Lietuvoje

2020.07.10 14:35

Nausėda Lukiškių aikštėje nori rimties: pritarė Seimui ir įstatymą pasirašė

Šimašius: paplūdimys Lukiškių aikštėje gerai moralei neprieštarauja; atnaujinta 14.47
Jūratė Skėrytė, BNS, LRT.lt2020.07.10 14:35

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį paskelbė, kad pasirašė įstatymą dėl Lukiškių aikštės memorialinio statuso.

„Šiandien pasirašiau Lietuvos Respublikos Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymą. Ko gero, tai vienas iš atvejų, kai svarbus ne tiek sprendimas, kiek jo paaiškinimas“, – rašoma G. Nausėdos socialinio tinklo „Facebook“ įraše.

Kaip teigia prezidentas, kad pastaruosius 20 metų Lukiškių aikštė buvo tuščia erdvė, kurią buvo stengiamasi kažkuo užpildyti pagal savo suvokimą ir įsivaizdavimą. Tačiau Lukiškių paplūdimio istorijoje G. Nausėda įžvelgia Seimo rinkimų šešėlį.

„Kol Seimo rinkimų išvakarėse Vilniaus meras nesugalvojo perimti iniciatyvos ir sukėlė smėlio audrą pačiame sostinės centre. Tuomet veiksmą jau lydėjo Seimo atoveiksmis, įgijęs specialaus įstatymo dėl Lukiškių aikštės pavidalą“, – rašo prezidentas.

„Pirmiausia, nedemonizuočiau paties įstatymo. Šis įstatymas nepasako beveik nieko naujo, palyginti su 1999 m. Seimo nutarimu „Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“, išskyrus įnešamą Vyčio simbolį. Čia iš karto galima paskęsti scholastiniuose ginčuose, ar įstatymo 3 straipsnyje minimas monumentas Vytis jau nėra įgyvendintas Lukiškių aikštės vėliavoje (tiesa, tarptautinių žodžių žodyne teigiama, kad monumentas yra materialus postamentas, paminklas), ar pagal istorinę tradiciją Vytis apskritai gali egzistuoti 3D, o ne 2D formatu? Vis dėlto šiuo, kad ir netobulu, įstatymu bent jau retoriniu lygiu mėginama formuluoti kažkokią politinę valią Lukiškių aikštės klausimu“, – pastebi G. Nausėda.

G. Nausėda sako, kad šio įstatymo vetavimas sukeltų dar didesnę sumaištį.

„Įstatymo vetavimas reikštų, kad ši reprezentacinė aikštė toliau transformuosis į sluoksniuotą pyragą, kuriame bus truputį smėlio, truputį vandens, truputį ugnies, truputį istorinės atminties, šiek tiek geros moralės, šiek tiek – blogos, o galiausiai – nieko. Gal to sąmoningai siekiama?“ – klausia prezidentas.

Šalies vadovas abejoja pasirinkta paplūdimio vieta ir klausia, ar Vilniaus meras galėjo tokį patį veiksmą padaryti, pavyzdžiui, prie žydų sinagogos ar prie Sporto rūmų.

„Mėginu įsivaizduoti, ar galėjo Vilniaus meras R. Šimašius papilti smėlio prie sinagogos, žydų kančios atminimo vietos, ar Vilniaus sporto rūmų? Juk praėjo daug laiko, švęskime gyvenimą! Bet ne, juk neišpylė, o ir ar būtų išdrįsęs? Turime ko pasimokyti iš žydų bendruomenės. Jos reakcija tokiais atvejais būtų lengvai nuspėjama ir griežta. Tad kodėl ir kitos bendruomenės nesugeba vieningai ištarti: „gana yra gana“?“ – sako G. Nausėda.

Prezidentas teigia, kad pats trečiadienį apsilankė aikštėje ir klausė joje esančių žmonių, ką jie mano apie paplūdimį.

„Trečiadienį apsilankiau Lukiškių aikštėje, norėdamas viską pamatyti iš arti, kalbėjau su ten buvusiais žmonėmis. Aikštės lankytojams idėja patiko patogumu ir laisvumu, tačiau ir jie pripažino, kad Vilniuje jai yra daug tinkamesnių vietų“, – tikina G. Nausėda.

Birželio pabaigoje Seimas priėmė įstatymą, kad Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su Vyčio monumentu.

Pagal jį, memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą, 1863–1864 metų sukilėlių egzekucijos vietą ir šio sukilimo atminimo įamžinimą.

Dokumente numatyta, kad aikštė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.

Įstatymą dėl specialaus Lukiškių aikštės statuso parengė valdantieji reaguodami į Vilniaus valdžios sprendimą Lukiškių aikštėje įrengti laikiną paplūdimį. Dalis politikų tvirtina, kad taip parodyta nepagarba laisvės kovos dalyvių atminimui, sprendimą pasirinkti šią vietą paplūdimiui kritikavo ir G. Nausėda.

Šimašius: paplūdimys Lukiškių aikštėje gerai moralei neprieštarauja

Penktadienio popietę į sprendimą sureagavo ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Jo teigimu, „tenka apgailestauti, kad valstybė ir toliau švaisto savo resursus ne pirmo svarbumo klausimams spręsti“.

„Visų mūsų gyvenimui tai neturės jokios įtakos – šis įstatymas jau įgyvendintas. Galiu nuraminti ir klausiančius dėl Lukiškių paplūdimio – žinoma, kad įstatyme numatytai gerai moralei jis neprieštarauja, todėl kaip ir planavome, paplūdimiu vilniečiai galės džiaugtis iki rudens pradžios. O visus valstybę kuriančius politikus ir institucijas kviečiu grįžti prie gerokai svarbesnių darbų, jų turime daug“, – savo feisbuko paskyroje rašo jis.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, įsigaliojus šiam įstatymui, paplūdimį reikės panaikinti, tačiau miesto meras R. Šimašius jau anksčiau teigė, kad įstatymas neįpareigoja to padaryti.

Įstatymas parlamente svarstytas ir priimtas skubos tvarka.

Jo kritikai teigia, kad įstatymas skirtas vienai aikštei, jis pažeidžia savivaldos autonomiją, be to, negali būti pritaikytas atgaline data.

1660 kvadratinių metrų ploto paplūdimys Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto įrengtas birželio viduryje: atvežta apie 300 kubinių metrų smėlio, pastatyti gultai, hamakai, padaryta tinklinio aikštelė.

Pagal sumanymą, paplūdimys aikštėje turi būti visą vasarą, greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kurio turiniu rūpinasi „Telia“ – kiekvieną vakarą čia bus rodomi „Telia TV“ filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.