Lietuvoje

2019.12.21 18:55

Adomėnas: tironiški režimai bijo laisvo žmogaus, kurio nepalaužia net karcerio žiaurumai

Jūratė Kuodytė, LRT „Mažoji studija“, laida „Popiežius ir pasaulis“, LRT RADIJAS, LRT.lt2019.12.21 18:55

„Kinijoje yra griaunamos bažnyčios. Net tos, kurios sutiko eiti į kvestionuojamą paktą su komunistine Kinijos valdžia. Kryžiai yra naikinami. Vietoj dekalogo yra kabinamas komunistų lyderių priesaikų rinkinys. Tai yra režimas, kuris yra pasiruošęs religiją išrauti ir sukurti žmogų be religijos“, – LRT RADIJUI sako filosofijos daktaras, Seimo narys Mantas Adomėnas.


Nors viešojoje erdvėje pasigirsta retai, tačiau niekur nedingo ir nesiliauja žmogaus teisių pažeidimai dėl religijos Kinijoje ir Sirijoje. Kodėl mums, gyvenantiems demokratinėje valstybėje, kurioje nevaržomai galime išpažinti tikėjimą, mėgautis laisve, o sykiu net padūsauti, kad esą tos laisvės jau net per daug, turėtų rūpėti iššūkiai, su kuriais susiduria žmonės, patiriantys režimus ir ideologijas, iš kokių mes jau seniai išsivadavome.

Filosofijos daktaras, Seimo narys M. Adomėnas sako, kad mus tokie dalykai turi itin dominti, nes „mūsų demokratija, laisvė ir žmogaus teisės yra išaugę iš religijos sąžinės laisvės DNR“.

Pasak jo, jeigu žiūrėsime į aštunto dešimtmečio laisvės judėjimą Lietuvoje, disidentų kovas, tai visų pirma buvo kovotojai už sąžinės laisvę.

„Tai buvo žmonės, patyrę lagerį. Tokie kaip, dar tuomet kunigas, Sigitas Tamkevičius, Nijolė Sadūnaitė. Jie, eidami į sovietinius lagerius ir kalėjimus, gynė savo teisę į sąžinės laisvę. Jeigu visuomenė pradeda prarasti sąžinės laisvę, išlaiko kitas žmogaus teises, bet praranda sąžinės laisvę, tai jos demokratijai, jos žmogaus teisėms ir laisvėms, man atrodo, ateina galas“, – įsitikinęs M. Adomėnas.

Seimo nario teigimu, būdami krikščionys, mes negalime nematyti ir negirdėti savo kenčiančių brolių.

„Ar jie būtų Sirijoje, kur dabar prasideda naujos geopolitinės audros ir kur trapi pusiausvyra vėl pateko į pavojų, ar Kinijoje, kur apskritai yra griaunamos bažnyčios. Net tos, kurios sutiko eiti į kvestionuojamą paktą su komunistine Kinijos valdžia. Kryžiai yra naikinami. Vietoj dekalogo yra kabinamas komunistų lyderių priesaikų rinkinys. Tai yra režimas, kuris yra pasiruošęs religiją išrauti ir sukurti žmogų be religijos, – tikina M. Adomėnas. – Tai yra didelė grėsmė ne tik krikščioniškam solidarumui, bet ir visam pasauliui“.

M. Adomėnas sako esantis įsitikinęs, kad „sąžinė yra giliausia žmogaus esmė, kurios labai bijo tironiški režimai“. „Jie („tironiški režimai“ – LRT.lt) labai bijo laisvo žmogaus, nes jis geba išlikti laisvu netgi patalpintas į karcerį, kankinamas ir žudomas“, – teigia laisvo Tibeto šalininkas.

M. Adomėnas sako tikintis, kad Kinijos krikščionys, kurių yra apie 10 milijonų, „taps akmeniu, kuris nuvers baisaus totalitarinio režimo, traiškančio milijonų žmonių gyvenimus, ratus“. „Aš labai tikiuosi, kad komunistiniai pragaro vartai nenugalės tų žmonių tikėjimo“, – viliasi pašnekovas.

Pokalbis su Mantu Adomėnu bei visa LRT „Mažosios studijos“ laida „Popiežius ir pasaulis“ – radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt