Lietuvoje

2020.01.27 14:33

Veryga ramina – Lietuva pasiruošusi susidoroti su koronaviruso atvejais

į pagalbą ketina pasitelkti 14 institucijų; atnaujinta 15.29
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.01.27 14:33

Kylant vis didesniam nerimui dėl pasaulyje plintančio koronaviruso sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ramina – Lietuva yra pasiruošusi tokioms infekcijoms.

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija skubiai sušaukė Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro posėdį dėl pasaulyje sparčiai plintančio koronaviruso. Po posėdžio trumpoje spaudos konferencijoje pristatytos pagrindinės kovos su koronavirusu gairės Lietuvoje.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga tikina, kad turima informacija leidžia teigti, jog Lietuva yra tinkamai pasirengusi susidoroti su galimu įvežtiniu koronaviruso atveju. Tai patvirtina ir gruodį vykusios pratybos dėl tariamo Ebolos viruso. Tuo metu pratybose dalyvavo apie 250 darbuotojų iš 14 skirtingų institucijų.

„Norėčiau šiek tiek nuraminti gyventojus. Lietuva yra pasiruošusi tokioms infekcijom. Mūsų turimais duomenimis, tai yra pirma šalis Europos Sąjungoje (ES), kuri pradėjo tokias priemones oro uostuose diegti. Dabar jau ir kitos šalys diegiasi. Tai reiškia, kad turime specialistus, kurie budi, konsultuoja grįžtančius keliautojus ir gali suteikti visą reikalingą informaciją“, – tvirtina ministras.

Veryga: esame pasiruošę tokioms infekcijoms kaip koronavirusas

Ekstremalių situacijų operacijų centras įprastai aktyvuojamas kilus arba gręsiant ypatingai situacijai, šiuo atveju sparčiai plintant zoonotiniam virusui pasaulyje, nuo kurio skiepų nėra. Posėdžio metu siekta įvertinti galimas koronaviruso grėsmes ir numatyti veiksmus, jei tokios grėsmės pasitvirtintų.

Ministras taip pat pabrėžė, kad po pratybų su Ebolos virusu išmoktos visos pamokos, ypač komunikacinės. Siekiant išvengti komunikacijos trikdžių, kad nebūtų paskleista netiksli informacija visuomenei, visą informaciją dėl koronaviruso ketina skelbti pati SAM.

„Visa komunikacija vyks per SAM, taip nusprendė Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, kad nebūtų neaiškumų ir sėjama panika. Centras labai operatyviai rinks informaciją ir stebės, kas vyksta pasaulyje, ir operatyviai gyventojus informuos“, – sakė A. Veryga.

Į pagalbą ketina pasitelkti 14 institucijų

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadu paskirtas SAM viceministras Algirdas Šešelgis sakė, kad nepakanka stebėti situacijos šalies oro ir jūrų uostuose. Būtina užtikrinti ir automobiliais ir traukiniais atvykstančiųjų srautų stebėseną. Tam planuojama pasitelkti į pagalbą 14 skirtingų organizacijų specialistus, kurie dalyvavo vykdant pratybas dėl įvežtinio Ebolos atvejo.

„Bandysime imtis kitų priemonių, kad koronaviruso įvežimas būtų užkardytas. Jeigu ir pasitaikytų atvejis, kad jis būtų identifikuotas pirminėje stadijoje“, – sakė viceministras A. Šešelgis.

Taip pat numatyta artimiausiu metu kreiptis į Valstybės sienos apsaugos tarnybą dėl galimų veiksmų dėl atvykstančiųjų žemės transportu bei galimybės jiems suteikti būtiną informaciją. Kaip bus vykdoma automobiliu keliaujančių asmenų patikra - viceministras nepatikslino.

„Nespėliokime, ką daro Valstybinė sienos apsaugos tarnyba. Jie puikiai žino, ką tokiais atvejais daryti“, – komentavo A. Šešelgis.

Posėdyje buvo keltas klausimas, ar koronaviruso įvežtiniam atvejui yra pasiruošusios sveikatos priežiūros įstaigos, ar medikai yra atnaujinę žinias, kaip elgtis panašioje ekstremalioje situacijoje. Į šį klausimą viceministras kol kas atsakymo neturi, informacija yra renkama ir tikslinama.

Pranešama, kad jau kreiptasi į visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas bei greitosios medicinos pagalbos stotis. Jos supažindintos su situacija bei rekomendacijomis, kaip nustatyti koronaviruso atvejus ir juos valdyti.

„Artimiausiu metu, greičiausiai rytoj turėsime informaciją, kaip esame pasirengę, kokių priemonių trūksta, kad neatsidurtume nepasiruošę, jeigu su tokiu atveju susidurtume“, – pridūrė viceministras.

Dėl iš Kinijos keliaujančių siuntų naujos informacijos ministerija taip pat neturi. Šiandien nėra patvirtintų duomenų, kad virusą būtų galima perduoti per siuntinius.

Ragina netrikdyti medikų

Nors Europoje viruso paplitimo rizika yra žema, o tiesioginės grėsmės Lietuvai šiandien nėra, nuo šeštadienio Nacionalinio visuomenės sveikatos centras (NVSC) stebi situaciją visuose trijuose Lietuvos oro uostuose bei Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Vykdoma atsitiktinė stebėsena asmenų, kurie pastarosiomis dienomis keliavo po Kinijos Repsubliką: tikrinama jų temperatūra, klausiama apie bendrą savijautą.

Gyventojams, keliavusiems po Kiniją ir pajutusiems peršalimo simptomus, primygtinai rekomenduojama su gydytoju susisiekti telefonu. Jokiu būdu nereikėtų vykti į gydymo įstaigą.

Užsienio ministerija pirmadienį paskelbė rekomendacijas Lietuvos piliečiams vengti kelionių į Kinijos Respubliką, kuri yra koronaviruso epicentras.

Kilus įtarimui apie galimą koronaviruso atvejį pacientas būtų transportuojamas į Santaros klinikas, kurios yra tinkamai pasiruošusios priimti ir gydyti tokio pobūdžio infekcines ligas. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija jau ėmėsi veiksmų įsigyti reikalingiems reagentams naujam koronavirusui nustatyti.

„Metodikos patikslintos, žmonės laboratorijoje pasiruošę, papildome regentais ir pradedame darbą 24/7 režimu, jeigu iškiltų būtinybė šias veiklas atlikti“, – komentavo A. Šešelgis.

Į SAM spaudos konferenciją tiesiai iš Vilniaus oro uoste vykusio briefingą atvykusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė priminė, kad nuo šeštadienio oro uostuose konsultuojami ne tik po Kiniją pastarosiomis savaitėmis keliavę asmenys. Informacija be išimties teikiama visiems.

„Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras nusprendė, kad turi būti tęsiamas darbas ir turime ieškoti žmogiškųjų išteklių, todėl šiandien 16 valandą susitinkame su Vilniaus miesto savivaldybės vadovais. Jei turi sutartis su savanoriais, su visuomenės sveikatos specialistais“, – sakė R. Lingienė.

Taip pat Lietuvos gyventojams yra įsteigta karštoji linija, veikiant visą parą. Tokio pobūdžio karštoji linija veikė tik tymų protrūkio metu.

NVSC atstovė dar kartą pabrėžė, kad asmenys, per pastarąsias dvi savaites lankęsi Kinijoje, staiga pasijuto blogai – turi telefonu kreiptis į bendrosios pagalbos centrą. NVSC atstovė ragina netrukdyti pagrindinių šalies ligoninių darbo. Skambinti reikėtų, jeigu kankina aukšta, 38 laipsnių ir aukštesnė temperatūra, skauda galvą, kosti, pasunkėjęs kvėpavimas. Kitais atvejais į gydytoją reikia kreiptis bendra tvarka.

Nepaisant to, kad viruso atvejų Lietuvoje registruota dar nėra, SAM rekomenduoja Lietuvos gyventojams laikytis bendrų ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo higienos, vengti termiškai neapdoroto maisto, kaušinių, vengti sąlyčio su sergančiaisiais.