Lietuvoje

2020.08.23 17:28

Prie Baltarusijos sienos tūkstančiai kaimynus palaikančių lietuvių susikibo rankomis: „Žyve, Belarus“

atnaujinta 19.35; prie Medininkų baltarusius palaikė prezidentai Nausėda, Grybauskaitė, Adamkus
Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.08.23 17:28

„Laisvės kelias“ sekmadienio vakarą sujungė Vilnių ir Medininkus pasienyje su Baltarusija. Kelios dešimtys kilometrų tapo gyva grandine, kurioje stovėjo Baltarusijos kovą už laisvę palaikantys Lietuvos žmonės. Susikibti rankomis paragino Baltarusijos laisvės simboliu tapusi Sviatlana Cichanouskaja. „Laisvės kelyje“ skambėjo Lietuvos ir Baltarusijos himnai.

Medininkuose, prie pat sienos su Baltarusija, jau nuo 16 val. rinkosi žmonės. Tuomet šią vietą nuplovė liūtis, bet po keliolikos minučių ji liovėsi.

19 valandą Medininkų apylinkėse buvo keli tūkstančiai žmonių, skambėjo Viktororo Cojaus ir „Kino“ daina „Peremen“. Į Medininkus palaikyti baltarusių atvyko ir prezidentas Gitanas Nausėda, kadenciją baigę prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Valdas Adamkus.

Rankomis susikibę žmonės taip priminė Baltijos kelią, į kurį trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija, Estija – stojo prieš 31 metus.

Lietuvos žmones LRT pakvietė atsinešti kardelių – gėlių, kurios tapo Baltijos kelio simboliu. Dažno atvykusio į Medininkus rankose buvo šios gėlės. Laisvės keliu pravažiavo ir dviratininkai.

Atnaujinta 18.53

Į Medininkus atvyko prezidentas Gitanas Nausėda.

Atnaujinta 18.39

„Lukašenka? Negalvokime apie jį. Galvokime apie Baltarusijos žmones. Mūsų pareiga padėti jiems nueiti tą kelią, kurį nuėjome mes", – Medininkuose sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Anot jos, jausmas šiandien yra pakilus, bet drauge kelia nerimą.

„Labai puikiai suprantame, koks yra baltarusių kelias. Kaip sunku jiems bus atsikelti nuo kelių – parklupdytiems, primuštiems žmonėms atsikelti ir nueiti laisvės kelią.

Lukašenka pardavinėja savo valstybės laisvę už ekonomines lengvatas, kurias gauna iš Rusijos. Ta Baltarusija seniai parduota. Jaunoji, vidurinioji karta tai pradeda matyti ir supranta“, – kalbėjo kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė.

Atnaujinta 18.23

Į Medinininkus palaikyti baltarusių kovos už laisvę atvyko kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

Atnaujinta 17.58

Prie Medininkų buvo gausu tiek vyresnių, tiek jaunų žmonių, tiek vaikų.

Vokietijos ambasadoje dirbanti Laurita Markevičiūtė „Laisvės kelyje“ – ne šiaip sau.

„Mes, jaunimas, suprantame problemas, kurios būdingos ne tik Baltarusijoje. Man šis kelias ne tik simbolis, kuris vienija Baltijos šalis, Baltarusiją. Man tai laisvės simbolis viso pasaulio mastu. Laisvės, susivienijimo, to, kad nebijome, kad esame drąsūs“, – kalbėjo mergina.

Anot Dianos Petkuvienės iš Kauno rajono, kiek užtruks baltarusių kova, priklausys tik nuo jų noro.

„Mes labai norėjome ir mums pavyko. Tikiu, pavyks ir jiems“, – sakė D. Petkuvienė.

Atnaujinta 17.50

Ukrainos lietuvio rankose - plakatas apie tarakoną

„Tarakonas nėra žmogus“, - su tokiu plakatu prie Baltarusijos sienos stovėjo Vytauto Didžiojo universitete studijuojantis Ukrainos lietuvis Jehoras Žuravlovas.

„Tarakonas yra Lukašenka. Noriu, kad mano draugams Baltarusijoje būtų gerai. Man rūpi Baltarusijos valstybė ir jos žmonės. Visa ta jėga, armija yra blogai“, - sakė Jehoras.

Kaunietis Gintaras Macijauskas stovėjo Baltijos kelyje prie Panevėžio, tuomet jam buvo vos dvylika, bet tas jaudinančias akimirkas jis prisimena iki šiol.

„Dvi priežastys, kodėl esame čia. Prisimenu tą save, vaiką, prie trisdešimt metų, o antra – palaikyti kaimynus. Kai žmones daužo, yra labai blogai“, - sakė Gintaras ir Giedrė Macijauskai.

Būkime Islandija Baltarusijai

„Prieš trisdešimt metų mums buvo svarbus palaikymas? Tuomet turėjome laisvės tikslą ir ėjome tuo keliu. Dabar Baltarusijoje panaši padėtis. Mums lengviau, nes kilo visa tauta. O Baltarusijoje dar yra žmonių, kurie palaiko Lukašenką. Bet manau, kad skaudulys, pūlinys pratrūks.

Mums pirmoji šokosi padėti Islandija. O mes Baltarusijai esame artimiausi. Todėl ir įsitraukiame į šią akciją padėti Baltarusijai, kurie pakilo į kovą su diktatoriumi. Jei šitaip nedarytume, būtų nekaimyniška, negražu“, – kalbėjo Juozas Mažeika iš Kretingos.

Anot jo, dar geriau būtų, jei lietuvių rankos susijungtų su ukrainiečiais per vidurį įtraukiant baltarusius. Jis mano, kad lygiai taip pat svarbi ir mūsų parama ukrainiečiams.

„Mes jau esame patyrę tą dalyką. Kadangi tai patyrėme, mums lengviau suprasti baltarusius. Esu tikras, kad baltarusiams labai svarbus mūsų palaikymas. Galiu žemaitiškai pasakyti: „Šitą peklą mes praėjome“.

Kretingiškis Dangiras Samalius prisiminė, kaip prie tris dešimtmečius stovėjo Baltijos kelyje. Lietuvai apgynus savo laisvės siekį jis nemanė, kad kada nors gyvenime jam dar teksią stoti į panašią gyvą grandinę.

„Manėme, kad visi ištrūkę iš Sovietų Sąjungos bus tvirti ir nebereikės grįžti prie to. Mes prieš trisdešimt metų būdami studentai dešimtmečius taip pat ėjome į gatves. Kad ir per vadinamąjį bananų balių. Dabar reikia padėti baltarusiams“, – pasakojo kretingiškis Dangiras Samalius.

Laisvės kovų muziejaus Kretingoje įkūrėjas Stasys Burba gerai jaučia kovos už laisvę skonį.

„Šiame globaliame pasaulyje žmonių tautybė nebeturi skirtumo. Bendros žmogiškos vertybės visiems aktualios. Kad ir kur būtų komunizmo, fašizmo apraiškos, kaip kad dabar vyksta Baltarusijoje, gali tik zombių nejaudinti. Aš naktimis nemiegu, nuolat domiuosi situacija pas kaimynus. Koks turi būti abejingas, koks akmuo turi būti, kad iš Kretingos nevažiuotum palaikyti baltarusių“, – kalbėjo S. Burba.

Atvyko iš Alytaus

Į Medininkus atvažiavo ir visas autobusas alytiškių – 60 žmonių. Ir visai jaunų, ir tų, kurie kadaise stovėjo Baltijos kelyje.

Abiturientas iš Alytaus Augustas Markevičius nuolat stebi, kad vyksta kaimyninėje šalyje.

„Svarbu palaikyti Baltarusiją, jie dabar išgyvena tai, ką mes išgyvenome prieš trisdešimt metų. Tikiu, kad jiems pavyks ištrūkti iš tų žiaurumų. Esu tikras, kad jiems tai pavyks“, – kalbėjo A. Markevičius.

Alytiškis Arimantas Zdanevičius stovėjo ir Baltijos kelyje. Būtent dėl šios priežasties jis nė nesvarstė, ar vykti į Medininkus sekmadienį.

„Kadaise mums buvo sunku, turime palaikyti vieni kitus. Skaudu ir graudu žiūrėti, kas ten vyksta, tokie kaip Lukašenka negali vadovauti. Linkiu jiems ištvermės, visa širdimi palaikau.

Prisimenu Baltijos kelią, man šiurpuliukai per kūną nueina. Todėl šiandien ir esu čia“, – LRT.lt sakė Arimantas Zdanevičius.

Padovanojo gėlių

300-400 įvairiaspalvių kardelių – tiek iš savo gėlių ūkio sekmadienio rytą nuskynė Gediminas Siudikas. „Laisvės keliui“ jas padovanojęs ūkininkas ir pats susikibo rankomis su kitais Baltarusijos kovos už laisvę palaikytojais.

Informacinių technologijų specialistą auginti gėles dar vaikystėje įkvėpė močiutė. Dabar jo ūkis „Meškos gėlės“ plyti Kazlų Rūdos savivaldybėje.

„Reikia palaikyti kaimynus. Jiems taip bus drąsiau. O ir mums, lietuviams, svarbus bendrystės su kaimynais jausmas“, – LRT.lt sakė G. Siudikas.

Jis nestovėjo Baltijos kelyje prieš tris dešimtmečius, mat buvo dar vaikas, bet gerai pamena tą pakylėjimą ir šurmulį, kurį tėvynėje sukėlė tuomet tvyrojusi laisvės dvasia.

Populiariausi