Lietuvoje

2020.12.10 07:49

Veryga pripažįsta – bandymas koronaviruso krizę valdyti lokaliais karantinais buvo klaida

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.10 07:49

Kadenciją baigiantis ministras Aurelijus Veryga sako, kad lokalaus karantino priemonės rudenį buvo klaida, kurią darė ir Lietuva, ir kitos Europos šalys, tačiau naudos, kurios tikėtasi, tai nedavė. Laikinasis sveikatos apsaugos ministras atmeta kritiką dėl trečiadienį įsigaliojusių apribojimų prekybos centrų aikštelėse ir ragina nespręsti apie jų efektyvumą praėjus vos vienai dienai.

LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ kalbėjęs A. Veryga konstatavo, jog Lietuvai antrąją COVID-19 bangą suvaldyti „sekasi labai sunkiai“, tačiau tai „nėra tik operacijų vadovo ar Vyriausybės darbo broko klausimas“.

„Medikai ne dabar pradėjo kalbėti apie degančią sistemą, mes apie tai kalbėjome turbūt jau spalį, kad bus problema. Deja, panašu, kad ir pandeminis nuovargis, ir kiti dalykai, toks savotiškas, pavadinčiau, fatalizmas, kai išgirsti iš žmonių, kad „vis tiek visi persirgsim, ką čia besistengsi“, duoda savus rezultatus, kuris kainuoja žmonių gyvybes“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras pastebi, jog ir rudenį galiojusius lokalius karantinus, ir paprasčiausią kaukių dėvėjimą dalis žmonių laiko itin griežtomis priemonėmis, visgi sutinka, jog viena klaida padaryta.

„Šiandien vykdamas į darbą per radiją girdėjau, kad šiandien prasidės teismas vienos iš klinikų, kuri apkaltino Vyriausybę viršijus įgaliojimus, priėmus tam tikrus apribojimus. Tai, žinote, lengva yra sakyti, kad reikėjo vienaip ar kitaip padaryti. Kas buvo rudenį klaida, bet ją padarėme ne tik Lietuva, tai galvodami, kad užteks lokalių karantinų. Prisimenate turbūt savivaldybes, nudažytas skirtingomis šviesoforo spalvom – Europa pabandė panašų modelį taikyti, dabar praktiškai visa Europa yra raudonos spalvos“, – sakė ministras.

A. Veryga sako, jog įvestų reikalavimų nebuvo pavyzdingai laikomasi, pavyzdžiui, dalyvių registravimo šventėse. O taip pat primena, jog lapkričio pradžioje įvedus karantiną, adekvačiomis priemonėmis tai laikė ir ekspertai.

„Ir prezidentūroje dirbę ekspertai kalbėjo apie stabilizaciją. Įvedus karantiną visi laukėme tas dvi-tris savaites, kas vyks, ar pradės mažėti skaičiai, tada bus apsispręsta – reikia ar nereikia daugiau priemonių. Tada kalbėjome apie sustojusius skaičius ir tas užsikrėtimo rodiklis buvo pradėjęs mažėti. Deja, pamatėme, kad po trijų savaičių vėl pradėjo augti.

Vyriausybė ėmėsi papildomų priemonių, nelaukdama ir posėdžio. Aš nesutikčiau su pasakymu, kad Vyriausybė nesiėmė priemonių. O uždaryti šalį visiškai, taip, kaip buvo pavasarį, nežinau, ar yra racionalu, nes tai turi kitas pasekmes. Prisiminkime, visą vasarą kalbėjome apie negautas sveikatos paslaugas“, – LRT RADIJUI sakė laikasis ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.