Lietuvoje

2019.07.14 07:00

Skundžiasi mokytojų savivale: neatiduoda kontrolinių darbų

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.07.14 07:00

Susiduriame su situacija, kai mokytojai mokiniams neleidžia peržiūrėti kontrolinių darbų, argumentuodami, kad tai – mokyklos nuosavybė, sako į LRT.lt portalą besikreipusi matematikos korepetitorė Agnė. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija aiškina, kad nacionaliniu lygmeniu kontrolinių darbų grąžinimo tvarka nėra reglamentuojama, tačiau akcentuoja, kad mokslo metų pabaigoje darbus reikėtų atiduoti.

„Surašo pažymius, o paties kontrolinio darbo neatiduoda, vaikai negali pažiūrėti ir nežino, kokias klaidas padarė, ką turėtų daugiau pasimokyti. Kita dalis mokytojų trumpam parodo darbus ir tada vėl surenka atgal. Kai kurie moksleiviai gal spėja nusifotografuoti užduotis, kiti – ne. O dalis mokytojų draudžia ir fotografuoti darbus“, – piktinasi Agnė.

Anot matematikos korepetitorės, pas ją atėję mokiniai bando perpasakoti užduotis ir taip išsiaiškinti, kaip jas spręsti, tačiau iš pasakojimų ne visada lengva suprasti, kokia tai buvo užduotis, moksleiviai paprastai prisimena ne visas užduoties detales.

Sunkiausia abiturientams

Kaip sako Agnė, ši problema ypač skaudi dvyliktokams, kurie turi ruoštis brandos egzaminams. Ji pasakoja, kad vienos abiturientės mamą paragino parašyti matematikos mokytojai ir paprašyti atsiųsti užduotis, kadangi kiekviena klaidelė dvyliktoje klasėje labai svarbi.

„Šiaip jau kontroliniai darbai yra mokytojos nuosavybė ir jie neplatinami, bet padarysiu išimtį, kad, papildomai dirbdama, ji išsispręstų, kaip reikia tą padaryti teisingai“, – tokį matematikos mokytojos laišką gavo vienos Vilniaus gimnazijos abiturientė.

Pasak matematikos korepetitorės, laiške mokytoja taip pat rašė, kad minėta mokinė nesąžiningai perrašinėja kontrolinius darbus, tačiau, tvirtina Agnė, mergina to tikriausiai nė karto nedarė, nes žino, jog perrašant kontrolinius darbus ši mokytoja duoda tokias sunkias užduotis, kad pažymys tikrai nebūna geresnis.

„Toks bjaurus laiškas buvo. Labiausiai mane nustebino tai, kad taip negražiai atrašė ir kad kontroliniai darbai yra mokyklos nuosavybė“, – svarsto Agnė.

Kontroliniai darbai – mokyklos nuosavybė?

Anot matematikos mokytojos, šis atvejis – ne vienintelis. Ne vienas mokinys iš skirtingų gimnazijų skundėsi tokia tvarka ir baiminosi, kad negalės tinkamai pasiruošti egzaminams. Vis dėlto Agnė džiaugiasi, kad dalis mokytojų darbus atiduoda, kai kontrolinį darbą parašo visos klasės, taip užtikrinama, kad mokiniai nenusirašinės, tai – normalu, tvirtina ji.

„Kalbėjau su viena mokyklos mokytoja, ji sakė, kad iš viso nėra tokios taisyklės, kad vaikas perleidžia savo darbą mokyklos nuosavybei. Visi mokykloje rašyti darbai yra mokinio nuosavybė“, – teigia korepetitorė.

Agnė pasakoja, kad neretai pradėjus domėtis mokinio kontroliniu darbu gautas pažymys šiek tiek pakyla, mokytojas jį pataiso. Vis dėlto ji tikina nežinanti priežasties, kodėl mokytojai vengia atiduoti kontrolinius darbus.

„Jei vaikui duotų tą darbą, jis žinotų savo klaidas. Bent jau mano, kaip mokytojos, tikslas būtų išsiaiškinti klaidas, kad vaikai iš jų ir mokytųsi. Tikslas yra išmokyti, o ne nusodinti vaiką ir negražiai apjuodinti. <...> Yra tokių mokytojų, kurie kažkokiu pagrindu nori nusmukdyti vaikus, parodyti savo galią... Neįsivaizduoju, koks to tikslas“, – piktinasi Agnė.

Tokia praktika – ydinga

Anot Vilniaus licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus, teiginys, jog kontroliniai darbai priklauso mokyklai, yra „daugiau negu abejotinas“, kaip sakė jis, kiekvienas licėjaus mokinys turi darbų aplanką, kuriame turi būti sudėti visi atlikti darbai.

„Manau, kad tokia praktika (kontrolinių darbų negrąžinimas – LRT.lt) yra ydinga ir turi būti nedelsiant sustabdyta. Mokinys privalo turėti visų metų savo darbus, kad galėtų tinkamai pasiruošti egzaminams“, – tikino S. Jurkevičius.

LRT.lt kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, ministerijos pateiktame atsakyme teigiama, kad nacionaliniu lygmeniu kontrolinių darbų grąžinimo tvarka nėra reglamentuojama, o bendruosiuose ugdymo planuose, kuriuos tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras, nustatomos bendros nuostatos: mokiniams per dieną galima skirti ne daugiau kaip vieną kontrolinį darbą, apie kontrolinį darbą mokinius būtina informuoti ne vėliau kaip prieš savaitę, jie negali būti rašomi iš karto po ligos, atostogų, nerekomenduojami po šventinių dienų.

Kaip teigia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kiekviena mokykla, vadovaudamasi nacionaliniais dokumentais, turi pasitvirtinti mokinių pasiekimų ir pažangos vertinimo tvarką, kurioje turi būti numatytas kontrolinių darbų grafikas bei darbų grąžinimo mokiniui aspektai. Su šiuo mokyklos dokumentu turi būti supažindinti mokiniai, tėvai, mokytojai arba jis paskelbiamas viešai mokyklos interneto svetainėje.

„Kontrolinių darbų rezultatai – labai svarbi grįžtamoji informacija mokiniui, mokytojui, mokinio tėvams. Mokytojas turi paaiškinti mokiniams, dėl kokių priežasčių darbai nėra grąžinami. Net jeigu mokiniai tik supažindinami su kontrolinių darbų rezultatais, bet patys darbai jiems nėra grąžinami, mokslo metų pabaigoje vis tik reikėtų juos atiduoti“, – pateiktame atsakyme teigia ministerijos atstovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt