Lietuvoje

2019.09.15 16:07

Šalia žydų bendruomenės namų Vilniuje iš žemių išdėliota svastika, dėl įvykio kreiptasi policiją

Linkevičius: apgailėtinas įvykis, reikia kuo skubesnio ištyrimo; atnaujinta 16.39
LRT.lt, BNS2019.09.15 16:07

Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė nuotrauka, kurioje matyti ant šaligatvio iš žemių sudėliota svastika. Kaip matyti iš nuotraukos, svastika išdėliota prie pat Žydų bendruomenės namų, esančių Pylimo gatvėje.

Nuotrauka savo socialiniame tinkle pasidalino Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvoje asistentė Ana Maizel, angliškai kviečianti „pasidalinti mintimis apie šią nuotrauką“.

Kaip portalui LRT.lt teigė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė, apie šį įvykį jau pranešta policijai.

„Policija buvo atvykusi, bendruomenė jai jau pateikė pareiškimą. Tokie ar panašūs incidentai tikrai nėra dažni“, – sako F. Kukliansky.

Visgi kiek vėliau BNS ji patikino, kad tai yra aiški antizemitizmo išraiška.

„Taip aiškiai išreikšto (antisemitizmo – BNS) kaip šį kartą, tikrai jau seniai nėra buvę ir dar turint galvoje visas tas aplinkybes: ir Tautų šventę, ir Holokausto paminėjimą“, – sakė ji.

„Mūsų pastate buvo pilna vaikų, kurie ėjo prisijungti prie Tautų šventės. Kitaip tariant, mus pasveikino su Tautų švente...“ – sakė F. Kukliansky pirmininkė.

„Nuotaika slogi – net ne tas žodis“, – kalbėjo ji.

F. Kukliansky sako pasigendanti ir atsakingesnio valstybės požiūrio saugant žydų bendruomenę. Ji pabrėžė, kad kitose šalyse tokia apsauga taikoma.

„Jūs pabandykite per bet kokias šventes užeiti į bet kurios Vakarų valstybės sinagogą. Jūsų paprasčiausiai neįleis, jeigu nepažįsta. Visur stovi valstybinė apsauga. Viskas prasideda nuo smulkmenų, bet paskui jos perauga į didelius dalykus ir nekreipti dėmesio yra aplaidu“, – kalbėjo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šį įvykį vadina apgailėtinu ir tikisi, kad jis bus skubiai ištirtas.

„Apgailėtinas įvykis, kuris reikalauja kuo skubesnio ištyrimo. Visiškai nenatūralus mums, tikrai pastaruoju metu nėra būdingi tokie išpuoliai ir garbės nedaro, aišku, reikia kuo greičiau išsiaiškinti ir užkirsti kelią“, – BNS sakė jis.

„Tai – skandalas! Lietuvos policija, Ramūnai Matoni, tikiuosi, jau aiškinatės kaltininkus ir pradėtas ikiteisminis tyrimas?“ – savo socialiniame tinkle mintimis apie įvykį dalinasi Seimo narys Mantas Adomėnas.

LRT.lt primena, kad rugpjūčio pradžioje dėl grasinimų laikinai buvo uždaryta Vilniaus sinagoga ir jos būstinė. Taip pat nuo galimų vandalizmo aktų buvo prašoma užtikrinti Vilniaus žydų kapinių Sudervės plente papildomą apsaugą. Tačiau po keturių dienų toks sprendimas buvo atšauktas.

„Gaila, kad nebuvo išnaudota ši neeilinė situacija susivienyti žydų bendruomenėms. Bent verbališkai“, – rugpjūtį skelbta Lietuvos žydų bendruomenės pranešime.

Savivaldybė tuo metu, reaguodami į tokį bendruomenės sprendimą, laikėsi pozicijos, kad Vilnius yra visiems saugus miestas.

„Apgailestaujame, kad Lietuvos žydų bendruomenė pasijuto nesaugi, tačiau galime patikinti, kad Vilnius yra saugus visiems miestas. Viešojoje erdvėje pasirodę bailaus chuliganizmo ženklai nekelia jokios grėsmės“, – rugpjūtį teigta savivaldybės komentare.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23