Lietuvoje

2019.06.26 22:10

Po kadencijos – garantijos Grybauskaitei: be rentos prezidentė turės ir keturis pagalbininkus

Žygintas Abromaitis, Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.26 22:10

Kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisveikino su Lietuvai akredituotais ES šalių ambasadoriais. Tai vienas paskutiniųjų D. Grybauskaitės darbų prieš besibaigiančią kadenciją. Tiesa, prezidentė dėl ateities gali būti rami. Vyriausybė prezidentei paskyrė valstybinę rentą – beveik 3,7 tūkst. eurų.

Taip pat prezidentei bus paskirti 4 aptarnaujančio personalo darbuotojai. Po kadencijos prezidentui suteikiamas ir būstas, tačiau D. Grybauskaitė atsisakė rezidencijos Turniškėse.

Po kiek daugiau nei poros savaičių D. Grybauskaitė Daukanto rūmus užleis naujajam šalies vadovui Gitanui Nausėdai. Tačiau rūpintis gyvenimu neteks – prezidentei patvirtinta renta.

„Sudaro apie 3691 eurą. Panašiai. Renta, kadangi nėra apmokestinama, tokią sumą ir gautų kas mėnesį. Tas dydis yra išlaikomas sąryšyje su prezidento darbo užmokesčiu“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Ši suma nebus vienintelis prezidentės pajamų šaltinis. Po trejų metų D. Grybauskaitė pradės gauti ir pensiją už darbą Europos Komisijoje. Neoficialiai skaičiuojama, kad ji sieks dar apie 3600 eurų popieriuje. Prisidės ir „Sodros“ pensija, siekianti 685 eurus.

„Kai mes kalbame apie valstybines išmokas, pensijas, rentas, iš tiesų yra klausimas tam tikrų grupių, ar tikrai jos turėtų gauti. Bet šiuo atveju, kai mes kalbame apie prezidento rentą, tai tikrai šie klausimai nekeliami“, – teigia L. Kukuraitis.

Be piniginės rentos kadenciją baigiantys prezidentai gauna ir daugiau privilegijų. Valdui Adamkui talkina trys pagalbininkai – vairuotojas, apsaugininkas ir namų šeimininkė. Skirtas automobilis. Keturis pagalbininkus turės ir D. Grybauskaitė.

„Jeigu ji gaus keturis, o aš gausiu vieną papildomą, tai tikrai nesiskųsiu“, – tikina kadenciją baigęs prezidentas V. Adamkus.

Prezidentas V. Adamkus baigęs antrąją kadenciją liko toliau gyventi prestižinėse Turniškėse. D. Grybauskaitė žada įsikurti nuosavame name Bajoruose į kurį investavo per 400 tūkstančių eurų. Pasak konstitucijos ekspertės Tomos Birmontienės, renta svarbi kadencijai baigusiems prezidentams, jų darbai nesibaigia. 

„Jis atstovauja mūsų valstybę, dalyvauja įvairiuose tarptautiniuos projektuose. Jis atlieka vis tiek labai reikšmingą vaidmenį. Mes turime patirtį, kai kadenciją baigęs prezidentas užima kitas svarbias pareigas, bet bet kuriuo atveju, prezidentas turi socialines garantijas“, – sako MRU profesorė T. Birmontienė.

Po kiek daugiau nei poros savaičių Daukanto Rūmuose šeimininkauti pradės G. Nausėda. Tačiau koridoriuose turėtų prasilenkti tiek su V. Adamkumi, tiek su D. Grybauskaite. Kadenciją baigę prezidentai prezidentūroje turi kabinetus. Ir nebūtinai itin nutolusius.

Plačiau – reportaže nuo 6 min.

Panorama. Virgilijus Poderys: gyventojai nežino, kaip elgtis branduolinės avarijos metu, ir tai yra nenormalu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt