusiais jaunikliais rūpinasi ne vien patelės, o visa šeima“, – pasakoja A. Pikūnienė.

Anot jos, tupajos yra smalsios, mėgsta kuistis ir ko nors ieškoti, be to, yra labai judrios, todėl, jas laikant nelaisvėje, būtina nuolat keisti jų interjerą.

„Tupajoms nuolat reikia naujovių interjere, kad jos nenuobodžiautų. Bent jau įdėti kitokią šaką. Apie gyvenamoje vietoje atsiradusias naujoves tupajos labai mėgsta pakalbėti tarpusavyje“, – teigia A. Pikūnienė.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Mūsų gyvūnai“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.