Lietuvoje

2020.10.26 15:01

Stulbinamai kylant COVID-19 kreivei, didžiuosiuose šalies miestuose skelbiamas karantinas: griežtėja taisyklės

kaukės taps privalomos, jų nereikės tik negyvenamose vietose, padėtis blogėja ir Šiauliuose
Aida Murauskaitė, ELTA, LRT.lt2020.10.26 15:01

Grėsmingai augant koronaviruso atvejų skaičiui, Vyriausybė pirmadienį posėdžio metu pritarė karantino režimo įvedimui Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybėse, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybėse. Karantinas šiose savivaldybėse prasidės trečiadienį, spalio 28 d. 00 val., ir tęsis iki lapkričio 11 d. 24 val. Pirmadienį paskelbta apie 766 naujus užsikrėtimo COVID-19 atvejus ir dar dvi mirtis. 

Kaip per konferenciją žiniasklaidai sakė sveikatos apsaugos ministras ir operacijų vadovas Aurelijus Veryga, vertinant sudėtingėjančią padėtį papildytos karantino sąlygos. Kaukių dėvėjimas bus privalomas visose viešose vietose. Kaukių nereikės dėvėti sportuojantiems asmenims, dalyvaujantiems aukšto meistriškumo varžybose, teisėjams, neįgaliems asmenims. Kaukių nereikės dėvėti už gyvenamų teritorijų, t.y. miestų ir miestelių, ten, kur, anot A. Verygos, nesutinkama kitų žmonių.

Kaukės būtų privalomos vyresniems nei šešerių metų asmenims.

Šie papildymai įsigalios nuo trečiadienio ir savivaldybėms, kuriose jau įvestas karantinas.

Ministras taip pat akcentavo, kad privalomas tampa ir griežtas srautų reguliavimas įstaigose.

„Nustatoma, kad kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigose turi būti ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas, užtikrinant ne mažesnį nei 10 kv. m plotą, tenkantį vienam paslaugos gavėjui“, – teigė A. Veryga.

Taip pat jis sakė, kad Vyriausybė trečiadienį svarstys, kaip keisti tvarką ir dėl renginių organizavimo. Anot A. Verygos, nuo penktadienio taisyklės gali dar griežtėti.

Kalbėdamas apie kitas vietoves, A. Veryga pabrėžė, kad Šiauliai yra miestas ties riba, padėtis blogėja ir kitose savivaldybėse.

Didžiosiose savivaldybėse įvedamas karantinas, griežtėja ir taisyklės: kaukių prireiks ir lauke

„Neatmesčiau tokios galimybės, kad trečiadienį gali būti ir toks pakeitimas (dėl Šiaulių) pasiūlomas. Aišku, tą pačią dieną neįsigalios. Galiu pasakyti, kad iš žaliosios zonos, kai tie kriterijai buvo patvirtinti, penkiolika savivaldybių pateko į geltonąją zoną. Realiai žaliojoje zonoje yra likusios tik penkios savivaldybėse – Tauragė, Alytus, Utena, Varėna ir Rokiškis“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras, kalbėdamas apie didžiausios grėsmės vietas, išskyrė arenas.

„Matome, kas vyksta, kai žmones pagauna azartas. Tada niekas, net apsauga negali suvaldyti. Tas pat ir klubuose, kol blaivus, viskas gerai, o pasikeitus aplinkybėms sąlygas užtikrinti yra nerealu“, – kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras patikino, kad šiuo metu užtenka reagentų, reikalingų koronaviruso testams atlikti.

„Šiuo metu reagentų užtenka. Jokių indikacijų, kad jų trūktų, neturime. Dėl pačių reagentų informaciją kiekvieną rytą pateikia Nacionalinė laboratorija. Kol kas jokių indikacijų, kad kam nors jų trūktų, nėra“, – pirmadienį per konferenciją žiniasklaidai sakė A. Veryga.

LRT.lt primena, kad iš viso Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė 10 949 asmenys, 6600 tebeserga, 4166 pasveiko.

Iš naujų atvejų 208 buvo patvirtinti Vilniaus apskrityje, 170 Klaipėdos, 166 Kauno, 112 Šiaulių, 60 Telšių, 28 Panevėžio, 9 Marijampolės, 7 Tauragės, 4 Alytaus, 2 Utenos.

Praėjusią savaitę ekstremaliosios situacijų valstybės operacijų vadovas Aurelijus Veryga nusprendė, kad nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principu, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.

Iki šiol į raudonąją zoną buvo įtraukta 21 šalies savivaldybė, į geltonąją – 26, į žaliąją – 13.

Nuo spalio 26 d. vietiniai karantinai yra paskelbti šiose savivaldybėse: Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse. Karantinas pratęstas Raseinių rajono savivaldybėje. Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 26 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 9 d. 24:00 val.; Raseinių rajono savivaldybėje – iki 2020 m. lapkričio 6 d. 24:00 val.

Savivaldybėse galiojant karantinui taikomi šie ribojimai:

Judėjimas: ribojamas keliavimo tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto intensyvumas – kai išvykstama už savivaldybės teritorijos ribų, keliautojams leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Apsaugos priemonės ir atstumas: viešose vietose turi būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Būtina laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų. Šios nuostatos netaikomos, kai dalyvaujama laidotuvėse.

Viešojo ir privataus sektoriaus veikla: valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu – darbuotojų rotacijos principu.

Parduotuvių, kioskų, kitų prekybos bei paslaugų teikimo vietų patalpose, teritorijose, šalia jų ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Pacientų lankymas: draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.

Socialinių paslaugų teikimas: draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Rekomenduojama riboti vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centrų veiklą.

Savivaldybių administracijos privalo užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu tokia priežiūra neįmanoma namuose.

Religinės apeigos: rekomenduoti savivaldybių teritorijose veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas tokiu būdu, kad būtų išvengta susibūrimų, arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.

Kas kuriai zonai priklauso?

Žalioji zona reiškia, kad į ją patenkančiose savivaldybėse koronaviruso pavojaus lygis yra žemas, o šį kriterijų atitinkančioms savivaldybėms – nebūtina taikyti papildomų ribojimų. Į žalią zoną patenka savivaldybės, kuriose sergamumas mažesnis negu 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų bei teigiamų tyrimų procentas per savaitę yra mažesnis negu 4 proc.

Geltonoji zona reiškia, kad joje esančios savivaldybės, siekdamos suvaldyti tolimesnį koronaviruso plitimą, turi būti pasiruošusios bei atsakingai laikytis visuomenės sveikatos ekspertų rekomendacijų. Į geltonąją zoną patenka savivaldybės, kuriose sergamumas neviršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – lygus arba didesnis negu 4 proc. arba sergamumas 25-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų – mažiau kaip 4 proc.

Į raudonąją zoną patenka tos savivaldybės, kuriose sergamumas viršija 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, teigiamų testų – 4 proc. ir daugiau, o atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais, dalis yra 30 proc. ar daugiau per savaitę, arba tos, kuriose sergamumas bus didesnis negu 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais, dalis yra 30 proc. ar daugiau per savaitę, t. y. savivaldybėje turi būti registruota ne mažiau kaip 10 atvejų per savaitę.

Savivaldybės vertinamos, atsižvelgiant į tris kriterijus: 14 dienų sergamumo rodiklį 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų procentinę dalį tarp atliktų tyrimų procentinę dalį per 7 dienas ir atvejų, nesusijusių su protrūkiais ar židiniais procentinę dalį per 7 dienas.

Populiariausi

Petras Gražulis

Lietuvoje

2020.12.02 14:41

Kultūros komiteto posėdyje už Gražulio nugaros pasirodė apsinuoginęs vyriškis papildyta Gražulio komentaru, atnaujinta 18.15

5
Kėdainiai

Lietuvoje

2020.12.02 20:05

Liepsnojantys Kėdainiai bandys pažaboti COVID-19 pandemiją, bet ruošiasi ir juodžiausiam scenarijui ligoninė išsinuomojo furgoną mirusiųjų kūnams laikyti

11