Lietuvoje

2020.02.09 21:10

Savaitgalį Lietuvos miestuose pradėta matuoti oro tarša, kuri gali kelti pavojų vaikams

Didžiausiuose Lietuvos miestuose daugiau nei pusantro šimto vietų bus matuojama oro tarša. Kelios dešimtys mėgintuvėlių jau pritvirtinta Vilniuje, eilės laukia Kaunas ir Klaipėda. Rezultatų tikimasi balandį, sulaukus Šveicarijos laboratorijos tyrimo.

Sekmadienį per pietus – automobilių eismas sostinės Geležinio Vilko gatvėje nenutrūkstamas. Virš judrios gatvės – ramia laikoma Čiurlionio gatvelė, vedanti į Vingio parką ir pamėgta sportuojančiųjų, šunų šeimininkų ir tėvų su mažais vaikais.

„Kadangi nėra ta atkarpa labai didelė, greitai pramauni pro ją, tai atrodo kad gal nėra taip labai baisu, bet šiaip jei pradedi giliai galvoti, tikriausiai kad yra užterštumas nemažas“, – svarsto viena praeivė.

„Man atrodo šitoj vietoj labai jaučiasi, kai pervažiuoji, tai toliau į parka, ten oras geresnis“, – antrina vyriškis.

Kokia oro kokybė būtent šioje vietoje, ant Čiurlionio gatvės viaduko, nusprendė ištirti Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas.

„Išsirinkom štai šį stulpą. Svarbu yra nustatyti tinkamą aukštį. 1,5 m nuo paviršiaus. Tai pridedu šią ruletę ir matom, kad matavimas bus atliekamas čia, šiame aukštyje“, – komentuoja aljanso viceprezidentas Kęstutis Kupšys.

Paskaičiuota, kad 1,5 m – tai vidutinis aukštis, kuriame įkvepia suaugęs žmogus. Šiame aukštyje tvirtinamas specialus mėgintuvėlis, kuris dvi savaites kaups aplinkos dujas.

Projekto tikslas – išmatuoti azoto dioksido koncentraciją ore. Azoto dioksidas – viena iš benzinu ir dyzeliu varomo auto transporto išskiriamų teršių medžiagų.

„Azoto dioksidas, kurį mes tiriame, dažniausiai yra kaltinimas dėl to, kad stabdo plaučių vystymąsi. Todėl jo koncentracija, jei yra didelė, ji kenkia mūsų vaikų plaučiams, ypač jei jie tik auga. Tai po to ir astma, ir plaučių nepakankamas tūris, nepakankamas išvystymas yra, viso gyvenimo galbūt problema. Tai reikia kažką daryti, bet tam, kad kažką daryti, reikia žinoti tikrąją padėtį“, – teigia K. Kupšys.

Prie mokyklų ir darželių mėgintuvėliai tvirtinami ir skirtinguose – dviejų ir vieno metro aukštyje – tikimasi sužinoti, kaip skiriasi oras, kuriuo kvėpuoja suaugusieji ir vaikai.

Per šį savaitgalį Vilniuje įvairiose vietoje pritvirtinta 60 mėgintuvėlių. Dar po tiek pat skirta Kaunui ir Klaipėdai. Po dviejų savaičių mėgintuvėlius planuojama nukabinti, mėginius išsiųsti į laboratoriją Švaicarijoje, balandį tikimasis pristatyti tyrimo rezultatus visuomenei.