Lietuvoje

2020.05.18 17:30

Nuo kitų metų 9–10 klasių mokiniai greta pamokų galės mokytis ir profesijos amato

Jonė Kučinskaitė, LRT Radijo laida „Dešimt balų“, LRT.lt2020.05.18 17:30

Nuo kitų mokslo metų 9–10 klasių gimnazijų ir pagrindinių mokyklų mokiniai galės mokytis dar ir profesinėse mokyklose. LRT RADIJO pašnekovų teigimu, taip siekiama populiarinti profesinį mokymą ir suteikti daugiau galimybių moksleiviams.

Moksleivių priėmimas į profesines mokyklas prasidės jau gegužės 20 dieną, o žinia, kad nuo kitų mokslo metų mokytis profesinėse mokyklose galės ne tik jas pasirinkę mokiniai, o ir jaunuoliai, besimokantys gimnazijose ar kitose bendrojo ugdymo mokyklose, pasiekė tik balandžio gale.


Švietimo, mokslo ir sporto viceministro Arūno Plikšnio teigimu, 1 ir 2 klasių gimnazistams arba pagrindinių mokyklų devintokams ir dešimtokams, pagal suderintą grafiką, profesinėje mokykloje bus galima rinktis profesinio mokymą programą arba modulius.

„Šių klasių mokiniai gali rinktis 2 ir 3 lygio kvalifikacinę programą ir tų pačių programų modulius“, – paaiškina viceministras.

Anot jo, tokiu atveju moksleivis ne tik gautų brandos atestatą, bet ir iškart įsilietų į darbo rinką.

„Visame pasaulyje yra priimta, kad, pavyzdžiui, inžinerinės pramonės specialybės mokiniai iš pradžių išbando darbo praktiką [...] ir tik po profesinės praktikos renkasi studijas aukštojoje mokykloje“, – pabrėžė A. Plikšnys.

Bus taikomi apribojimai

Tačiau viceministras atkreipia dėmesį, kad gimnazistams, norintiems mokytis ir gimnazijose, ir profesinėse mokyklose bus taikomi tam tikri apribojimai, pavyzdžiui, profesijų pasiūlos aspektu ar galimybės rinktis profesinių programų ir modulių lygius.

„Pavyzdžiui, 1–2 klasių gimnazistai, kadangi jie nepraėję kai kurių bendro ugdymo dalykų, pavyzdžiui, fizikos elektros kurso, jiems siūloma tik 2–3 lygio programos ir moduliai. 4 lygio programas gali rinktis tik 3–4 klasių gimnazistai“, – akcentuoja jis.

Pasak viceministro, gimnazijų ir profesinių mokyklų pamokų grafikai turės būti suderinti. Jeigu norinčiųjų mokytis ir gimnazijoje, ir profesinėje mokykloje bus daugiau, gimnazijai ir profesinei mokyklai bus siūloma sudaryti jungtinės veiklos sutartį.

Gimnazistai ar pagrindinių mokyklų moksleiviai, besimokantys profesinėse mokyklose pagal programą, gaus stipendiją. Rengiamas Vyriausybės modulis, kad moksleiviai, besimokantys tik tam tikrų modulių, taip pat galėtų pretenduoti į stipendiją.

„Jos dydis planuojamas nuo 20 iki 195 eurų per mėnesį, jeigu tam yra poreikis“, – priduria A. Plikšnys.

Populiarins profesinį mokymą

Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro direktorė Rita Pečiukaitytė pabrėžia, kad stojančiųjų ir į profesines mokyklas gimnazistų skaičius priklausys nuo to, kaip ši žinia bus ištransliuota mokyklose.

„Kiek kalbamės su mokiniais, jiems ši idėja yra labai įdomi. Atrodo, kad jie iš tiesų norėtų pasimokyti vienos ar kitos specialybės. Esu įsitikinusi, kad, formuojant savo karjerą, pats geriausias kelias yra per profesinę sistemą. Jeigu nori dirbti darbą, turi pabandyti, ar paprasto darbininko darbas tau patiks, o toliau rodomi visi keliai, kaip pasiekti savo karjerą“, – sako pašnekovė.

Lietuvos gimnazijų asociacijos tarybos narės, Utenos Dauniškio gimnazijos direktorės Astos Skeirienės teigimu, kol kas tarp gimnazistų profesinis mokymas nėra populiarus, todėl tai yra žingsnis profesinių mokyklų populiarinimo link.

„Labai daug gimnazijas baigusių mokinių renkasi moksla kolegijose ir univesitetuose, o į profesines mokyklas žiūrima labaia atsargiai“, – pažymi A. Skeirienė.

Kad ir kaip būtų, A. Skeirienė pripažįsta, jog nauja tvarka kelia daugiau klausimų nei atsakymų.

„Bendrai džiaugiuosi, kad yra noras populiarinti profesines mokyklas, ką yra būtina daryti, bet kaip tai bus įgyvendinima, net neįsivaizduoju“, – atvirai kalba A. Skeirienė.

Išsamiau – laidos „Dešimt balų“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt