Lietuvoje

2020.03.16 13:50

Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius toliau auga: patvirtinti dar trys nauji susirgimai

užsikrėtusieji keliavo ne tik Europoje, jaučiasi gerai; atnaujinta 14.55
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.16 13:50

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad visi Lietuvoje fiksuoti koronaviruso atvejai yra įvežtiniai. Anot jo, atsižvelgiant į tai, kiekvienas žmogus, kuris grįžo iš užsienio, privalo izoliuotis. Ministras patvirtino, kad pirmadienį Lietuvoje patvirtinti dar trys nauji koronaviruso atvejai – visi įvežtiniai.

„Kol kas visi (koronaviruso atvejai Lietuvoje – LRT.lt) yra įvežtiniai. Bloga žinia yra ta, kad praktiškai vos ne iš visų įmanomų Europos šalių yra parvykę, labai įvairi geografija. Galime nebent tik pasidžiaugti, kad visi yra jauni arba vidutinio amžiaus, tai yra ne rizikos grupės pacientai ir jiems kažkokios sudėtingos pagalbos nereikia. Bet ta įvairi geografija tik dar kartą patvirtina, kad iš visų šalių grįžę gyventojai 14-ka dienų turi izoliuotis ir likti namuose, nes pasakyti, kas yra rizikos šalis ir kas ne, praktiškai neįmanoma“, – pirmadienį spaudos konferencijos metu Vyriausybėje sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį Lietuvoje patvirtinti dar du nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Vėliau sveikatos apsaugos ministras A. Veryga spaudos konferencijos metu patvirtino, kad pirmadienį, dieną, Lietuvoje užfiksuoti dar trys.

Kiek vėliau ministerija pranešime patikslino, kad du pacientai izoliuoti ir gydomi Vilniuje, Santaros klinikose, vienas – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Dėl šių naujų atvejų pradėti epidemiologiniai tyrimai. Visi trys asmenys – neseniai grįžę iš užsienio, du iš Austrijos, trečiuoju atveju – iš Dominikos Respublikos.

Būtent apie šį atvejį daugiau informacijos savo feisbuko paskyroje pateikė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

„Dar vienas šia liga užsikrėtęs 56 metų telšiškis Klaipėdoje. Nors į Lietuvą iš Dominikos jis grįžo dar Kovo 4d., bet į KUL GMP automobiliu pristatytas vakar, o šiandien jau pradedamas gydyti. Būklė – patenkinama, kaip ir visų kitų gydomų čia, uostamiestyje, o tuo pačiu tai dar vienas ženklas ir indikacija – šiam COVID-19 virusui nėra jokių sienų ir atstumų... Kova tęsiasi“, – feisbuke rašo jis.

Iš viso Lietuvoje užfiksuota 17-ka koronaviruso atvejų. Pirmoji Šiauliuose užsikrėtusi moteris jau pasveiko ir yra išleista į namus.

A. Veryga priminė, kad Vyriausybė jau nustatė mobilių tyrimo dėl koronaviruso stotelių tvarką, kuri yra perduoda savivaldybėms. Anot ministro, pati sistema turėtų pradėti veikti jau šią savaitę.

Anot jo, Vyriausybė taip pat aptarė įstatymo pataisas, kuriomis socialinės garantijos bus numatytos ne tik medicinos darbuotojams, bet ir žmonėms, kurie karantino sąlygomis, kurie susiduria su koronaviruso infekcija.

Sveikatos apsaugos ministras priminė, kad už karantino, izoliacijos taisyklių nesilaikymą asmeniui gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.

„Už šito režimo nesilaikymą, už izoliacijos taisyklių nesilaikymą gali būti labai griežta atsakomybė taikoma, [...] žmogui gali būti taikoma ne baudžiamoji atsakomybė“, – komentavo A. Veryga.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas ragino nedarbingumo pažymėjimus norinčius pasiimti žmones neužkrauti institucijų telefono linijų, palaukti, mat, anot jo, nedarbingumo pažymėjimus bus galima išduoti ir atgaline data.

Medikų įvardintus priemonių poreikius vadino nerealistiniais

A. Veryga, paklaustas apie medikų reiškiamą nepasitenkinimą dėl medicinos, apsaugos priemonių trūkumo, pažymėjo, kad valstybė rezerve turi šias priemones ir jomis medikai, tiesiogiai dirbantys su pacientais, tikrai gaus, jei bus toks poreikis.

„Visi kiti medikai apie priemones galvoja teoriškai, jie realiai šiandien su pacientais nedirba. Žinoma, kad mes negalime paimti rezervo ir išdalinti, nes buvo klausta apie poreikius. Įvardinti poreikiai yra nerealistiniai“, – toliau kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Jis tikino, kad valstybė negali iš rezervo apsaugos priemonių išdalinti visiems medikams, nes tokiu atveju tų priemonių galėtų pritrūkti tiems gydytojams, kurie dirba tiesiogiai su pacientais, galimai užsikrėtusiais koronavirusu.

„Priemonės duodamos tam, kas iš tikrųjų dirba su pacientais, kas veža, kas dirba, kas tikrina. Tiems šiandien priemonių netrūksta, jie jas turi, reguliariai gauna iš rezervo ir toliau jų ieškome rinkoje, perkame pagal galimybes, kiek jų rasime, tiek ir nupirksime. Aiškiai pasakyti, kad nėra finansinių limitų – galime pirkti tiek, kiek reikia. Problema yra nupirkime. Mes, aišku, esame laimingi, nes laiku atsinaujinome rezervą, tai yra dar, kai nebuvo didelio trūkumo rinkoje, bet, supraskite, rezervas nėra begalinis. Mes negalime jį paimti ir išdalinti“, – kalbėjo A. Veryga.

Gydymas namuose – teorinė galimybė

Ministras, paklaustas, kaip elgtis žmonėms, kurie mato kitus asmenis, kurie galimai nesilaiko karantino režimo ar izoliacijos taisyklių. A. Veryga tikino, kad prie tokių žmonių artintis nereikėtų, bet būtina juos perspėti, o, jei šie ignoruoja perspėjimus, pranešti, jog bus kreiptasi į policijos pareigūnus.

„Aišku, policijos pareigūnai nebudės prie kiekvieno buto ir nesaugos. [...] Pirmiausia, pasinaudoti proga ir perspėkite žmogų“, – teigė jis.

A. Veryga neatmetė, kad susirgusieji koronavirusu Lietuvoje galėtų gydytis ir namuose, tačiau, anot jo, tai šiuo metu yra tik teorinė galimybė.

„Jeigu bus daug pacientų ir ligoninės nesugebės jų priimti, tai taip, gali būti tokie dalykai taikomi namuose“, – teigė A. Veryga.

Jis, reaguodamas į pranešimus apie pabėgusius iš ligoninių asmenis, kurie galima serga koronavirusu, ragino žmones būti pilietiškais ir suvokti, kad šiuo metu gydymo įstaigose medikai turi itin daug darbo ir sąlygos ligoninėse nebus tokios, kokios galbūt buvo iki šiol.

„Ten yra ne sanatorija, ne SPA, sąlygos nėra tokios kaip namie, bet supraskime, kad ir situacija nėra eilinė. Deja, bet medikai negali tą pačią minutę spėti visus aptarnauti. Jie stengiasi, neperdeginkime ir pačių medikų, būkime pilietiški“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

Gali praplėsti tyrimų apimtis

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas tikino, kad kol kas papildomais tyrimais daugiau institucijų, išskyrus laboratoriją Vilniuje, užsiimti negali. Tiesa, jis neatmetė galimybės, kad tyrimų galimybės gali būti praplėstos.

„Jeigu mūsų centrinė laboratorija nebespės daryti tyrimų, bus aktyvuotos kitos laboratorijos. Dabar tai būtų reagentų švaistymas, žinant, kaip rinkoje sudėtinga jų nusipirkti“, – kalbėjo A. Veryga.

Jis tikino, kad šią savaitę Lietuvą turėtų pasiekti nauja tyrimams reikalingų reagentų siunta. Anot jo, Lietuva galės atlikti keliasdešimt tūkstančių tyrimų dėl koronaviruso.

„Turėtų šią savaitę pasiekti nauja siunta, kurios apimtys irgi priklausys nuo to, kaip naudosim. [...] Keliasdešimt tūkstančių tyrimų turėtų atkeliauti reagentai“, – kalbėjo ministras.

Patvirtinti dar trys koronaviruso atvejai, visi jie – įvežtiniai