Lietuvoje

2020.03.25 16:57

Skvernelis rėžė grįžtantiems lietuviams: kai kurių negalima žmonėmis pavadinti

atnaujinta 17.15
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.03.25 16:57

Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad dauguma Lietuvoje nustatytų koronaviruso atvejų yra įvežtiniai, todėl reikia imtis priemonių jo plitimui sustabdyti. Kalbėdamas apie sprendimą dėl priverstinio izoliavimo, premjeras sakė, kad šis sprendimas bus koreguojamas, ieškoma geriausių būdų užtikrinti, kad grįžusieji iš užsienio būtų karantinuoti.

„Situacija nėra standartinė. <...> Ir šiandien toliau toleruoti žmones, kurie grįžta ir yra, galimai, nešiotojai, ir jau sirgdami, paleisti juos laisvai judėti po šalį, keliant grėsmę visų mūsų gyvybei ir sveikatai, tikrai nemanau, kad būtų gerai“, – trečiadienį sakė S. Skvernelis.

Ministras pirmininkas sakė, kad dėl priverstinio karantino turi būti žmonių ir valstybės sutarimas. S. Skvernelis kalbėjo, kad sprendimas dėl priverstinės izoliacijos turės būti koreguojamas ir jei žmonės turės deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvoje, kuri atitinka gydytojo epidemiologo nustatytas sąlygas karantinavimui, galės karantinuotis kitoje vietoje. Bet jei žmogus pažeis taisykles, karantinavimas bus taikomas valstybės parūpintose vietose.

Skvernelis apie pratęstą karantiną: jei norime sulaukti kitų Velykų, šias turėsime sutikti kitaip

„Matyt, būsime priversti koreguoti ir pačias sąlygas žmonių grįžimo į Lietuvą. Jei žmonės nesutiks su tomis sąlygomis, tai yra su karantinu Lietuvoje, saviizoliacija, galbūt negalėsime jų priimti į lėktuvus ir keltus, jie turės pasilikti ten, kur yra, jeigu nenori elgtis atsakingai grįžę Lietuvą, kels grėsmę mūsų žmonių sveikatai ir gyvybei“, – sakė S. Skvernelis.

Kalbėdamas apie priverstinės izoliacijos taisykles, S. Skvernelis sakė, kad jos gali būti sušvelnintos, tačiau ne visi grįžtantieji galės jomis pasinaudoti.

„Mes turime žiūrėti selektyviai ir turime į žmones žiūrėti žmoniškai, bet turbūt matėte vaizdus socialiniuose tinkluose, kas grįžta ir kokie grįžta į Lietuvą. Žmonėmis, atleiskite, pavadinti jų negalime. Tai tokie asmenys, kaip elgiasi išsilaipinę iš lėktuvų ir keltų, kelia mums grėsmę.

Negalime leisti, kad tokia visuomenės dalis diktuotų mums sąlygas, keltų grėsmę mūsų sveikatai ir gyvybei. Dėl to tas selektyvus išskyrimas turės būti daromas“, – rėžė premjeras.

Vėliau socialiniame tinkle jis rašė, kad gyventojams viešose vietose rekomenduojama būti su apsauginėmis veido kaukėmis, respiratoriais arba kitomis nosį ir burną dengiančiomis apsaugos priemonėmis. Taip pat pabrėžė, kad visiems iš užsienio grįžusiems tautiečiams yra būtina 14 dienų izoliacija.

„Karantinas – tai ne pramoga, ne smagios atostogos, per kurias galima burtis, linksmintis, bendrauti. Taip elgtis ne tik neatsakinga, bet ir pavojinga. Visiems. Todėl būkime pilietiški, saugokime ir save, ir kitus“, – rašė S. Skvernelis.

Grįžo keli tūkstančiai

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pranešė, kad tam tikras lietuvių grįžimo etapas yra įvykęs. Kovo 18-ąją grįžti pageidavo apie 6 tūkst. žmonių. Šiai dienai jų yra 863, beveik 5 tūkst. jau yra grįžusių su Vyriausybės pagalba. Tiesa, L. Linkevičius sakė, kad greičiausiai yra ir daugiau grįžusių, tik nesinaudojusių Vyriausybės suteikta pagalba.

„Dinamika, kaip matome, labai didelė. Kartu su Susisiekimo ministerija buvo organizuota 16 komercinių skrydžių, kuriais grįžo 2306 mūsų piliečiai. Buvo ir sudėtingų skrydžių, jungiamųjų, iš Balio galėčiau kaip pavyzdį paminėti. Probleminių situacijų buvo labai daug“, – sakė L. Linkevičius.

Kalbėdamas apie labiausiai probleminius taškus, ministras sakė, kad Europos Sąjunga, kol kas, nėra kelianti daug problemų, norą grįžti čia pareiškė 241 asmuo. Grįžti iš Azijos ir Okeanijos nori 367, Amerika 198, Afrika 26 lietuviai.

„Stengsimės pirmiausia dirbti su tais, kurie paiso karantinavimo ir izoliacijos sąlygų. Jeigu kas nepageidauja to daryti, mums bus sunku bendradarbiauti“, – sakė L. Linkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.