Lietuvoje

2020.02.08 16:08

Istorijos nesutampa: kariuomenė skelbia apie gerėjančias sąlygas, šauktiniai pasakoja ką kita

Lietuvos kariuomenei skelbiant, kad kasmet auga šauktinių pasitenkinimas tarnybos sąlygomis, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybos kalbinti būsimi kariai sako ką kita. Aiškėja, kad kariams disciplina diegiama taip pat, kaip ir sovietų laikais.

Už negebėjimą greitai orientuotis ar nepaklusnumą vadui tenka daryti fizinius pratimus. Šauktiniai skundžiasi plyštančiais batais, ekipuote. Krašto apsaugos ministras sako, kad kariuomenė turi reaguoti į skundus.

Disciplina būtina ir valgykloje. Reikia ne tik spėti papietauti per tam skirtą laiką, bet tenka mokytis ir tinkamai padėkoti už maistą.

Šauktiniai skundžiasi: sąlygos skiriasi nuo tų, kurias deklaruoja kariuomenė

Lankantis sostinėje esančiame Gedimino štabe, kai kurie šauktiniai prasitaria, kad iš sovietų likę karybos mokymo būdai vis dar gajūs Lietuvos kariuomenėje. Pavyzdžiui, nepaklusus vadui ar netinkamai žygiuojant, jie auklėjami fiziniais pratimais. Patys šauktiniai sako, tai į naudą: kas sustiprėja, kas įgyja disciplinos. Esą sunku tik pirmus mėnesius.

„Sunku bus, jeigu nesiklausysi vadų. Jeigu klausysi vadų, tikrai bus lengva, nes vadai visą laiką bus teisūs. Tiesiog padarai atsispaudimų, ir viskas. Viskas būna tik į tavo naudą. Jie nieko tau nedarys, kas tau blogiau. Jie daro viską į naudą, kad tu fiziškai sustiprėtum ir toliau tada žinotum, kad įsisavini ir parodai, kad to toliau nedarysi, nes tiesiog arba tu nori toliau daryti atsispaudimus, arba ne“, – sako šauktinis Emilis Grigas.

„Visose pasaulio kariuomenėse – tiek Vakarų, NATO – taikoma ta pati metodika. Taikyti fizines bausmes? Ne, fizinės bausmės yra draudžiamos. O atsispaudimai, kas tai yra? Fizinis veiksmas. Už nepaklusnumą? Čia jūs pasakėte. Yra taikomos poveikio priemonės, įvairios technologijos, fizinės nuobaudos nėra taikomos“, – tvirtina Gedimino štabo bataliono vadas majoras Egidijus Čiūtas.

Prie tokio auklėjimo sako jau pripratę ir devynis mėnesių tarnybą Rukloje atliekantys šauktiniai.

„Mums yra pasakyta taip – jeigu nedarys per smegenis, darysi per raumenis. Jeigu padaro kažkas vieną kažkokį blogą dalyką, sportuoja visi“, – sako šauktinis Tautvydas Vaidilauskis.

„Tai žymiai labiau padeda mums suprasti, kad mes padarėme blogą darbą“, – teigia šauktinis Domantas Mickevičius.

Tapatybės atskleisti nenorėjęs šauktinis tikina, kad nuo visuomenės slepiama ir tai, kad kariai vis prasčiau aprūpinami. Esą skiriami batai greitai plyšta, o keičiami nenoriai ir dažniausiai ne į naujus.

„Kojos visų nutrintos. Visi profesionalūs kariai sako, kad mes gaunam labai labai prastos kokybės batus ir užjaučia mus“, – pasakoja šauktinis.

„Jeigu nėra atitinkamo dydžio, gali taip atrodyti. Bet, jeigu jie nėra priklijuoti, nėra tam tikrų skylių batuose, manau, karys, nusivalęs, susitvarkęs juos, puikiai gali naudoti“, – sako Algirdo bataliono 3-iosios mechanizuotos pėstininkų kupos vadas kapitonas Edvinas Sriubas.

Dalis šauktinių skundžiasi ir ekipuote. Pavyzdžiui, greit plyštančiais antkeliais, kovinėmis liemenėmis, kurias tenka klijuoti lipnia juosta.

„Didžioji dalis personalo savo ekipuotę apsivynioję izoliacija dėl vieno arba kito patogumo, kad mažiau veržtų. Tai pasaulyje paplitusi praktika“, – tvirtina Gedimino štabo bataliono vadas majoras E. Čiūtas.

Paklaustas, ar tokia praktika taikoma ne dėl to, kad ekipuotę neužsisega, jis teigia negalintis to komentuoti.

„Signalai yra, kariuomenė turi reaguoti ir pasižiūrėti, kokia yra objektyvi situacija, bet tikrai skiriamas šauktiniams ir jų aprūpinimui didelis dėmesys“, – tvirtna krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Kariuomenės vado atstovas žadėto vado komentarų dėl skundų taip ir nesuderino.

„Tikėjausi visko kitaip. Daug sumaišties ir mažai kooperatyvumo Iš visų vadų“, – taip situacija apibūdina prisistatyti nenorėjęs karys.

Anot jo, vadams trūksta susikalbėjimo tarpusavyje.

„Nes dažnai matome, kaip jie prieš pratybas tiesiog pyksta. Nenusprendžia, ką mums reikia tiksliai daryti“, – sako karys.

Šauktinio manymu, galėtų būti geresnės ir gyvenimo sąlygos: nepatogios lovos, patalynė dažnai išduodama jau nešvari, maži ir neretai suplyšę rankšluosčiai.

Apie tai – reportaže:

Šauktiniai skundžiasi: sąlygos skiriasi nuo tų, kurias deklaruoja kariuomenė