Lietuvoje

2020.03.16 12:10

Valdžia įsteigė fondą kovai su koronavirusu, kviečia gyventojus aukoti

perkami papildomi reagentai, leisiantys atlikti 60 tūkst. tyrimų, atnaujinta 13.16
Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.03.16 12:10

Vyriausybė pirmadienį patvirtino priemones skatinti nuo koronaviruso nukentėsiančiai ekonomikai, tačiau valdžia prašo paramos ir iš gyventojų bei įmonių.

Finansų ministras Vilius Šapoka pranešė, kad savo įsakymu įsteigė fondą kovai su koronaviruso padariniais.

„Kviečiame gyventojus, kviečiame verslą prisidėti. Tai bus naudojama būtiniausioms priemonėms, tiek apsaugos priemonėms, tiek koronaviruso padarinių šalinimui įsigyti“, – sakė V. Šapoka.

Gyventojai kviečiami aukoti šiuo sąskaitos numeriu: LT 56 1010 0000 0853 2407

Lietuvoje nuo pirmadienio galioja Vyriausybės įvestas karantinas.

Ministrų kabinetas pirmadienį taip pat patvirtino 2,5 mlrd. eurų vertės ekonomikos skatinimo planą ir kiek pakeitė karantino taisykles.

Lietuvoje kol kas fiksuota 14 koronaviruso atvejų.

60 tūkst. testų

Vyriausybė pirmadienį paskyrė daugiau nei pusę milijono eurų koronaviruso tyrimo reagentams įsigyti. Tai reiškia, kad valstybė turės daugiau galimybių atlikti tyrimų ligai nustatyti, tačiau jie ir toliau centralizuotai bus atliekami vienoje laboratorijoje.

Valdžia iki šiol sulaukdavo kai kurių medikų ir politikų kritikos, kad Lietuvoje dėl koronaviruso tiriama per mažai žmonių.

Ministrų kabineto sprendimu pirmadienį Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai buvo paskirti 630 tūkst. eurų. Ši už pinigus įsigis reagentus ir kitas priemones viruso nustatymui.

Pasak premjero Sauliaus Skvernelio, tai leis atlikti maždaug 60 tūkst. patikrinimų gyventojams nuo koronaviruso.

Anot jo, Lietuvoje ir toliau veiks viena laboratorija, kur bus tiriami mėginiai dėl koronaviruso, bet nuo šios savaitės pradės veikti dešimt punktų, po vieną apskrityje, į kuriuos atvykę automobiliu gyventojai galės mėginius priduoti. Mėginiai bus imami tik su gydytojo siuntimu, žmogui neišlipant iš transporto priemonės.

„Plėtra tyrimų bus tokia, kokią matys ir siūlys sveikatos priežiūros speciaistai“, – sakė ministras pirmininkas.

Jis pabrėžė, kad pagrindinis dalykas, apsaugantis nuo epidemijos plitimo, yra ne testavimasis, o saviizoliacija.

„Mes galime pratestuoti visus, bet jeigu mes gyvensime tokį socialinį gyvenimą, kaip iki šitų priemonių (karantino – LRT.lt) įvedimo, turėsime tokią situaciją, kokia yra kai kuriose valstybėse, kurios patiria milžinišką iššūkį“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Tikėtųsi dar vieno pasienio punkto su Lenkija

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pranešė, kad Vyriausybė yra pasirengusi derėtis su Lenkija dėl dar vieno pasienio punkto atvėrimo, jeigu situacija taptų kritinė.

Šiuo metu eismas tarp Lietuvos ir Lenkijos vyksta per Kalvarijos pasienio punktą.

„Matysime, jeigu tas eiles bus sunku reguliuoti, tai yra derybų objektas (antro punkto atvėrimas – LRT.lt). Bet reikia suprasti, kad kiekviena valstybė savo karantino sąlygas nustato orientuodamasi į jos pačios poreikius“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė.

Daugelis Lietuvos vežėjų per Lenkiją gabena prekes į Vakarų ir Pietų Europą.

„Lenkija, kaip žinia, yra tranzitinė valstybė ir, atvėrus antrą pasienio punktą, būtų daug norinčių ją pervažiuoti“, – sakė R. Tamašunienė.

Ji taip pat sakė, kad Lietuvos ir Lenkijos pasieniečių vadai bendradarbiauja tarpusavyje spręsdami klausimą, kaip sumažinti eiles.

Lietuvos Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas sakė, kad situacija Lietuvos ir Lenkijos bei Lietuvos ir Latvijos pasienyje iš esmės kinta kas minutę.

Šiuo metu į Latviją iš Lietuvos laukia įvažiuoti maždaug 12 kilometrų transporto priemonių eilė. Kokia eilė susidarė Lietuvos pasienyje su Lenkija, R. Liubajevas konkrečiai neįvardijo.

Tuo tarpu įvažiuoti į Lietuvą iš Latvijos ar Lenkijos eilių nėra, nurodė pasieniečių vadas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.