Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.16 16:40

A. Butkevičius: K. Trečiokas lieka

BNS, ELTA 2016.03.16 16:40

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija trečiadienį nusprendė nepradėti tyrimo, ar aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas pažeidė viešus ir privačius interesus. Po tokio VTEK spendimo premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad K. Trečiokas lieka dirbti aplinkos ministru. 

Komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius žurnalistams sakė, kad toks sprendimas priimtas, nes minėtų politikų veiksmai nepažeidė Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo įstatymo, tačiau galėjo pažeisti politinę etiką.

„Nutarėme grąžinti prokurorui medžiagą ir sprendimą, kad jis kreiptųsi į atitinkamas (...) kontrolės institucijas, kurios turėtų apsvarstyti K. Trečioko ir R. Malinausko elgesį, ar pažeisti Politikų elgesio kodekso reikalavimai, ar nepažeisti. Mes šito nevertiname, nes tai neįeina į VTEK kompetenciją“, – teigė R.Valentukevičius.

VTEK vertino prokurorų medžiagą iš ikiteisminio tyrimo dėl galimo neteisėto poveikio rengiant vyriausybės nutarimą dėl kurortinių apsaugos zonų panaikinimo.

Nors paviešintoje to tyrimo medžiagoje figūravo ir kiti vyriausybės nariai, VTEK nevertino ir jų elgesio.

„Jų epizodinis dalyvavimas visiškai nesuponavo mums viešųjų ir privačiųjų interesų pažeidimų“, – sakė R. Valentukevičius.

Kauno apygardos prokuratūra atliko ikiteisminį tyrimą ir aiškinosi galimą neteisėtą poveikį rengiant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių apsaugos zonų panaikinimo. Kadangi nenustatyta baudžiamojo nusikaltimo požymių, tyrimas nutrauktas. Surinktą medžiagą prokuratūra nutarė perduoti įvertinti VTEK.

Šioje medžiagoje be K. Trečioko ir R. Malinausko figūravo Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis, Aplinkos ministerijos kancleris Robertas Klovas, premjeras Algirdas Butkevičius, ūkio ministras Evaldas Gustas.

Iš viešai paskelbtų pokalbių išklotinių paaiškėjo, kad Druskininkų meras socialdemokratas R.Malinauskas ne kartą prašė K.Trečioko parengti nutarimą dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimo, o šis pažadėjo tai padaryti. Toks Vyriausybės nutarimas priimtas pernai rugsėjį.

Pats aplinkos ministras taip pat teigė atsistatydinsiąs, jeigu etikos sargų išvada jam bus nepalanki.

Seimo opozicija yra pradėjusi interpeliacijos aplinkos ministrui procedūrą.

A. Butkevičius: K. Trečiokas lieka

K. Trečiokas lieka toliau dirbti aplinkos ministru. Tokią galutinę savo poziciją išsakė A. Butkevičius po tokio VTEK sprendimo. 

„Teisininkai, tiek nepriklausomi, tiek vyriausybės kanceliarijos, buvo pateikę išvadas, kuriose buvo aiškiai pabrėžę, kad jokių teisinių pažeidimų nėra. Džiaugiuosi, kad VTEK dabar pateikė savo išvadą, kad nėra privačių ir viešų interesų pažeidimų. Tokiu atveju praktiškai ir teoriškai aplinkos ministras lieka toliau dirbti“, – sakė A. Butkevičius.

Klausiamas, ar kas nors gali pakeisti jo sprendimą, premjeras atsakė: „Niekas negali pakeisti“.

„Niekas negali pakeisti, nes aš galiu pasakyti, kad tikriausiai man dirbant šitose pareigose, iš viso – kaip politikui, tikriausiai pirmą kartą gyvenime tiek teko aiškintis su teisininkais. Keletą kartų teko prašyti teisininkų, kad man rašytų pažymas, netgi iki tokio lygio, kad aš buvau atskirai pasikvietęs kai kuriuos teisininkus, kurie buvo atsakingi už šitą nutarimą, be jų vadovų, kad vadovai negirdėtų pokalbių, kaip mes kalbėsimės, nes aš jau buvau pradėjęs įtarinėti, gal tam tikriems teisės departamento žmonėms buvo daromas tam tikras spaudimas iš tam tikrų vadovų“, – pasakojo A. Butkevičius. 

Pats K. Trečiokas teigė ramiai laukęs VTEK išvados.

„Yra bėda su manimi, nes važinėju keturiolikos metų senumo mašina, gyvenu iš tėvų paveldėtame namelyje, santaupų turiu taip, kaip ir priklausytų normaliam žmogui, skaičiuojančiam keturiasdešimt metų stažo, neturiu nei giminių aukštose pareigose ar privačiose kompanijose, neturiu akcijų, kur tuos interesus man susisapnuoti kaip nors... Aš buvau dėl to ramus ir džiaugiuosi, kad šituo atveju nėra ką tirti“, – sakė K. Trečiokas. 

Aplinkos ministras nesureikšmina kalbų dėl etinės, politinės atsakomybės. 

„Kalbos ir lieka kalbomis. Aš pasakiau nuo pirmos dienos: esu ramus, jokio pažeidimo nepadaręs. Žinote, telefoniniai pokalbiai, prašymai – kitą kartą nėra kaip pasakyti: atšok, atstok ar ką. Sakai, gerai pažiūrėsiu. Tai čia – etika. Arba panaudot kokį rusišką žodį kitą kartą suprantamiau nei lietuvišką. Tai yra privatus pokalbis, ne viešas, ir nieko tame nusikalstamo. Tyrė STT, tyrė prokuratūra, ir etikos komisija savo sprendimą padarė, kad nėra ką tirti, tai tik ir reiškia, kad burbulas lieka burbulu“, – sakė K. Trečiokas.

K. Trečioko dar laukia opozicijos inicijuojama interpeliacija Seime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi