Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.09 12:31

Dalis Vilniaus mokyklų neteisėtai prašo medicininių išrašų dėl praleistų pamokų

Šimašius atšaukė susitikimą su Veryga; atnaujinta 13.56
LRT.lt, BNS 2020.01.09 12:31

Vilniuje dalis ugdymo įstaigų neteisėtai prašo medicininių pažymų, kurios pagrįstų vaiko pamokų ar darželio nelankymą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šias įstaigas įspėja, kad už neteisėtą duomenų rinkimą gali gėsti baudos.

SAM išplatino pranešimą, kad atsižvelgdama į susiklosčiusią situaciją sostinėje, imasi tirti atvejus, kai vaikų lankomumui pagrįsti ugdymo įstaigos prašo išrašų iš medicininių dokumentų, esančių e. sveikatos sistemoje. Mat ten pateikiami itin jautrūs sveikatos duomenys.

„Tuo pačiu savivaldybėms ir tėveliams primename, kad darželiai, mokyklos nebegali reikalauti nei popierinių 094/a formos medicininių pažymų, nei elektroninių, kuriomis anksčiau buvo pateisinamas vaiko neatvykimas“, – pabrėžiama SAM pranešime.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Vilniaus tarybos priimti sprendimai, savaip interpretuojant asmens duomenų apsaugos reikalavimus, negali būti pateisinami.

„Praėjus beveik pusmečiui nuo naujovių įsigaliojimo, regis, jau visi buvo apsipratę su jomis, o vaiko neatvykimą tėvai pateisindavo savo raštais. Deja, iš tėvelių sužinojome, kad Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią nuo šių metų sausio tėvai vėl turi varstyti medikų duris ir traukti išrašus iš e. sistemų. Taigi, paaiškiname dar kartą, kad nelankymui pateisinti negali būti teikiami medicininiai išrašai, nes tai yra itin jautri sveikatos informacija. Tėvai negali būti verčiami tai daryti, nes sveikatos informacija nėra niekaip susijusi su ugdymu, o gydytojas nėra dokumentų pildytojas ar pažymų rašinėtojas“, – sako ministras A. Veryga.

Ugdymo įstaigos neturi teisinio pagrindo reikalauti vaiko sveikatos duomenų, siekdamos pateisinti vaiko nebuvimą ugdymo įstaigoje.

Jo teigimu, pateisinimus dėl nelankymų turi pateikti tėvai, o ne medikai. Kaip rodo praktika ir gyvenimiškos situacijos, nelankymai būna ne tik dėl ligos. Be to, ir lengvai susirgus, pavyzdžiui, esant stipriai slogai ar kosuliui, nebūtina vykti pas gydytoją, jei tėveliai konsultuojasi nuotoliniu būdu su savo šeimos gydytojais.

„Tokia situacija negali toliau tęstis. Tad yra oficialiu raštu kreiptasi į Vilniaus miesto savivaldybę ir Valstybinę asmens duomenų apsaugos inspekciją“, – teigiama SAM pranešime. – „Tiek ugdymo įstaigos, tiek tėveliai turi žinoti, kad ugdymo įstaigos mokesčio už vaikų ugdymą ar maitinimą administravimo tikslu ir praleistų pamokų pateisinimo tikslu negali reikalauti vaikų sveikatos duomenų, remdamiesi nei tėvų sutikimo, nei sutarties vykdymo pagrindu. Šiuo klausimu ne kartą kreiptasi į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją, kuri tik patvirtino, jog sveikatos duomenų tvarkymas ugdymo įstaigose, neturint tam teisinio pagrindo, yra neteisėtas“.

SAM taip pat primena, kad e. sveikatoje nėra tvarkomi duomenys apie ligos laikotarpį. Čia pateikiami tik duomenys apie konkrečius apsilankymus, o ne laikotarpį, kurį vaikas sirgo, ar juo labiau nebuvo ugdymo įstaigoje.

Duomenų apie vaiko sveikatą tvarkymui yra nustatyti griežti teisiniai reikalavimai. Todėl ugdymo įstaigos neturi teisinio pagrindo reikalauti vaiko sveikatos duomenų, siekdamos pateisinti vaiko nebuvimą ugdymo įstaigoje ar siekdamos atleisti vaiko tėvus nuo mokesčių už maitinimą ir kt.

„Be to, tokių pažymų išdavimas nėra medicinos paslauga. Tad tai buvo perteklinė administracinė našta medikams, kasmet biudžetui kainavusi daugiau nei 1 mln. eurų“, – teigia SAM.

Ministerija taip pat primena, kad pasikeitus teisiniam reglamentavimui, ugdymo politiką įgyvendinančios institucijos turėjo sukurti mechanizmą, kuris užtikrintų tinkamą lankomumo kontrolę. SAM buvo iš anksto informavusi mokyklų ir darželių steigėjas (savivaldybes), kad jos turi rasti kitus įrankius ugdymo įstaigų finansų (vaikų lankomumo) administravimui – būtent šiai funkcijai buvo naudojamos 094/a pažymos.

SAM apie tai informavo ir Lietuvos savivaldybių asociaciją, Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, ugdymo įstaigas atstovaujančių NVO atstovus. Sprendimai atsisakyti pažymų suderinti su Higienos institutu, Valstybine ligonių kasa, Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugija, Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga, Lietuvos medikų sąjūdžiu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos šeimos gydytojų kolegija, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetu, Nacionalinės gydymo įstaigų asociacija.

Įstaigoms, pažeidžiančioms Bendrojo asmens duomenų apsaugos reglamento nuostatas, reglamentuojančias duomenų, susijusių su asmens sveikata, rinkimą ir teikimą, gali būti taikomos administracinės baudos.

Savivaldybė tikina duomenų apsaugos reikalavimų nepažeidžianti

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus patarėja Ieva Dirmaitė tikina, kad sostinės ugdymo įstaigos, vadovaudamosi gruodį Vilniaus miesto tarybos patvirtinta tvarka, nei SAM nustatytos tvarkos, nei duomenų apsaugos reikalavimų nepažeidžia.

„Dėl pačių pažymų iš gydytojų, meras tikrai jų neprašo. Vaiko duomenys nėra identifikuojami. Tiesiog yra galimybė tėveliams su per e. sveikatos platformą sugeneruotu vaiko kodu pateikti pažymą ugdymo įstaigai per vilnius.lt svetainę. Tarpininkas yra Visuomenės sveikatos biuro atstovas, per kurį darželis gauna informaciją, nuo kada vaikas serga ir panašiai. Tie grynieji duomenys – jie nevaikšto. O dėl medikų durų varstymo – Vilniaus tarybos gruodį patvirtintoje tvarkoje tokio punkto tikrai nėra“, – tikino I. Dirmaitė.

Mero patarėja pabrėžė, kad vaikui susirgus ugdymo įstaigoms tam tikrais atvejais gali pakakti ir tėvų ranka rašyto pateisinimo. Visgi, jeigu vaikas ugdymo įstaigos nelanko daugiau nei savaitę – reikia rimtesnio pateisinamojo dokumento.

„Jeigu vaikas 20 dienų neina į darželį, o tai yra susiję su maitinimu: jeigu, pavyzdžiui, gaminama 20-čiai vaikų, o 5 nėra ir jų nebuvimas pateisinamas tėvelių pažymomis, tai natūraliai yra išlaidos ir maisto išmetimas. Jeigu yra 10 dienų ir daugiau – tai yra didelis laiko tarpas. Mūsų specialistai kalba ir apie tas pačias vaiko teises. Ką gali žinoti, kodėl tas vaikas tėvelių pateisinimu 20 dienų nesirodo ugdymo įstaigoje? Tai yra ir prevenciniai dalykai“, – motyvus vardijo I. Dirmaitė.

Šimašius atšaukė susitikimą su Veryga, sakydamas, kad „į viešųjų ryšių“ akcijas nesivels

Vilniaus miesto meras ketvirtadienį atšaukė paties inicijuotą susitikimą su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga dėl pateisinimo pažymų už praleistas pamokas, sakydamas nesivelsiąs „į viešųjų ryšių akcijas“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigė, kad per susitikime ministras ketino kelti klausimą dėl savivaldybės reikalavimo, jog medikai vėl išduotų pažymas už mokinių praleistas pamokas.

Meras savo ruožtu neigia šias ministerijos pažymas grąžinęs. Anot jo, reikalaujama mokiniams praleidus daugiau kaip septynias dienas pamokų pateisinant praleidimą pateikti išrašą iš elektroninės sveikatos sistemos.

Ministerija laikosi pozicijos, kad tokio išrašo pateikimas prieštarauja Europos Sąjungos Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui.

„Apie jokias sveikatos pažymas ir jų grąžinimą, reikalavimą net neina kalba, aš nežinau, ką čia ministras prisigalvojo“, – ketvirtadienį žurnalistams komentuodamas situaciją sakė meras.

„Susitikimą inicijavau, nes turėjau kelis pasiūlymus, kaip sumažinti biurokratijos, įskaitant ir švietimo sritį, ir kaip padėti vaikų ugdymo įstaigoms užtikrinti vaikų ugdymą. Dabar tuos pasiūlymus išdėstysiu raštu, nes, pasirodo, vietoj susitikimo jis (A. Veryga – BNS) nusprendė įsivelti į kažkokias viešųjų ryšių akcijas, aš jose tikrai nesiruošiu dalyvauti“, – kalbėjo R. Šimašius.

Sostinės savivaldybės taryba gruodžio pradžioje patvirtino tvarką, kad mokiniui nebuvus pamokose daugiau kaip septynias dienas tėvai kartu su praleistų pamokų pateisinimu klasės vadovui pateikia apsilankymą gydymo įstaigoje įrodančius dokumentus – išrašą iš elektroninės sveikatos sistemos.

„Jeigu vaikas dešimt dienų neina į mokyklą ar darželį, mes visi puikiai žinome, kad net jei 99 proc. tėvų yra labai rūpestingi, tas vienas procentas, kai neateina į mokyklą ar darželį, yra labai rimtas. Ir tėvų reikia paklausti, kas čia vyksta, kodėl neateinama. Natūralu, kad iš e.sveikatos pasiimti pažymą, kuri e.sveikatoje sugeneruota, turi būti galimybė“, – sakė meras.

„Pas gydytojus atskirai nereikia eiti, jokios pažymos nereikia pasiimti, per e.sveikatą viską galima atsispausdinti, netgi neatsispausdinti, užtenka kodą turėti, ir sveikatos priežiūros specialistai suteikia pažymą mokyklai. Problema, kad sveikatos priežiūros specialistų kai kur trūksta“, – kalbėjo R. Šimašius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi