Lietuvoje

2020.10.21 14:21

Vyriausybė priėmė sprendimą – dar 12 savivaldybių laukia karantinas

atnaujinta 15.25
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, ELTA, BNS2020.10.21 14:21

Vyriausybė trečiadienį šalies savivaldybes pagal koronaviruso rodiklius suskirstė į spalvų grupes – žalią, geltoną ir raudoną. Skirtingos spalvos reiškia skirtingas gyventojams teikiamas rekomendacijas kovoje su koronavirusu.

Kaip anksčiau kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, į žaliąją grupę patenkančioms savivaldybėms ribojimai nebus taikomi, raudonojoje zonoje atsidūrusioms savivaldybėms įvedamas karantinas. Toks skirstymas šalyje įsigalios nuo pirmadienio.

Dar antradienį premjeras Saulius Skvernelis žurnalistams sakė, kad yra iki 20 savivaldybių, kuriose gali būti įvestas lokalus karantinas. Pasak jo, jei savivaldybės nesilaikys rekomendacijų, jose karantinas gali būti skelbiamas ir be savivaldybių kreipimosi.

Trečiadienį paaiškėjo, kad karantiną Vyriausybė nutarė skelbti 12-oje savivaldybių, be to, jis pratęstas ir Raseinių savivaldybėje.

„Atsižvelgdami į nepalankią epidemiologinę koronaviruso situaciją, siūlome skelbti karantiną Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybių teritorijose“, – Vyriausybės pasitarime kalbėjo A. Veryga.

Vyriausybė priėmė sprendimą: karantinas įvedamas dar 12 savivaldybių

Šios savivaldybės pateko į raudonąją zoną. Kaip kalbėjo S. Skvernelis, yra dalis savivaldybių, kurios šiuo metu yra geltonojoje zonoje, tačiau, jei situacija jose negerės, gali pereiti ir į raudonąją zoną. Tada jose bus paskelbtas karantinas.

„Karantino paskelbimas leis sustiprinti COVID-19 ligos profilaktikos ir kontrolės valdymą, užtikrinti ribojimo priemonių taikymą. Siūloma karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 26 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 9 d. 24:00 val.“, – rašoma Vyriausybės priimtame nutarime.

Įvedus karantiną šiose savivaldybėse ribojamas tarpmiestinio ir priemiestinio viešojo transporto intensyvumas, asmenys viešoje vietoje turi būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, vyresni nei 6 metų vaikai turi dėvėti kaukes, valstybės ir savivaldybių institucijose darbas organizuojamas ir gyventojai aptarnaujami nuotoliniu arba iš dalies nuotoliniu būdu, prekybos vietose ribojamas lankytojų skaičius.

Taip pat draudžiamas pacientų lankymas ligoninėse, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą. Draudžiamas gyventojų lankymas visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Rekomenduojama religinėms bendruomenėms apeigas organizuoti vengiant susibūrimų arba jų visai atsisakyti.

Premjeras S. Skvernelis pabrėžė, kad tiek savivaldybių, kuriose skelbiamas karantinas, tiek ir tų, kuriose ši priemonė neįvedama, gyventojams rekomenduojama likti namuose, vengti socialinių kontaktų.

„Jeigu laikysimės rekomendacijų, elgsimės pagal jas, pavojus yra minimalus“, – sakė S. Skvernelis.

Premjeras taip pat priminė pavasarį karantino metu skelbtą šūkį „Likite namuose!“. Pasak S. Skvernelio, tai dabar vėl tampa aktualu, ypač tiems, kas gyvena raudonąja zona paskelbtose vietose ar savivaldybėse, kur įvestas karantinas.

„Pasigedusiesiems ribojimų ir draudimų yra žinia – atitinkami ribojimai ir draudimai vėl įvedami. Situacija reikalauja priimti tam tikrus sprendimus, nors esu įsitikinęs, kad pagrindinis ir svarbiausias faktorius, kuris saugo mus ir leidžia išvengti pandemijos padarinių, yra mūsų sąmoningumas, atsakomybė ir saugos reikalavimų laikymasis. Tačiau vien to, matyt, nepakanka“, – žurnalistams po Vyriausybės posėdžio trečiadienį sakė S. Skvernelis.

Kaip skirstomos savivaldybės?

Ministrų kabinetas trečiadienį per pasitarimą patvirtino kriterijus, pagal kuriuos tiek užsienio valstybės, tiek savivaldybės šalies viduje suskirstytos į žaliosios, geltonosios ir raudonosios zonos grupes.

„Paveiktų savivaldybių sąrašas būtų skelbiamas kiekvieną penktadienį, įsigaliotų pirmadienį. Karantino režimas būtų skelbiamas, kai savivaldybė priskiriama raudonajai grupei“, – sakė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Analogiški kriterijai galiotų tiek įtraukiant užsienio valstybes į paveiktų šalių sąrašą, tiek šalies viduje.

„Siūlytumėme ne tik nustatyti tuos pačius kriterijus, kaip siūlo Europos Taryba, bet juos panaudoti vertinant situaciją regioniniu mastu“, – teigė ministras.

„Žaliajai šalių grupei būtų priskiriamos šalys, kur sergamumas būtų mažesnis nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias dvi savaites ir teigiamų tyrimų dalis mažiau nei 4 procentai. Geltonajai būtų priskiriamos šalys, kur sergamumas būtų mažiau nei 50 atvejų ir teigiamų tyrimų dalis 4 ir daugiau proc., arba sergamumas nuo 25 iki 150 atvejų ir teigiamų tyrimų dalis mažiau nei 4 procentų“, – kriterijus pristatė ministras.

Trečiai, raudonajai, šalių grupei būtų priskiriamos tos šalys, kuriose sergamumas COVID-19 siektų 50 ir daugiau atvejų 100 tūkst. gyventojų, teigiamų tyrimų dalis sudarytų 4 proc. ir daugiau, arba sergamumas būtų daugiau nei 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias dvi savaites.

Pilkajai zonai būtų priskiriamos valstybės, kurių skelbiamų duomenų nepakanka šiems kriterijams įvertinti arba atliekamų tyrimų skaičius yra santykinai mažas, šalių sąrašas būtų skelbiamas kiekvieną penktadienį ir įsigaliotų pirmadienį.

Kaip pažymėjo A. Veryga, savivaldybėse galiotų analogiški kriterijai, tik būtų nustatomas papildomas – nustatyta ne mažiau kaip dešimt koronaviruso atvejų per savaitę.

„Vienas iš papildomų kriterijų, kuris įvedamas vertinant savivaldybes, kad į raudonąją savivaldybių grupę patektų tos, kurios atitinka šalių kriterijus, tik savivaldybėje turi būti registruota ne mažiau kaip dešimt atvejų per savaitę, nes mažoms savivaldybėms labai mažas atvejų skaičius gali duoti netinkamą situacijos vertinimą (...). Karantino režimas būtų skelbiamas, kai savivaldybė priskiriama raudonajai grupei“, – teigė ministras.

Anksčiau A. Veryga teigė, kad, suskirsčius savivaldybes į zonas, žaliajai nebūtų taikomi jokie ribojimai, geltonojoje esančioms savivaldybėms būtų teikiamos individualios rekomendacijos. Raudonojoje zonoje būtų rekomenduojama riboti renginius, organizuoti nuotolinį darbą ir ugdymą, peržiūrėti sveikatos priežiūros paslaugas, riboti žmonių srautus prekybos vietose, įvesti reikalavimą visur dėvėti kaukes, taip pat apsispręsti dėl lokalaus karantino skelbimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt